Jak vyrobit lešení

Při stavbě, opravě a údržbě soukromého domu nebo chalupy je třeba pracovat v nadmořské výšce. S pomocí žebříku není možné všechno udělat a není to příliš výhodné. Je mnohem pohodlnější používat lešení. 

S žebříkem žebříku není tak snadné pracovat

S žebříkem žebříku není tak snadné pracovat

Domovní lešení ze dřeva

Kovové lešení jsou samozřejmě spolehlivé a trvanlivé, ale nejčastěji jsou vyrobeny ze dřeva. Všechno může pracovat s dřevem a to vše, co je nutné - vidět, hřebíky / šrouby, kladivo / šroubovák / šroubovák. Sada nástrojů je nekomplikovaná, kterou může najít každý majitel, a pokud není něco pro získání velkého množství peněz, není nutné. Kov je v tomto ohledu komplikovanější. Vyžaduje přinejmenším určitou dovednost v manipulaci, přítomnost svařovacího stroje a alespoň nějakou představu o správném sváření švů. To je důvod, proč lešení s vlastními rukama ve většině případů tvoří dřevo.

Co dělat

Každý si uvědomuje, že lešení nebo lešení jsou potřebné na krátkou dobu. Ale pro jejich výrobu potřebujete kvalitní dřevo s minimem uzlů. Někteří mistři doporučují, aby se lesy vyráběly výhradně ze smrku. Na rozdíl od borovice, uzly v něm jsou umístěny jednotlivě a síla desky je téměř neovlivněna.

Smrkové desky jsou zřídka k dispozici, ale borovice jsou obvykle dost. Z borovicových prken lze také provést lešení, ale každý z nich musí být zkontrolován (v každém případě, který jde do regálů a podlahových krytin). Chcete-li to provést, přidejte dva sloupce (tři nebo čtyři cihly jedna na druhou, pár stavebních bloků, dva balvany atd.). Při kontrole třímetrových desek je vzdálenost mezi nimi 2,2-2,5 m. Deska je umístěna na stojanech a několikrát na ní skáče uprostřed. Pokud jsou slabé stránky, deska se rozbije nebo praskne. Bojoval - můžete použít.

Rada pro lesy se používá dobře, bez uzlů

Rada pro lesy se používá dobře, bez uzlů

Na tloušťce desky by měl být konkrétně, vázán na konstrukci lešení, vzdálenosti mezi regály a plánované zatížení. Jediné, co lze říci, je, že pro desky a podlahy je deska obvykle používána v tloušťce 40 mm nebo 50 mm, pro sečení - 25-30 mm. Taková deska může být použita v nejpodrobnějších stavebních pracích, pokud nebude při demontáži lesa poškozena.

Hřebíky nebo šrouby

Diskuse o tom, zda jsou hřebíky nebo šrouby lepší, je vždy, avšak v tomto případě se zhoršuje skutečnost, že práce se provádí v nadmořské výšce, a od konstrukce se vyžaduje vyšší spolehlivost. Z tohoto hlediska jsou nehty lepší. Jsou vyrobeny z měkkého kovu a pokud je zatížení, ohýbají se, ale neruší se. Sekačky jsou vyrobeny z kalené oceli a jsou křehké a v případě výskytu nárazů nebo proměnlivého zatížení. Pro lešení je to kritické - došlo k příležitosti, kdy se zhroutili. Ale je to otázka "černých" šroubů. Jsou-li stále anodizovány - nažloutlé až zelené - nejsou tak křehké a mohou plně odolat všem nákladům. Pokud se vážně obáváte spolehlivosti lesů, je lepší používat nehty. Nelíbí se jim, protože nemohou rozebrat spojení rychle a bez ztráty - často poškozují dřevo.

