Su ısıtmalı zemin nasıl yapılır

Odalarda, ısıtma, sıcak zemin teknolojisi ile yapılır, bu duygu geleneksel radyatör sisteminden çok daha rahattır. Zemin ısıtıldığında, sıcaklık en uygun şekilde dağıtılır: ayaklardan daha sıcaktır ve kafa seviyesinde zaten daha soğuktur. İki ısıtma yöntemi vardır: su ve elektrik. Su, tesisatta daha pahalıdır, ancak işletmesi daha ucuzdur, bu yüzden çoğu kez yapılır. Kurulum maliyetini azaltmak için biraz su ısıtmalı zemin kendi ellerinizle yapılabilir. Teknoloji en kolay değil, ansiklopedik bilgi gerektirmez. 

Farklı ısıtma sistemleri için ısı akışlarının dağılımı

Farklı ısıtma sistemleri için ısı akışlarının dağılımı

Cihaz ve çalışma prensibi

Sıcak zeminin su ısıtması için, soğutucu akışkanın dolaştığı bir boru sistemi kullanılır. Çoğu zaman, borular şap içine dökülür, ancak kuru tesisat sistemleri vardır - ahşap veya polistiren. Her durumda, zemin kaplamasının altına yerleştirilmiş çok sayıda küçük kesitli boru bulunmaktadır.

Nerede kurabilirim

Çok sayıda boru nedeniyle, su ısıtma esas olarak özel evlerde yapılır. Gerçek şu ki, erken inşaatın yüksek katlı binalarının ısıtma sistemi böyle bir ısıtma yöntemi için tasarlanmamıştır. Isıtmadan sıcak bir zemin elde etmek mümkündür, ancak sistem gücüne bağlı olarak ya çok soğuk ya da üstte veya altta komşu olacak yüksek bir olasılık söz konusudur. Bazen tüm yükseltici üşüyor: Su tabanının hidrolik direnci radyatör ısıtma sisteminden birkaç kat daha fazladır ve soğutucu hareketini tıkayabilir. Bu nedenle, bir yönetim şirketinden sıcak bir zemin kurmak için izin almak çok zordur (izinsiz kurulum idari bir suçtur).

Su ısıtmalı zeminde çok sayıda küçük çaplı boru bulunur.

Su ısıtmalı zeminde çok sayıda küçük çaplı boru bulunur.

İyi haber şu ki, yeni binalarda iki sistem yapıldı: biri radyatör ısıtması için, diğeri de su ısıtmalı zemin için. Bu evlerde ve izinlerde gerekli değildir: Yüksek hidrolik direncini dikkate alarak uygun bir sistem geliştirilmiştir.

Organizasyonun prensipleri

Kendi ellerinizle su ısıtmalı bir zemin yapmak için neye ihtiyacınız olduğunu anlamak için, sistemin neyi içerdiğini ve nasıl çalıştığını anlamanız gerekir.

Soğutma sıvısının sıcaklığını ayarlama

Zemindeki ayakların rahat olmasını sağlamak için, soğutucunun sıcaklığı 40-45 ° C'yi geçmemelidir. Daha sonra zemin rahat değerlere kadar ısıtır - yaklaşık 28 ° C Isıtma ekipmanının çoğu böyle bir sıcaklık veremez: en az 60-65 ° C İstisna - yoğuşmalı gaz kazanları. Düşük sıcaklıklarda maksimum verimi gösterirler. Çıkışlarından, ısıtılmış ısı taşıyıcı doğrudan sıcak katın borularına beslenebilir.

Başka tipte bir kazanı kullanırken, bir karıştırma ünitesi gereklidir. İçerisindeki sıcak suya, soğutulmuş soğutucuyu geri dönüş boru hattından eklenir. Sıcak zeminin kazana bağlanması şemasında gördüğünüz bu bağlantının bileşimi.

Su ısıtmalı zeminin cihaz şeması

Su ısıtmalı zeminin cihaz şeması

İş ilkesi aşağıdakidir. Isıtılmış soğutucu kazandan gelir. Sıcaklık eşiği aşılırsa, dönüş hattından bir su karışımı açar, termostatik vanaya düşer. Sirkülasyon pompasından önceki fotoğrafta bir jumper var. İki yönlü veya üç yollu bir vana kurar. Açmak ve soğutulmuş soğutucuyu karıştırmak.

Sirkülasyon pompasından gelen karışık akış, termostatik vananın çalışmasını kontrol eden termostatın üzerine düşer. Ayarlanan sıcaklığa ulaşıldığında, dönüş akışından gelen besleme, aşıldığında, tekrar açılır. Su ısıtmalı zeminin soğutma sıvısının sıcaklığı bu şekilde düzenlenir.

Konturlarla dağıtım

Daha sonra soğutucu, dağıtım manifolduna girer. Su ısıtmalı zemin, sadece bir menteşe borusunun döşendiği küçük bir odada (örneğin, banyo) yapılırsa, bu düğüm olmayabilir. Birkaç ilmek varsa, soğutma sıvısını bir şekilde dağıtmak ve sonra bir şekilde toplamak ve geri dönüş borusuna göndermek gerekir. Bu görev dağıtım manifolduna veya sıcak zemin toplayıcısına da denir. Aslında, bunlar iki borudur - sıcak katın tüm devrelerine ait giriş ve çıkışların bağlandığı besleme ve geri dönüş. Bu en basit seçenektir.

Sıcak bir zeminin karıştırma ünitesi, otomatik sıcaklık kontrolü imkanı sunar.

Sıcak bir zeminin karıştırma ünitesi, otomatik sıcaklık kontrolü imkanı sunar.

Isıtmalı zemin birkaç odada yapılırsa, kollektörün sıcaklık ayarı olasılığı ile birlikte kullanılması daha iyidir. İlk olarak, farklı odalar farklı sıcaklıklara ihtiyaç duyar: birisi yatak odasında + 18 ° C'yi tercih eder, birinin + 25 ° C'ye ihtiyacı vardır. İkincisi, çoğu zaman, kontürlerin farklı uzunlukları vardır ve farklı miktarlarda ısı iletebilir. Üçüncü olarak, caddeye bakan bir duvara sahip olan "iç" odalar vardır ve iki veya üç dış duvarlı köşe odaları vardır. Doğal olarak, içlerindeki ısı miktarı farklı olmalıdır. Bu tarakları termostatlarla sağlayın. Ekipman ucuz değildir, devre daha karmaşıktır, ancak böyle bir kurulum, odadaki ayarlanan sıcaklığın korunmasına izin verir.

Termoregülatörler farklıdır. Bazıları odadaki havanın sıcaklığını kontrol ediyor, ikincisi - zeminin sıcaklığı. Türü kendiniz seçersiniz. Bununla birlikte, besleme tarağı üzerine monte edilen servo motorları kontrol ederler. Servo motorlar, komuta bağlı olarak, kesiti artırarak veya azaltarak soğutucu akışkan akışını düzenler.

Teorik olarak (ve pratikte), tüm devrelerin beslenmesinin engelleneceği durumlar olabilir. Bu durumda, sirkülasyon durur, kazan kaynatılabilir ve bozulabilir. Bunun olmasını önlemek için, soğutucunun bir kısmının geçtiği bir baypas yapmalısınız. Bu konstrüksiyon ile kazan güvenlidir.

Videodaki sistem seçeneklerinden birini görebilirsiniz.

Sıcak su tabanı döşenmesi

Sistemin ana bileşenlerinden biri borular ve sabitleme sistemidir. İki teknoloji var: