Jak aktualizovat dlaždice v koupelně bez vážných investic

Jak aktualizovat dlaždice v koupelně bez vážných investic

Koupelnová dlažba je jedním z nejlepších materiálů, který má nejen hezký vzhled, vysokou pevnost, ale i dlouhou životnost. Pevně ​​odolává teplotním změnám a je loajální vůči vodě. Dokonce i dlaždice může vyčerpat.

Časem se dlažba stává drobnější. Mohou se na něm objevit praskliny nebo čipy. Jeden způsob, jak tento problém vyřešit, je nahradit dlaždice. Ale provádět kompletní rekonstrukci v koupelně je další výdaj peněz a času. Existují další způsoby, jak aktualizovat obklady, které budou popsány níže.

Nahrazení jedné dlaždice

Výměna několika dlaždic

Aktualizace švů

Nahrazení trhlin

Pro mnohé je situace obeznámena, když dlaždice prasknou z příliš silného mechanického působení nebo praskliny překročily. Kvůli jedné nebo více poškozených dlaždic není nutné zahájit opravy, protože stačí jen nahradit poškozené dlaždice.

Začíná výběrem vhodných barevných a stylových dlaždic. Pokud máte po opravách zbývající materiály, je to nádherné. Potom můžete poškozený prvek jednoduše vyměnit za celý. Ale co když tam není přesně stejná dlaždice?

Výměna jedné dlaždice s mozaikou

Postup:

 • Pokud je poškozený prvek umístěn na místě, které se téměř nikdo nebude pečlivě věnovat, najdete dlaždici, která více či méně odpovídá barvě a přesně odpovídá velikosti poškozeného.
 • Pokud dlaždice praskne na otevřeném místě a nemůžete najít žádnou podobu, můžete trochu podvádět. Namísto poškozené části můžete použít některé dekorativní prvky stejné velikosti. Pokud to vypadá podivně v jediné kopii, vyměňte několik celých dlaždic se stejnými ozdobnými detaily. Ano, je to trochu dražší a nepohodlnější, ale co můžu dělat?
 • Konečně můžete rozštěpené dlaždice nahradit dlaždice stejné velikosti, ale zavřete je vinylovou nálepkou.

Samolepka na dlaždice

Další důležitou otázkou je, jak odstranit poškozené dlaždice a nezkazit zbytek?

 • Maltová malta by měla být kompletně odstraněna škrabkou kolem poškozené části.
 • Několik otvorů je vyvrtáno uprostřed poškozené části.
 • Vedle otvorů je třeba nainstalovat dláta a prasknout dlaždici silnými, ale opatrnými tahy.
 • Fragmenty jsou také zasunuty dlátem, pohybující se od středu k okrajům.
 • Kompozice, na které byla lepená dlažba, je pečlivě odstraněna ze zdi.

Odstranění staré malty

Vrtné dlaždice

Odstranění prasklých dlaždic

Ve skutečnosti je to všechno, můžete nainstalovat novou dlaždici. Existuje riziko, že nová část vás zaujme.

Chcete-li tomu zabránit, postupujte takto:

 • Naneste lepidlo na povrch stěny a vyrovnejte jej hladítkem po celé ploše;
 • na prázdném prostoru nainstalujte novou dlaždici a ponechte montážní kříže na kloubech (pak budou švy stejné tloušťky);
 • Pokud dlaždice nepatrně vyčnívá dopředu, lehce ji klepnutím zajistěte;
 • když lepidlo zmrzlo, odstraňte montážní kříže a vyplňte švy maltou.

Odstranění starého lepidla

Spárování nových dlaždicových švů

Intertagovaná rekonstrukce spojů

Někdy obecný obrázek závisí na typu prokládacích švů. Například dlaždice vypadá úžasně, ale švy se ztmavily nebo změnily na žlutou barvu, objevily se štěpky a kvůli tomu se koupelna zanedbává.

Aktualizace švů

Aby se zajistilo, že prokládané stehy vždy vypadají jako nové, musí být opatřeny správnou péčí: použijte speciální nástroje. Rovněž je zapotřebí dobré větrání - pomůže to zabránit vzniku plísní.

Chcete-li obnovit švy, bývalý dobře upravený vzhled pomůže obnovit maltu. K tomu potřebujete:

 • pomocí špachtle odstraňte předchozí maltu. Práce by měly být prováděny s velkou pečlivostí, protože riskujete poškození dlaždice. K odstranění malty můžete použít nástroje pro uložení. Po nanesení speciální kapaliny změkčuje složení a je velmi snadné vyčistit švy ze staré malty;
 • připravte novou stěrku. Doporučujeme zvolit barvu tónu dlaždice. Můžete se také pokusit porazit kontrast;
 • aplikujte novou kompozici s gumovou stěrkou;
 • Když zálivka kohoutí, je přebytek odstraněn vlhkým hadříkem nebo houbičkou. Dlaždice by měla být dobře leštěná.

Pokud jsou dlažby v koupelně v dobrém stavu, obnovení malty vám poskytne vynikající výsledek, jako kdybyste měli opravu.

Odstranění staré malty

Použití nové malty

Práce po vysušení malty

Výměna několika dlaždic

Algoritmus pro výměnu několika dlaždic, které jsou z nějakého důvodu poškozeny, je stejný jako při nahrazování jedné dlaždice. Jediný rozdíl je, že musíte odstranit několik dlaždic. Je snadnější, pokud jsou umístěny vedle sebe, ale pokud jsou nerovnoměrné, je nutné je odstranit, aby byly velmi přesné, aby nedošlo k poškození sousedních prvků.

Chcete-li zajistit, aby dlaždice byly na stejné úrovni jako ostatní, použijte montážní kříže. Zaručují stejnou šířku spár a umožňují přesně instalaci nové dlaždice.

Výměna několika dlaždic

Vinylové samolepky

Vinylové samolepky jsou jednoduchý, rychlý a levný způsob, jak provést kosmetickou obnovu dlaždice. Nyní si výrobci poskytují obrovský výběr samolepek v různých barevných variantách a s výkresy, takže můžete snadno vyzvednout něco v tónu dlaždice.

Měli bychom mít na paměti, že vinylové nálepky netrvají dlouho. Postupně se odlupují a vyžadují náhradu. Ale současně to není jen nevýhoda, ale i ctnost, protože můžete pravidelně měnit design koupelny.

Vinylové samolepky

Vinylové samolepky jsou jednoduše lepené. Na zadní straně odstraňte ochrannou vrstvu papíru a přiložte nálepku na požadovaný povrch a jemně ji vyhlaďte. Hlavním předpokladem je čistota dlaždic. Než něco vložíte, povrch musí být odmaštěn, jinak by samolepka po určité době bublina a budete muset rychle změnit.

Baby vinylové nálepky do koupelny

Malování

Mluvili jsme o tom, že můžete použít vinylové nálepky. Ale když výsledek obložení bude odolnější. V tomto případě budete moci ukázat některé tvůrčí schopnosti. Můžete jednoduše úplně překreslit dlaždici a můžete použít obrázek. Zvažme oba způsoby.

Pokud dlaždice zestárla a ztratila svůj prezentovatelný vzhled, je snadnější jej úplně přebarvit. K dosažení efektivního výsledku je zapotřebí důkladná příprava povrchu, jakož i kompetentní volba nátěru.

Barvení dlaždic v koupelně

Tímto rozhodnutím budou fáze práce prováděny v následujícím pořadí:

 • Za prvé, dlaždice je vyčištěna detergenty a poté důkladně omyta tekoucí vodou;
 • povrch dlaždic musí být odmaštěn. Aceton nebo alkohol pomohou. Jednoduše vyčistěte některou z těchto látek dlaždicemi;
 • je nutné odstranit lesklou vrstvu, takže dlaždice je rozemletá jemně zrnitým brusným papírem;
 • Na povrchu se nanese vrstva epoxidového nátěru, který během dne vysuší;
 • dlaždice jsou znovu uzemněny;
 • po připravené přípravě je možné použít epoxidovou barvu nebo speciální barvicí směsi pro dlaždice;
 • první vrstva musí být vysušena po dobu nejméně 12 hodin. Poté se použije druhá vrstva. Používáte-li barvu světelných tónů, budete muset počkat, až druhá vrstva vyschne a použijete třetí.
Příprava dlaždice pro skicování

Výběr vzoru pro dlaždice

Zeleninový vzor na dlaždici

Chcete-li malovat pomocí malby, nemusíte ani mít umělecké schopnosti, protože pokud máte šablonu, můžete na dlaždici namalovat téměř jakýkoli vzor.

Šablona šablony

Pokud nemáte šablonu, zkuste vytvořit geometrické vzory. Jedná se o nejjednodušší provedení a vždy relevantní. Namísto šablony můžete použít malířskou pásku. Fáze práce jsou následující:

 • vyznačte dlaždici na dlaždici ručně nebo pomocí tužky, pravítka a trojúhelníku (například pokud je vzorek geometrický);
 • na všech konturách vložte obvyklou malířskou pásku. Důležité je dbát na to, aby byla páska přesně v přímce. Pokud by to nebylo okamžitě schopné správně lepidlo - na tom nezáleží, můžete se vždy pokusit znovu;
 • Kartáč a houba aplikujte nátěr na povrch vzorem;
 • Nejméně několik hodin můžete aplikovat lak. Nádobu nechte přirozeně vyschnout. Používáte-li vysoušeč vlasů, riskujete, že přispějete k pronikání prachu na povrch;
 • Po úplném vysušení laku se aplikuje druhá vrstva. Pokud je barva lehčí než dlaždice, může být zapotřebí další vrstva;
 • Alespoň jeden den poté (jakmile je barva zcela vysušena), může být lepicí páska odloupána.

Používejte nejlépe barvu s vodou odolnou kompozicí. V ideálním případě by použití epoxidové barvy, pak dlaždice nebudou děsiví ani detergenty bez brusiva.

Způsob obarvení dlaždic

Výsledkem barvení

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

46 − = 42