Dokonce i anodizované šrouby se zlomí

Dokonce i anodizované šrouby se zlomí

S nezávislou výrobou lešení můžete toto provést: nejprve shromážděte vše na eloxovaných šroubů. Pokud je návrh vhodný a správný, zajistěte tím, že do každého kloubu natačíte dva nebo tři hřebíky. Aby nedošlo k poškození dřeva při demontáži, pod hřebíky je možné ořezávat tenké desky, je možné použít celé desky, ale malé tloušťky, po prodloužené rozpětí. Při demontáži může být rozdělena a vyčnívající nehty lze snadno vyjmout.

Konstrukce a jejich vlastnosti

Pro různé typy práce se používají různé konstrukční lešení a lešení. Pro práci s lehkými materiály není zapotřebí příliš velké zatížení. V takových případech proveďte lešení nebo obálku lešení.

Stavební lešení-obálka. I přes zjevnou nejistotu je s nimi výhodné pracovat

Stavební lešení-obálka. I přes zjevnou nejistotu je s nimi výhodné pracovat

Pro práci na štítech nebo při zdobení nízkopodlažního jednopatrového domu se používají stavební kozy, na jejichž příčném nosníku se položí podlaha.

Pokud se nemůžete opřít o stěny, můžete použít stavební bambus s prkny podlahy položené na příčných nosnících

Pokud se nemůžete opřít o stěny, můžete použít stavební bambus s prkny podlahy položené na příčných nosnících

Pro pokládku zdí z cihel, všech stavebních kamenů, pro dokončení fasády z cihel nebo kamene - všechny tyto práce vyžadují plné lešení.

Dřevěné lešení pro zpevnění tuhosti jsou vyztuženy zarážkami a vyztužením

Dřevěné lešení pro zpevnění tuhosti jsou vyztuženy zarážkami a vyztužením

Obecně platí, že všechny tyto konstrukce nejsou připojeny ke stěnám budovy, ale jsou fixovány zastávkami, které podpírají sloupky. Mluvte více o každé z těchto konstrukcí.

Boční lešení

Jsou nazývány tak, protože obvykle se nepřipojují k zdi, ale prostě se opírají o to. Oni jsou drženi na úkor zastávky. Čím více je tento druh lešení zatížen, tím silnější jsou. Existují dva návrhy, oba jsou vyrobeny ve formě písmena "G", jen nasazeny v různých směrech.

Výkresy připojených lešení (dva typy)

Výkresy připojených lešení (dva typy)

Obrázek vpravo ukazuje jednoduchou a spolehlivou konstrukci lešení. Jedinou nevýhodou je, že nejsou regulováni ve výšce. Pohodlí, pokud potřebujete například šit překrytí střechy, namontovat či vyčistit odtok, všechny práce, které mají malou výšku. Někteří dokonce přizpůsobují takové lešení pro stavbu domu z dřeva. Na okrajích zastávek je vhodné skládat nebo zvedat protokoly.

Na výkresu vlevo se nachází lešení nebo arménské lešení. Návrh je jednoduchý a spolehlivý, i když se to nezdá. Ale je již testováno na mnoha tisících domů ve výstavbě. Atraktivní v tom, že vyžaduje minimální stavební materiály, jejich sestavení / demontáž / přesun může být v několika minutách. Hlavním úkolem je vytvořit trojúhelníky a nastavení pro určitou dobu se trochu odčerpá: trojúhelníček zdvihněte, podepřete nakloněný paprsek, který se v zemi opraví.

Trojúhelníkové zastávky pro arménské lesy

Trojúhelníkové zastávky pro arménské lesy

Pro výrobu trojúhelníků je tloušťka desky 40-50 mm, šířka 100-150 mm. Vertikální část může být dlouhá - je vhodné, aby lešení zvedlo do určité výšky. Horní příčka je vyrobena z 80-100 cm zdi a na ní jsou položeny podlahové desky. Mimochodem, mají také tloušťku 50 mm a šířku - větší, tím lépe, ideálně také 150 mm.

