Pieknutie pre švy dlaždice v kúpeľni: čo je lepšie

Pieknutie pre švy dlaždice v kúpeľni: čo je lepšie

Dlaždice sú nepochybne najobľúbenejší materiál pre dokončovacie steny a podlahy v kúpeľni. Preto existuje veľa objektívnych dôvodov: ľahko sa umýva, je odolný voči vlhkosti a priamemu vlhku, je hygienický a šetrný k životnému prostrediu. Výber podlahových a stenových dlaždíc je vždy veľmi citlivý.

Keramické dlaždice do kúpeľne

Avšak, ako nakoniec bude vaša vaňa po oprave vyzerať a ako dlho budú dlaždice slúžiť, záleží nielen na kvalite samotnej dlaždice a zručnosti staviteľa, ktorý ju položí. Konečný výsledok do značnej miery závisí od kvality súvisiacich výrobkov, ako je napríklad malta na dlaždice. Ktokoľvek, kto sa nikdy nezaoberal položením dlaždice, nemusí dokonca ani spoznať svoj účel. V tomto článku vám povieme, čo je potrebné pre injektáž dlaždíc, aké druhy miešacích zmesí sú a ako ich používať.

Použitie injektáže

Dlažba pre dlaždice je suchá stavebná zmes, ktorá môže byť na báze cementu aj epoxidovej bázy. Zalievanie sa používa na vyplnenie švov medzi dlaždicami. To sa robí nielen z estetických dôvodov, ale tiež zabrániť vniknutiu vlhkosti do švíkov a hromadeniu plesní a baktérií.

Huba na staré dlaždice

Navyše správne vybraná malta môže pomôcť zakryť chyby spôsobené nerovnými stenami alebo nesprávnym pokladaním dlaždíc.

Čo potrebujem vedieť pred výberom injektážnej zmesi?

Predtým, než pôjdete do obchodu na injektáž pre švy, treba poznamenať, že injektážne zmesi sú rozdelené do dvoch hlavných typov, v závislosti od hlavná zložka zmesi: lepidlá na báze cementu a lepidlá na báze živice (najmä epoxidová živica).

Báza cementu je obľúbenejšia u spotrebiteľov. Dôvodom je najmä jeho nižšia cena. Okrem toho je ľahšie pracovať s cementovou maltou. Stačí, aby sa suchá zmes zriedila vodou alebo latexom na vodnej báze na požadovanú konzistenciu. V niektorých prípadoch sa však cementové granule predávajú už v hotových tvaroch v plastových vedrách.

Treba mať na pamäti, že hoci je vhodnejšie použiť hotovú zmes, je menej ekonomické ako použitie suchého mixu. Skutočnosť, že hotový zmes veľmi rýchlo schne a ak nemáte čas použiť všetky vedro krátko po objave, pozostatky zmesi stvrdnúť rýchlo a vy budete musieť vyhodiť.

Zalievanie na báze cementu

Medzi spájky na báze živice je najbežnejšou zmesou na báze epoxidovej živice. Existujú aj iné spárovky, napríklad na báze furánovej živice. Zriedka sa však používajú pri dekorácii interiéru. Napríklad spáry na báze furánovej živice sa používajú hlavne v priemyselných závodoch v ťažkých výrobných podmienkach. Epoxidové malty sa používajú všade.

Epoxidová malta so špeciálnymi prísadami

Ako si vybrať správnu kompozíciu malty?

Kritériá výberu cementu a epoxidovej malty sú trochu iné.

Cementové spájky môžu byť navrhnuté pre prácu s úzkymi švami (do 5 mm) alebo s širokými švami (viac ako 5 mm). Ak budete musieť pracovať s širokými švami, budete musieť kúpiť maltu s pieskom. A čím širší je šev medzi dlaždicami, tým väčšie sú zrná piesku v zmesi. V niektorých cementových zmesiach sa pridávajú aj špeciálne chemikálie, ktoré sú určené na boj proti tvorbe plesní a húb - fungicídov.

Stehy na dlaždice rôznych veľkostí

Väčšina skúsených obkladačiek odporúča napriek tomu uprednostňovať epoxidové malty v kúpeľni, pretože na rozdiel od cementových spojív nie sú ničené pod vplyvom chemických látok a sú odolnejšie voči všetkým druhom znečistenia. Na podlahové dlaždice sú však vhodné cementové podlahové malty.

Spájanie podláh

Ak sa stále rozhodnete použiť cementovú maltu, odporúčame Vám kúpu vodoodpudivého činidla týmto spôsobom - špeciálnej zmesi, ktorá na ošetrovanom povrchu poskytuje vodoodpudivé vlastnosti.

Ako sme už uviedli, najviac medzi zmäkčovadlami na báze živice Optimálna možnosť je injektáž na báze epoxidovej živice. Skladá sa z epoxidovej živice, tužidla a farbiacej zložky. K dispozícii je takzvaná dvojzložková malta, ktorá pozostáva z cementu, ktorý sa zriedi latexovým zmäkčovadlom. Táto malta je oveľa silnejšia ako ostatné a používa sa spravidla na fasády budov.

Farebné zmesi

Farba injektážnej zmesi sa vyberá na základe farby dlaždice.

Cementová malta môže byť prírodná sivá alebo iná farba, od bielej po čiernu, v závislosti od použitého farebného pigmentu. Ak ste nedokázali nájsť požadovaný odtieň dokončenej zmesi, môžete ju vytvoriť sami, zakúpením bielej malty a farebného odtieňa.

Výber epoxidovej malty je oveľa širší, ale nemôžete maľovať maltu na epoxidovej báze sami. Vďaka pridaniu lesklých komponentov boli výrobcovia schopní dosiahnuť účinok zlata, striebra, bronzu a kovu. Sortiment je naozaj pôsobivý.

