Bir ahşap evde pencereler için oyma platband nasıl yapılır

Evinizi unutulmaz ve güzel tüm sahip hayallerinizi olun. Ev yeni değilse, o kadar basit değil. Olasılıklardan biri oyma platbandlardır. Sıradan bir "kutuyu" bile bir başyapıt haline getiriyorlar. 

Platbandlar için malzeme

Oymalı platbandlar çoğunlukla iğne yapraklı ağaçtan yapılmıştır. Optimal seçenek - çam, normalde kesilmiş, ucuz, reçine içeriği yüksek olduğundan dayanıklıdır. Prensip olarak, başka bir kozalaklı tahta kullanabilirsiniz, ancak ladinle denememek daha iyidir: çok liflidir, keskin aletle bile kesilmez.

Oymalı platbandları ve sert ağaçlardan (yumuşak), kavak, akçaağaç, meşe, kiraz vb. Fakat her bir ırkta çalışabilmeniz, elinize geçebilmeniz ve bir şeyin sindirilebileceğine dair bir garanti vermemesi ve sert ağacın pahalı olması gerekir. Bu nedenle, pencereler için platbandları çamlardan daha sık yaparlar. Kalitatif özelliklere dikkat etmek gerekir.

Pencereler için oyulmuş platbandlar - evinizi eşsiz kılmanın bir yolu

Pencereler için oyulmuş platbandlar - evinizi eşsiz kılmanın bir yolu

3 yıl veya daha uzun süre tahta ya da tahta varsa, bunu kullanabilirsiniz: zaten kuru, sadece işleme ve kalibrasyon gerekli olacaktır. Evde ahşap işleme ekipmanı yoksa (kalınlaştırıcı ve daire testere), bir kenar kurulu gerekli olacaktır. Oymalı platbandların altında ilk veya en yüksek dereceli ağaç uygundur. Bu, tahtada düğüm, yonga, reçine cepleri olmaması gerektiği anlamına gelir. Ahşap% 8-12'den daha fazla olmayan bir nem içeriği ile kurutma odası alır. Bu tür pazarlarda satılık değil, testere değirmenleri ve bina dükkanlarında aramak gerekir.

Neden odacık kurutma? Özel bir odada kurutulduğu için nemin uzaklaştırılması hızlandırılır. Aynı zamanda, bazı kurullar çatlar, kıvrılır - bunlar reddedilir, diğerleri satar. Eğer odanın pervazlarını odun kurutma ağacından yaparsanız, tamamen tahrip olmayacak ve çatlamayacaklardır.

enstrümanlar

Kendi elleriyle oyulmuş platbandlar yapmak için aşağıdaki minimum sete ihtiyacınız olacak:

  • bir dizi matkapla delin;
  • pürüzsüz bir başlangıç ​​ve ahşap üzerinde farklı testereler bir demet ile elektrikli yapboz;
  • Bir keski;
  • Farklı boyutlarda tahıl ile zımpara kağıdı;
  • Matkap üzerinde ahşap üzerine zımpara kağıdı.
Burada kendi elleriyle pencerelerde böyle oyma platband yapabilirsiniz

Burada kendi elleriyle pencerelerde böyle oyma platband yapabilirsiniz

Oyma desenleri ve taşlama işlemlerinin yapılması için gereken süreyi azaltmak için, bir freze ve taşlama makinesine sahip olmak daha iyidir.

Bir ya da brüt tarafından?

Oymalı platbandlar genellikle tekrar eden elementlerden oluşur. Her pencerede en az iki dikey raf eşitlenir. Ve genellikle birkaç pencere oluşturduğundan, aynı elemanlar çok şey gerektirir. Platbandlar bir kesim yapacaksa, aynı anda birkaç parçayı kesmek, tahtaları kazıklarla katlamak ve bir şekilde sabitlemek için düzenli bir istek var.

Ek yükü oyulmuş platbandlar da ilginç

Ek yükü oyulmuş platbandlar da ilginç

İstek anlaşılabilir, ancak gerçekleştirilmesi zordur ve zamandaki faydalar göründüğü kadar büyük değildir. İlk zorluk - evde ustalar genellikle çok yüksek güçte olmayan dekupajların varlığında. Birkaç tahtadan kesmek için, testereyi istenen model boyunca daha yavaş hareket ettirmek gerekir. Düz çizgilerde, hız hala yuvarlatılmış hatlarda katlanılabilir - düşük. Ve, bükülme yarıçapı ne kadar küçük olursa, testereyi hareket ettirmek o kadar yavaş olur. Bir tahta ile çalışıyorsanız, böyle bir sorun yoktur. Yani, zamanında, eğer bir kazanç varsa, o zaman oldukça küçüktür.

Bir şey daha var. İş parçasının büyük bir kalınlığına sahip kalın, iyi, pahalı testereler bile saptırılır. Böylece, birkaç kartın aynı anda kesilmesiyle, dipteki (veya iki) çentiklerin kalitesi büyük bir sorudur.

Bir dişli iplik ile bir clypeus üretme sırası

İstenen çizimi bir şablonla tahtaya aktarıyoruz (nereye götürecek, nasıl büyütüleceği, şablonun nasıl yapılacağı, aşağıdan okunacak). Gerekirse düzeltin, ayrıntıları iyi çizin. Ardından, eylemlerin sırası adım adım açıklanacaktır.

Astar panosu olmadan kesme ipliği. Çizimi daha net hale getirmek için büyük bir renk farkına ihtiyacınız var.

Astar panosu olmadan kesme ipliği. Çizimi daha net hale getirmek için büyük bir renk farkına ihtiyacınız var.

Ahşapları resmin kesiklerinde