Při vytváření rohů musí být kloub umístěn tak, aby vodorovná deska byla nahoře. Chcete-li zvýšit spolehlivost této jednotky, můžete použít kovové záplaty ve formě rohu. Ale pokud bude roh fixován pomocí tří svahů, přibitých ze dvou stran, není to nutné.

Trojúhelníky arménských lešení jsou instalovány každý metr

Trojúhelníky arménských lešení jsou instalovány každý metr

Takové trojúhelníky se vytvářejí přibližně na každém metru. Pokud to dovolí fasáda, jsou přibitá, pokud ne - pouze gravitací. Hlavní zatížení v tomto designu spadá na tvrdou desku - ten, který je umístěn pod úhlem a jeden konec spočívá na zemi, druhý - na vrcholu trojúhelníku. Tyto podpěry jsou vyrobeny z tyče, desek o tloušťce nejméně 50 mm, trubek o průměru pevného materiálu (ne méně než 76 mm) nebo profilu (u profilovaných trubek nejméně 50 x 40 mm). Při instalaci zastávky je umístěn přesně do rohu, poražen v zemi, dodatečně upevněn, poháněný klínem.

Zastaví se přesně v rohu

Zastaví se přesně v rohu

Zabíjení jsou vedeny do země, navíc upevněny klíny

Zabíjení jsou vedeny do země, navíc upevněny klíny

Chcete-li vyloučit možnost bočního střihu, pevné dorazy jsou upevněny několika přípravky a spojují je s tuhou konstrukcí. Zde můžete pro tyto svahy použít neupravenou desku, pokud je, ale má dostatečnou tloušťku a šířku.

Pevné zastávky jsou zlikvidovány

Pevné zastávky jsou zlikvidovány

Pokud je potřeba tvrdohlavých desek růst (pokud potřebují více než 6 metrů na délku), dodatečný důraz je kladen na takovou desku. Spočívá zhruba uprostřed hlavního chodu a odstraňuje část nákladu.

Jak udělat arménské lešení na vnějším rohu

Jak udělat arménské lešení na vnějším rohu

Nyní trochu o podlaze těchto připevněných lešení. Je vyroben ze široké desky o tloušťce 40-50 mm. V tomto případě je žádoucí upevnit je na trojúhelníky alespoň pro samořezné šrouby. Tento návrh nezajišťuje přítomnost zábradlí a nejmenší posuny pod nohama způsobí zvýšené nepohodlí. Proto je velmi žádoucí fixace.

Dřevěné lešení: výkresy a fotografie

Výše uvedené možnosti jsou dobré, pokud úloha nezahrnuje přítomnost těžkých materiálů. Neexistuje vždy příležitost opřít se o lešení na zeď - jakoukoliv ventafasadovou nebo vícevrstvou zeď - a podobný design nemůžete dát. V tomto případě dělají cenné lesy. Jejich konstrukce také není komplikovaná, ale potřebné je velké množství řeziva.

Schéma lešení z prken

Schéma lešení z prken

Pro jejich zařízení také používejte desky o velké tloušťce - 40-50 mm. Nejprve jsou sestaveny stojany. Jedná se o dvě svislé tyče nebo tlusté desky, upevněné příčníky. Rozměry příčných nosníků jsou 80-100 cm, přičemž je třeba dbát na skutečnost, že minimální víceméně nebo méně pohodlná šířka podlahy je 60 cm, ale budete mít větší jistotu, pokud máte alespoň 80 cm. Stojany se mohou zužovat.

Aby se zabránilo pádu lešení na stěnu domu, mohou být příčky vyrobeny s výstupem o rozměrech 20 až 30 cm a nedovolí konstrukci spadnout do strany domu

Aby se zabránilo pádu lešení na stěnu domu, mohou být příčky vyrobeny s výstupem o rozměrech 20 až 30 cm a nedovolí konstrukci spadnout do strany domu

Stojany jsou umístěny ve vzdálenosti 1,5 až 2,5 metru. Záleží na rozměru tloušťky desek, které budete používat pro podlahu - je nutné, aby se neohýbali. Stojany instalované v požadované vzdálenosti jsou připevněny společně se stonky. Nenechávají design bočně. Čím více příčných nosníků a sjezdovek, tím spolehlivější jsou lešení.

