Oprava kúpeľne v “Chruščov”

Oprava kúpeľne v

Nie je žiadnym tajomstvom, že veľké percento obyvateľov našej krajiny naďalej žije v domoch postavených v Chruščovu. Pre mnohých sovietskych rodín bol Khrushchev prvým a dlho očakávaným domovom. Zvyčajne boli apartmány v Chruščoch rozdelené z organizácií v poradí. Odvtedy sa veľa zmenilo. Tieto byty sa zvyčajne dostanú k nám od starých rodičov alebo zakúpené v hypotéke ako najdostupnejšie bývanie. Ako správne opraviť kúpeľňu v Chruščov?

Kombinovaná malá kúpeľňa

Usporiadanie štandardného bytu v Chruščovu je pravdepodobne známe každému. Obvykle ide o jednu alebo dve izby (zvyčajne priľahlé), šesťmetrovú kuchyňu a trojmetrovú kombinovanú kúpeľňu.

Noví majitelia často dostávajú svoje byty vo veľmi zlom stave. Ale ak strávite určitý čas, peniaze a úsilie, potom sa obyčajný Chruščov môže premeniť na celkom reprezentačný domov.

Ak zodpovedne pristupujete k úlohe, váš nový, štýlový a pohodlný interiér bude závidieť aj majiteľom apartmánov v nových budovách.

Renovácia bytu v Chruščov odporúčame začať s kúpeľňou. O dizajne v Chruščovovej kúpeľni sme hovorili v inom článku.

Návrh kúpeľne v Chruščov

Hlavné problémy

Chruščov bol pôvodne umiestnený ako rozpočtová bytová opcia, takže sú úplne bez akýchkoľvek excesov - estetických aj praktických.

Usporiadanie poskytuje minimálny potrebný priestor - toľko, koľko je potrebné na uspokojenie základných potrieb. Kúpeľňa nie je výnimkou. V štandardnej priľahlej kúpeľni je len ťažko miesto pre základné sanitárne vybavenie - vane, umývadlá a záchodové misy. Musíme však umiestniť práčku, poličku, zrkadlo, uteráky, kozmetiku a chemikálie pre domácnosť. Preto sa otázky krásy a pohodlia často dostanú do pozadia a dávajú priestor na otázky úspory miesta.

Verzia usporiadania inštalácie v Chruščov

Prvý problém opravy kúpeľne v Chruščenke je teda veľmi malá oblasť.

Druhý problém súvisí s tým, že Khrushchevovci nie sú starí, potom veľmi staré domy. Prvý Chruščov patrí do roku 1959 a posledný - do roku 1985, postavený. To znamená, že dnes "najmenší" Chruščovci majú asi 30 rokov. Veľa domov nepodliehalo veľkým opravám po celé desaťročia, preto stav všetkých inžinierskych systémov - kanalizácia, zásobovanie vodou, vetranie je veľmi žiaduce. Vzhľadom na to, že moderné inštalačné zariadenia často vyžadujú pripojenie k novým, spoľahlivým vodovodným a kanalizačným potrubiam, je lepšie nahradiť všetky káble čo najďalej. Čo nemožno nahradiť, treba opraviť.

Navyše slabý stav komunikácie, neschopnosť ich nahradiť alebo preniesť, obmedzuje slobodu oplánovania kúpeľne v Chruščovu.

Kúpeľňa v Chruščov

Tretí problém sa týka nielen chruščov, ale aj akéhokoľvek "rýchlo vybudovaného" bývania. Toto je - Nerovnomerné steny, ktoré vyžadujú ďalšiu prácu, aby mohli byť obkladané.

Prestavba kúpeľne v hruschevke

Demontážne práce

Naplánujte si umiestnenie sanitárnej keramiky a nábytku v kúpeľni najlepšie potom, čo ste demontovali všetky staré zariadenia a orezanie. Mať čistý list pred očami, bude to pre vás jednoduchšie fantaziť. Začať by mala byť prípravná práca s demontážou sanitárneho vybavenia. Predtým nezabudnite vypnúť prívod teplej a studenej vody.

Kúpeľňa po demontáži

Po odstránení starých inštalácií odstráňte rozvod vody, ak je to potrebné. Potom by ste sa mali zbaviť starých dokončovacích náterov. Farba zo stien a podlahy sa odstráni kartáčom z tvrdého kovu a dlažba sa zrazí perforátorom alebo kladivom a dlátom. Ak chcete podlahové podlahy vyrovnať, poter je drvený betónovým dierovačom. Zvyšné odpadky a prach musia byť opatrne vyložené.

Kúpeľňa po demontáži stien

Výmena rúr

Začnite vymeniť vodovodné a kanalizačné rúry pred vyrovnaním podláh a stien. Najprv musíte mať presný plán umiestnenia inštalačného zariadenia, podľa ktorého budú rúry nasmerované do kúpeľne.

Ak je to možné, nahraďte staré liatinové rúry plastovými rúrkami. Nie sú menej spoľahlivé ako liatinové, ale vážia oveľa menej, takže inštalácia môže byť vykonaná sama. Okrem toho plastové rúrky a odpaliská pomáhajú uvoľniť niekoľko centimetrov užitočného priestoru.

