Plastové rohy a obrubníky na kúpanie

Plastové rohy a obrubníky na kúpanie

Prečo sú potrebné?

Pri opravách v kúpeľni sa objavujú mnohé nuansy, z ktorých v budúcnosti bude závisieť od pohodlia a bezpečnosti obyvateľov bytu. Preto je veľmi dôležité zohľadniť aj tie najdôležitejšie detaily na prvý pohľad.

Jeden z podrobností, ktoré sa stretol s každým, kto kúpil kúpeľ, je medzera medzi okrajom písma a jednou alebo viacerými stenami. Dôvody na jeho výskyt sú zvyčajne dve: je to buď zakrivenie stien, alebo rozdiel medzi dĺžkou kúpeľa a stenou.

Existuje niekoľko spôsobov, ako tento problém odstrániť. Najčastejším z nich je použitie špeciálneho podstavca. Najčastejšie sa to nazýva kúpeľný kútik. Je položená na štrbinu, aby sa zabránilo vniknutiu vody do kúpeľa.

Rohy kúpeľa sú vyrobené z plastu a keramiky. Dnes budeme hovoriť o plastových rohoch - ich výhodách, nevýhodách a spôsobe inštalácie.

Účel plastových rohov

goodies

 • Plastové rohy - to je jeden z najlacnejších spôsobov, ako odstrániť medzeru medzi stenou a kúpeľňou. Ceny za ne začínajú z niekoľkých desiatok rubľov.
 • Inštalácia plastového okraja je jednoduchá a rýchla. Za týmto účelom nie sú potrebné žiadne ďalšie stavebné materiály a nástroje okrem ostrého nôžka a lepidla.
 • Plast je materiál, ktorý je odolný voči zmenám vlhkosti a teploty. Oba tieto faktory sú prítomné v kúpeľni, aj keď má dobrý systém vetrania.
 • Plast má dostatočne pružnú a mäkkú konštrukciu, ktorá umožňuje jeho inštaláciu aj v nerovnomernom, nepriamom priestore.
 • Plastová obruba toleruje účinky agresívnych chemikálií, ktoré sa často vyskytujú v čistiacich prostriedkoch na kúpanie a čistenie dlaždíc.
 • Starostlivosť o plastový kútik za kúpeľňou je veľmi jednoduchá. Je dobre čistený od špiny a nevyžaduje použitie špeciálnych čistiacich prostriedkov.

Výhody plastových rohov na kúpeľ

cons

 • Napriek skutočnosti, že sokel z plastu dobre znášal vysokú vlhkosť, môže mať hubu a plesne. Aby ste tomu zabránili, musíte každodenne vyčistiť a pravidelne ho ošetrovať antibakteriálnym prípravkom.
 • Pôvodne bol plastový roh určený výhradne na dekoratívne účely - musel opatrne maskovať medzeru, predtým vloženú do iného materiálu. Preto jeho použitie ako jedinej ochrany proti vlhkosti nie je veľmi účinné.
 • Životnosť rohov z plastov je veľmi krátka, oveľa kratšia ako u keramického náprotivku. Zvyčajne sa plastová hranica musí meniť každých pár rokov.

Nevýhody plastových rohov na kúpeľ

typy

Sortiment plastových rohov na kúpeľ je dostatočne veľký. Najobľúbenejšie sú štandardné modely, ktoré sa musia "prispôsobiť" príslušnému uhla a nastaviť lepidlo.

K dispozícii sú aj samolepiace typy plastových lišt. Majú už špeciálne zloženie lepidla - na lepidlo na rohu kúpeľa stačí odstrániť ochranný film. Odborníci však neodporúčajú nakupovať takéto výrobky, pretože lepidlo, ktoré sa používa pri ich výrobe, často nie je odolné voči vode.

Tiež v predaji nájdete modernejšiu úpravu plastovej hranice. Vyzerá to rovnako ako štandardný kútik kúpeľa, ale jeho okraje sú pogumované. To zaisťuje tesnejšie nasadenie sokla na okraj kúpeľa a na stenu a v dôsledku toho spoľahlivejšiu ochranu pred vlhkosťou.

Rozmanitosť plastového kútika pre kúpeľ

Samolepiaca kúpacia oblasť

Typy plastových rohov na vane

rozmery

Plastový kútik kúpeľa má štandardné rozmery. Jeho dĺžka je 250 cm. Zvyčajne jedna soklová doska nestačí na utesnenie medzery na troch stranách, takže sa odporúča kúpiť dve naraz. Plast je veľmi ľahko rezaný ostrým nožom. Časti sú navzájom spojené prakticky zanedbateľne.

Šírka plastového profilu môže byť 50 alebo 25 mm. Ktorá z nich si vyberiete závisí od veľkosti medzery a na ktorom mieste podľa vášho názoru je estetický - široký alebo úzky.

Aby sa roh nachádzal čo najbližšie v štrbine, jeho vnútorná časť bola vyrezaná vo vhodnom uhle.

Rozmery plastových rohov

Plastový kútik môže byť inštalovaný na kúpeli dvoma spôsobmi. Pozrime sa na každú z nich.

Ako nainštalovať na dlaždice?

Montáž sokla priamo na dlaždice je najjednoduchší spôsob, dokonca aj s nováčikom v oblasti opravy.

 • Skôr ako začnete pracovať, musíte umývať a utrieť povrch kúpeľa a steny na miestach, kde budú pripojené k plastovému profilu.
 • Ak chcete nahradiť starý plastový kútik, potom ho po odstránení musíte zbaviť zvyškov lepidla a nečistôt po stranách vane a dlaždíc.
 • Priestor medzi stenou a kúpeľňou musí byť vyplnený tesniacou hmotou, montážnou penou alebo iným vhodným zložením.
 • Zatiaľ čo tesniaci materiál suší, odporúča sa chrániť stranu vane a dlaždice od lepidla. Na to použite kazetu s farbami.
 • Plastový profil by mal byť rozrezaný na kúsky vhodnej veľkosti.
 • Potom je vnútri rohu natretá lepidlom. Lepidlo sa aplikuje nielen na stred, ale aj na okrajoch sokla - to poskytuje lepšie uchytenie.
 • Pri inštalácii podstavca na mieste je potrebné niekoľko sekúnd ho stlačiť rukou - takže uchopenie s povrchom bude silnejšie.
 • Po zaschnutí lepidla sa kĺby ošetria priehľadným tesniacim materiálom pre sanitárnu keramiku.

Pravidlá pre inštaláciu plastového rohu na dlaždice

Inštalácia pod dlaždice

Kvalitnú inštaláciu plastovej lišty môže vykonať len skutočný master-finisher. Ide o to, že v tomto prípade sa inštalácia rohu uskutočňuje súčasne s položením dlaždice. Pri tomto spôsobe inštalácie je časť plastového profilu uzavretá dlaždicami a pevne pripevnená k stene lepidlom na obkladačky.

Inštalácia rohu kúpeľa na keramické obkladačky je považovaná za spoľahlivejšiu ako predchádzajúca. Má však jednu hlavnú nevýhodu: roh môžete odstrániť iba demontážou dlaždice.

Montáž plastového rohu pod dlažbu v kúpeľni

Inštalácia plastového rohu pod dlaždice

život

Už sme spomenuli, že životnosť plastového kútika je veľmi malá. Odborníci tvrdia, že výmena bude vyžadovaná za rok, ale v skutočnosti môže výrobok trvať dva až trikrát dlhšie (aj keď stratil svoju pôvodnú belosť). Treba poznamenať, že plastový profil kúpeľa, ktorý je inštalovaný pod dlažbou, vám bude trvať trochu dlhšie.

Životnosť plastových rohov v kúpeľni

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

52 + = 62