Že lešení neklesá, jsou podepřeny deskami / nosníkem, z nichž jeden konec je připevněn ke stojanům (hřebíky), druhý - zakopaný v zemi

Že lešení neklesá, jsou podepřeny deskami / nosníkem, z nichž jeden konec je připevněn ke stojanům (hřebíky), druhý - zakopaný v zemi

Křížové nosníky neumožňují vytvářet boky, ale stále existuje možnost, že volné dřevo může klesnout dopředu. Aby se zabránilo tomu, aby se to stalo, nosníky jsou podepřeny výčnělky. Je-li výška lesů 2,5-3 metrů, nelze to udělat, ale pokud potřebujete pracovat na úrovni druhého nebo třetího patra, je nutná fixace.

Dřevěné lešení s vlastními rukama lze provést za pár dní

Dřevěné lešení s vlastními rukama lze provést za pár dní

Pokud bude práce prováděna ve vysoké nadmořské výšce, je žádoucí vytvořit zábradlí. Mohou být vyrobeny z velmi husté desky, ale uzly by neměly být, stejně jako praskliny. Zábradlí vám pomohou cítit více sebejistě na vrcholu těch, kteří se bojí výšin.

Stavební kozy

Stále existuje způsob, jak vytvořit lehké pojízdné lešení - stavět stejné kozy, plněné určitými stupňovitými příčky, které budou mít jak žebřík, tak podpěru pro podlahové desky.

Na příčných nosnících se nacházejí prkna

Na příčných nosnících se nacházejí prkna

Tato možnost lešení je dobrá, například když dům obkládá s vlečkou. Obložení probíhá zdola nahoru, výška musí být stále vyměněna, nakláněná nebo připevněna ke stěně, není možné. Proto je tato možnost nejlepší pro tento případ.

Stavební kozy - možnosti

Stavební kozy - možnosti

Někdy je jedna ze stojanů na jedné straně postavena vzpřímeně, bez naklonění. Umožňuje to instalovat bližší stěně, podlaha je pak umístěna blíže ke stěně. V některých případech je to vhodné - například s tmelováním, malováním, preventivní úpravou.

Typy a součásti lešení z kovu

Při stavbě domu z kamene, stavebních kamenů, kovových lesů jsou vhodnější. Jsou schopny tolerovat jakékoliv zatížení. Méně populární jsou pouze kvůli tomu, že dřevo je v mnoha regionech stále nejlevnějším typem stavebních materiálů. Druhým bodem, který je často rozhodující, je to, že po demontáži dřevěného lešení mohou být desky dány do provozu - používají se k další výstavbě. Část kovu musí být shromážděna v kůlně.

Ale kovové lešení má výhody. V rozebraném stavu nepracují příliš mnoho prostoru. Majitelé dřevěných domů je stále musí používat čas od času: srubový dům vyžaduje péči, takže jednou za dva nebo tři roky jsou zapotřebí lesy. V tomto případě mnohem praktičtější je kov, nikoliv dřevěný. Jsou snadněji sestavitelné, odolné a odolné.

Všechny kovové lešení mají stejný tvar - svislé stojany spojené příčníky a řízky. Jediným rozdílem je způsob připojení dílů k sobě:

 • Bílé dřevo. Jsou nazývány tak, protože tyče s sloupy jsou spojeny pomocí čepů. Hromady trubek nebo disků s perforací jsou na sloupech přivařeny a ohnuté kolíky na příčných nosnících. Takový systém je velmi snadné sestavit, odolat těžkým nákladům. Je velmi jednoduché zavést pinové lešení pro stavby jednoduché formy, obtěžovat okna a římsy - mnohem obtížnější.

  Princip připojení pinových dřevin

  Princip připojení pinových dřevin

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  − 3 = 2