Nové potrubie v kúpeľni

Potrubia a filtre na vodu v krabici

Zapojenie v kúpeľni

Rúry sú položené v stenách v stene alebo na ne upevnené kovovými svorkami. Ak je to žiaduce, môžete ich skryť do výklenku zo sadrokartónu, ale "veľa" veľa priestoru. Vzhľadom k tomu, Khrushchev voľný priestor na váhu zlata, je lepšie tráviť čas na stroblenie a omietky stien.

Pri distribúcii kanalizačných rúr nezabúdajte na svah. Mal by byť 10-20 mm na bežný meter. Ak je to potrebné, zvyšte hrúbku betónového poteru na podlahe, ale dbajte na dodržanie výšky sklonu kanalizačného potrubia. Ak je vedenie potrubia pripojené k stúpačke, zvážte možnosť inštalácie vodovodného kohútika, aby ste sa uistili, že môžete vypnúť prívod teplej a studenej vody sami.

Distribúcia elektrickej energie sa vykonáva pred dokončovacími prácami, rovnako ako pri pokládke drôtov, taktiež budete musieť stierať steny.

Zabezpečte v kúpeľni požadovaný počet zásuviek, najlepšie dvojité. s vhodnou ochrannou triedou. Spínač musí byť umiestnený mimo kúpeľne.

Ak je v kúpeľni veľa elektrických spotrebičov, nainštalujte na kábli zariadenie so zvyškovým prúdom.

Výber materiálov

Ak je našou úlohou utrácať na opravu kúpeľne čo najmenej peňazí, potom najlepšou možnosťou je maľovanie stien vodou odolnou farbou.

Okrem lacnosti má táto možnosť ďalšiu výhodu: nákupom bielej farby a farieb môžete dosiahnuť presne farbu, ktorú potrebujete, zatiaľ čo iné možnosti nie vždy poskytujú túto možnosť.

Existuje však jeden významný odtieň: pre maľované steny, ktoré vyzerajú naozaj krásne, potrebujete dokonale ploché steny a je veľmi ťažké dosiahnuť takéto steny v Chruščovovi.

O dokončení stien kúpeľne sme napísali v inom článku.

Maľované steny v kúpeľni

Ďalším riešením rozpočtu je dekorácia stien pomocou plastových panelov. Majú veľa rôznych farieb a faktorov, ľahko sa montujú a rovnako ľahko odstránia, nevyžadujú bezchybne vyrovnané steny a len sa o ne postarajú. Viac nápadov nájdete v článku o rozpočte opravy kúpeľne.

Ich jedinou nevýhodou - tento cieľ nie je "pre veky", skôr alebo neskôr bude musieť byť nahradený trvanlivejším materiálom.

Nástenné panely v kúpeľni

Najčastejšia dekorácia stien dlaždícmi a porcelánovými dlaždicami. Tieto materiály získali svoju popularitu vďaka dlhej životnosti, odolnosti voči teplotným zmenám a hydroizolačným vlastnostiam. Dnes v obchode nájdete rôzne tvary v podobe dlaždíc - štvorcového, obdĺžnikového, šesťuholníka. Pokiaľ ide o rozmanitosť farieb a vzorov, nemá zmysel hovoriť dlho - existuje veľa variácií. Ak nie ste spokojní s hotovými riešeniami, môžete vytvoriť vlastné vzory kombináciou dlaždíc rôznych farieb a textúr.

Možnosti pre dokončenie malej kúpeľne

Vopred premýšľajte o farebnom riešení kúpeľne, vnímanie miestnosti ako celku priamo závisí od nej. Vlastnosti výberu a dekorácie stien v kúpeľni sú podrobne popísané v ďalšom článku.

Doska je najlepším náterom nielen pre steny, ale aj pre podlahu v kúpeľni, pretože len je schopná zabezpečiť správnu úroveň hydroizolácie. K dispozícii sú aj ďalšie možnosti pre podlahy v kúpeľni. Najlacnejšie je linoleum, najdrahší je vodotesný laminát. Ale v ich charakteristikách, obidve verzie strácajú dlažbu.

Dlaždice v kúpeľni v Chruščov

Strop môže byť jednoducho namaľovaný bielou farbou alebo prilepený plastovými panelmi.

Odporúčame vám však, aby ste strávili nejaké peniaze a nainštalovali strečový strop.

Po prvé, to vyzerá skvele, za druhé, chráni vás pred únikmi zhora. A ak si vyberiete lesklý materiál, potom sa vizuálny strop bude zdokonaľovať ešte viac, než naozaj je.

Návrh stropu by mal byť vhodný pre celkový dizajn kúpeľne. Strop v kúpeľni môže byť veľmi odlišný, prečítajte si našu recenziu a preložte svoje dizajnérske sny do reality.

Stretch strop v malej kúpeľni

Je dôležité mať na pamäti, že až po ukončení stien môžete dokončiť stropy.

