Ako položiť laminát vlastnými rukami: spôsoby a schémy

Ako urobiť podlahu spoľahlivá, krásna, ľahko inštalovateľná a zároveň lacná? Tieto zdanlivo nezlučiteľné vlastnosti sú kombinované v lamináte. Pretože sa táto podlaha používa častejšie. Napriek tomu, aby podlaha slúžila dlhú dobu, je potrebné poznať len jemnosť technológie. Napríklad, pred položením laminátu, je potrebné skontrolovať, koľko hladký základ. Maximálna prípustná odchýlka nie je väčšia ako 1 - 2 mm na meter povrchu. Iba za takýchto podmienok bude ležať tesne, nebude sa preháňať a skrčiť. Ak existuje viac kvapiek, aj zámok môže zlomiť alebo prasknúť dosku. 

Ak základňa má nerovnosť, ktorej rozmery presahujú prípustné hodnoty, musí byť vyrovnaná. Pre cementové podlahy je všetko jednoduché - naleje sa vyrovnávacia stierka. Laminát sa má začať po tom, čo roztok zozbieral najmenej 50%.

Umiestnenie laminátu je možné len na úrovni

Umiestnenie laminátu je možné len na úrovni

Ak stará drevená podlaha slúži ako základ, musí sa odstrániť technológiou, potom musí byť vyrobená plnofarebná cementová podlaha so všetkými potrebnými vrstvami (výplň, hydroizolačná a tepelná izolácia, výstužný pás a poter). V tejto podlahe je možné inštalovať vykurovací systém a položiť podlahovú krytinu na teplú podlahu. Iba v tomto prípade je potrebné použiť špeciálne vrstvy laminátu, ktoré dobre znášajú ohrev. Náklady na takú podlahu sú vysoké a potrebujete veľa času na to. Pretože to nie je vždy hotové. Ak nie sú poškodené guľatiny a dosky, môžete drevenú podlahu vyrovnať preglejkou a už položiť laminát.

Keď je drevená podlaha vyrovnaná, všetky silne vyčnievajúce fragmenty sú zavesené rovinou alebo pomocou dortu, praskliny sú zatvorené tmelom. Na pripravenej starej drevenej podlahe sú položené preglejky (používa sa častejšie, hoci je možné položiť akýkoľvek plechový materiál s rovnakým povrchom). Sú pripevnené skrutkami k podlahe: okolo obvodu, 15 cm, v strede v rozloženom poradí.

Kĺby plechu sú presunuté - nemusia sa zhodovať (pozri fotografiu nižšie). Takže rovnomernejšie prenášané zaťaženie. Ešte jedna vec - medzi listy ponechávajú niektoré medzery - nemali by byť navzájom blízko. Drevo mení svoje rozmery v závislosti od vlhkosti a teploty. A tieto medzery poskytnú potrebnú slobodu, aby nedošlo k žiadnemu "hrbu" a narušeniam.

Umiestenie preglejky na drevenú podlahu pod laminátom - bežný spôsob prípravy podkladu počas opravy. Ak drevo nebolo poškodené a preglejka položená rovnomerne, "nehraje" a neohne sa, takáto základňa slúži už roky

Tak to vyzerá ako stará drevená podlaha, pripravená na pokládku laminátu

Tak to vyzerá ako stará drevená podlaha, pripravená na pokládku laminátu

.

Substrát pod laminátom

Na rovnej a čistej základni sa najprv položí podklad. Zakrýva tie nerovnosti 1-2 mm, ktoré sú prípustné a spôsobujú, že podlaha je menej "hlučná". Tiež slúži na znehodnotenie a lepšie rozloženie bremena.

Podklad je vyrobený z niekoľkých typov:

 • Corkboard. Je vyrobená z korku. Má dobré tepelnoizolačné vlastnosti, absorbuje zvuky. Nevýhody: bojí sa vlhkosti a nemá rád vykurovanie. Preto oblasť jeho aplikácie - priestory bez vykurovania podlahy, s normálnym významom a minimálne riziko "záplavy". To znamená, že ide o obývacie izby. Korkový substrát pod laminátom sa používa zriedkavo: drahý. Ak to dajú, je to viac pod parketovou doskou - na ochranu podlahovej krytiny.

  Korok je najlepší, ale aj najdrahší typ substrátu. Vyhrievaný - mierne lacnejší a jeho plus - je vhodný pre vykurované podlahy

  Korok je najlepší, ale aj najdrahší typ substrátu. Vyhrievaný - mierne lacnejší a jeho plus - je vhodný pre vykurované podlahy

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  43 + = 48