Pri výbere farby injektážnej zmesi musíte dodržiavať dve jednoduché pravidlá:

 • Tmavá a kontrastná malta by sa mala používať iba vtedy, ak ste si istí, že dlažba je perfektná. Faktom je, že taká opozícia farieb kladie dôraz na vzor kladenia dlaždíc.
 • Ak sa však pri pokladaní dlaždice vyskytli nejaké chyby, je lepšie použiť ľahkú stierku. V tomto prípade bude tmavšia farba dlaždice vizuálne zakryť existujúce nepravidelnosti.

Brilantné komponenty pre injektáž

Monofilová malta pre dlaždice

Kontrastná injektáž pre švy

Aby sme sa nemali mýliť s výberom dlaždíc, odporúčame vám vziať vzorky dlaždíc používaných v kúpeľni v obchodnom dome.

Bezfarebné alebo priehľadné

Ak použijete kombináciu viacerých farieb v kúpeľni alebo sa rozhodnete pre kúpu mozaiky, transparentná malta je pre vás ideálna. Je vyrobená na báze skla a je ideálna pre škárovanie umeleckých a sklenených mozaikových švov. Transparentná injektáž sa nazýva veľmi podmienená - nedovolí, aby svetlo prešlo a zachytí farbu dlaždice, ktorá sa má treť. Samotný však nie je transparentný. Táto malta sa používa len na úzke spoje až do šírky 2 mm.

Spálenie mozaikových dlaždíc

Vedúci výrobcovia spriadacích zlúčenín

Správna životnosť dlaždice závisí v mnohých ohľadoch aj od výrobcu. Lepšie dôverovať osvedčeným výrobcom. Medzi najpopulárnejšími výrobcami malty na ruskom trhu je potrebné poznamenať:

 • Ceresit (zmesi na báze cementu, jednozložkové silikónové malty, dvojzložkové zálievky)
 • Atlas (zmesi na báze cementu a epoxidov)
 • Weber Vetonit (zmesi na báze cementu)
 • Unis (zmesi na báze cementu)
 • Litochrom (zmesi na báze cementu a dvojzložkové epoxidové zmesi)
 • Knauf (zmesi na báze cementu).
Variant moderných injekcií švíkov

Vysoko kvalitné výrobky výrobcu nezaručujú spoľahlivý výsledok pre prípad, že nebudete starostlivo dodržiavať pokyny.

Výsledok injektážnych dlaždíc

Porézne dlaždice? Existuje riešenie!

Pórovité keramické dlaždice majú vysoké absorpčné vlastnosti, preto sa neodporúča používať v priestoroch s vysokou vlhkosťou. Aby sa zabezpečilo, že dlaždice v procese použitia netrpí, je pokryté špeciálnou glazúrou alebo lakom na zlepšenie odolnosti voči vode. Tento lak sa často používa aj na vytváranie vzorov dekódu na dlaždici. Aj keď je tento lak drahý, dlaždice prináša množstvo veľmi užitočných vlastností:

 • chráni pred škvrnami, vlhkosťou, špinou a prachom
 • uľahčuje starostlivosť o dlaždice a čistenie
 • zabraňuje procesu vyblednutia
 • dáva lesk na povrch.

Na spracovanie švíkov a spojov keramických dlaždíc sa často používajú silikónové malty. Spracovanie švov týmto spôsobom zvyšuje priepustnosť švov pre vodu a zabraňuje tvorbe plesní a plesní. Práca sa vykonáva špeciálnou pištoľou s hotovou kompozíciou, ktorá veľmi uľahčuje spracovanie kĺbov.

Silikónová malta pre spoje medzi dlaždicami

Prepisy švov prepíšeme vlastnými pokynmi

Počas prevádzky používajte vždy gumové rukavice, respirátor a ochranné okuliare.

 • V závislosti od typu malty, otvorený vedra hotovej malty alebo pridať kvapalnú zložku do suchej zmesi (tužidla pre epoxidovej malty a vody alebo silikónovej báze vody cementovej malty). Konzistencia malty by sa mala podobať zubnej pasty.
 • Odstráňte kríže a všetky cudzie prvky zo spojov dlaždíc.
 • Vyplňte priestor spoja pomocou injektážnej zmesi. K tomu použite špeciálnu gumovú špachtľu. V rovnakom čase je potrebné švy odstrániť na plochu, ktorá nie je väčšia ako jeden meter štvorcový. Najlepšie je trieť švy v smere zhora nadol a potom zľava doprava - zvyčajne pracujú profesionáli. Čím hustejšie naplníte švy - tým silnejší bude držať dlaždice.
 • Vyčistite kĺby prebytočného malta. Čím rýchlejšie to robíte - tým ľahšie bude odstránená.
 • Postupne postupujte ďalej po celom priestore miestnosti.
Použitie injektáže

Odstránenie prebytočného škárovania

Po zaschnutí zálivky sa môže zvyšok zálievky na dlaždici samotnej odstrániť handrou. Epoxidová malta sa ľahšie umyje teplou vodou s malou koncentráciou pracích prostriedkov.

Osušte vysušenú maltu pomocou handry

Samozrejme, že proces kladenia dlaždíc - pracné a veľmi znepokojujúce. Avšak, kladenie dlaždíc sami, máte príležitosť šetriť značne, pretože náklady na kladenie dlaždíc niekedy presahuje náklady na spotrebný materiál.

Možno, že prvýkrát to nebudete hladko uspieť, ale nemali by ste sa obávať ťažkostí. Hlavná vec je nasledovať pokyny vo všetkom.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

99 − = 96