Kombinácia dyhy a stropu v malej kúpeľni

Príprava povrchov na povrchovú úpravu

Príprava podlahy a stien pre inštaláciu dokončovacích materiálov začína demontážou starých náterov, ktoré sme už opísali vyššie. Po odstránení starého krytu zo stien, ak je to potrebné, musia byť vyrovnané. Na tento účel použite špeciálnu omietku na báze cementu. Po zaschnutí omietky ošetrujte steny tmelom. Vyrovnať steny a môže byť pomocou dosiek sadrokartónu, ale táto metóda výrazne zníži už malú oblasť kúpeľne.

Steny a strop sadrokartónu

Podlaha je pripravená nasledovne: po demontáži starého betónového poteru odstráňte nečistoty a prach, položte hydroizoláciu, nezabudnite na prekrytie 15 cm na steny a vyplňte nový poter.

Hydroizolácia podlahy v kúpeľni

Obkladanie stien

postup:

  • Pomocou omietky a úrovne budovy označte stenu horizontálnymi a vertikálnymi líniami.
  • Pripravte lepidlo na dlaždice a naneste ho špachtľou na stenu, kde bude práca vykonaná.
  • Potom, so špeciálnou lopatkou s denticami, prejdite po ošetrenej oblasti steny. Na lepidlách sú vytvorené drážky.
  • Prilepte dlažbu k stene a ľahko ju zatlačte. Vzdialenosť medzi dlaždicami sa upravuje pomocou plastových krížov.
  • Keď je práca dokončená a lepidlo na dlaždice suší, upravte kĺby hladítkom.

Výber sanitárneho inžinierstva

Majitelia bytov v Chruščov musí byť veľmi premýšľavý o voľbe sanitárnej keramiky pre kúpeľňu.

Po prvé, musíte si vybrať medzi kúpeľňou a sprchou, pretože v malej miestnosti je priestor len pre jedno z týchto zariadení. Sprchový kút vám umožňuje šetriť priestor, ktorý je užitočný pre nás, aby ste mohli inštalovať napríklad práčku. Okrem toho je starším ľuďom a ľuďom so zdravotným postihnutím omnoho ľahšie bez pomoci sprcha ako v kúpeľni.

Kúpeľňa so sprchou

Zatiaľ je vaňa vhodná na kúpanie malých detí alebo umývanie veľkých vecí, ktoré vyžadujú jemné umývanie rúk. Okrem toho sa mnohí ľudia radi aspoň občas namočia do teplej vody a voňavej peny.

Pre kúpeľňu v Chruščovovej štvorcovej rohovej vane, umývadlá a WC sú vhodné modely. Umývadlo môže byť inštalované nad práčkou, preto si budete musieť zakúpiť špeciálny model lilie z lepenky alebo ho pripevniť na dosku obrubníka. K dispozícii sú tiež umývadlá, ktoré môžu byť zavesené priamo nad kúpeľňou, ale tento dizajn nie je úplne pohodlný.

Prepadajte cez kúpeľňu

Prečítajte si viac v našom článku o umývadle nad práčkou.

Umývanie nad práčkou

Pri výbere toalety treba venovať pozornosť drenážnemu systému. Môže byť vodorovná, vertikálna alebo šikmá. Vertikálny drenážný systém vám umožňuje umiestniť toaletu blízko steny, aby ste naň mohli lepšie zastaviť.

Závesné WC pre malú kúpeľňu

Výber dverí

Pri výbere dverí do kúpeľne je potrebné zvážiť tieto dôležité body:

  • Dvere by mali byť odolné voči zmenám teploty a vlhkosti, nedeformovať s časom.
  • Musí mať tepelnoizolačné a šumovo-izolačné vlastnosti.
  • Na dverách by mali byť inštalované kvalitné kľučky a zámky, ako v kúpeľni, ktoré najrýchlejšie opotrebovávajú.
  • Dvere by mali mať odvzdušňovanie. Ak nie je prítomná, počas inštalácie vytvorte vôľu medzi dverami a podlahou.

Prečítajte si tiež náš článok, ktorý podrobne opisuje výber dverí do kúpeľne. Takže sa nemôžete stratiť v obrovskej voľbe a vybrať kvalitné dvere.

Úzke, slepé dvere s vetraním

Dvere v kúpeľni sú zvyčajne vyrobené z tvrdeného skla, plastu, dreva alebo drevotriesky. Ak si vyberiete výrobky spoľahlivých a osvedčených výrobcov, z akéhokoľvek materiálu, ktorý dvere vyrobíte, určite vám bude slúžiť dlho.

Posuvné dvere do kúpeľne

Aby ste ušetrili miesto, mali by ste venovať pozornosť posuvným dverám alebo výkyvným dverám, ktoré sa otvárajú oboma smermi. Môžete tiež vybrať skladacie dvere, ktoré sú vyrobené na princípe "akordeón".

Dvere do kúpeľne sa dajú nainštalovať až po ukončení dokončovacích prác. Ak ste si stále kúpili obvyklé krídlové dvere, potom počas inštalácie dbajte na to, aby sa otvárali smerom von a nie do kúpeľne.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

77 − 67 =