Kaldırım taşları kendi elleriyle takma

Çiçek tarhlarını ve yolları düzenlerken, bahçeyi veya bitişik bölgeyi süslerken, genellikle bölücüler kurmak gerekir. Çoğu zaman bu kullanım bordürleri (hala kaldırımlar denir). Ve bordürün takılması, takımı mutlaka davet etmek için çok zor değil. Kendi elleriyle başa çıkmak oldukça mümkündür. Her durumda, yardımcıları ile.

Randevu ve bordür çeşitleri

Bordürler, farklı kapak ve / veya yükü olan siteleri ayırmak için kullanılır. Çimenleri çimenlerden, çiçek bahçelerinden, bahçelerden veya mutfak bahçelerinden ayırabilir, yaya ve taşıt sınırı olarak hizmet verebilirler.

Sınır, yolları ve yolları çimlerden ve meydanlardan ayırır

Sınır, yolları ve yolları çimlerden ve meydanlardan ayırır

Aynı anda birkaç işlevi yerine getirirler:

 • parçaların görsel tasarımına hizmet eder;
 • yükü yeniden dağıtmak;
 • İzleri liç ve yıkımdan koruyun.

Parçaların uzun bir süre hizmet vermesini istiyorsanız, kenar boyunca bir kaldırım ayarlamanız gerekir. Tüm materyalleri tutar, şekil değiştirmeye veya şekil değiştirmeye izin vermez.

Farklı renkler, boyutları ve kesitleri

Farklı renkler, boyutları ve kesitleri

Kaldırım taşları veya bordür taşları farklı boyutlardadır, onları farklı malzemelerden yapar, farklı teknolojiler kullanır. En yaygın tip - beton bordürler, ama ayrıca plastik, vibroplu.

Beton bordür ve bordür çeşitleri

Beton bordürler en yaygın olanlarıdır, farklı boyutlardadırlar. İki kategoriye ayrılırlar:

 • Yol taşı. Daha geniş ve uzun, genellikle içeride takviye ile (12-14 mm çapında bir veya iki çelik çubuk). Anayol ve yaya bölümünü ayırmak için kullanılır.
 • Bir kaldırım taşı (aynı zamanda bir kaldırım, bir bahçe ya da kaldırım kaldırım olarak da bilinir). Takviye olmadan, daha küçük boyut ve ağırlık. Genellikle yaya yollarını çimlerden ayırın. Bir arabanın kısa süreli baskınlarına dayanabilir. Daha ciddi ve ısrarlı yüklerle, onları yok edildikleri için yok etmek istenmez.
Parça ayırmak için kaldırım taşları çeşitleri

Parça ayırmak için kaldırım taşları çeşitleri

Yetersiz güce sahip oldukları için karayolunu engelleyen diğer kaldırım taşları kullanılmamaktadır.

Yollar her zaman direkt değildir - kıvrımlar vardır. Bir açıda keskin dönüşler kolay - sağ açıda yerleştirilir ve bağlantı noktasını somut bir çözümle sabitler. Yumuşak dönüşler için, farklı eğrilik yarıçaplarına sahip yarıçap parçaları vardır. Yuvarlak, oval çiçek yatakları için bir çit oluşturmak için kullanılabilirler.

boyutlar

Fren blokları genellikle 1000 mm'lik uzunluklarda üretilir, bunlar verimli topraklardan yaya yollarını ayırmak için tasarlanmışlardır - 850 mm uzunluğunda. Hala 500 ve 400 mm uzunluğunda elemanlar var. Genellikle kaldırım levhalarından izler için bordürdür. Sadece dökme beton teknolojisinde değil, aynı zamanda kaldırım levhası yapılan vibro kompresyon teknolojisinde de üretilirler.

Boyutlar farklı

Boyutlar farklı

Kaldırım taşı yüksekliği şöyle olabilir:

 • 300 mm - kaldırımın karayolundan ayrılması için;
 • Parçalar için 200 mm, 180 ve 150 mm.

200, 180 mm (yol taşı), 150, 100, 80 mm (bordür taşı) genişliği.

Kaldırımların kum çimento karışımı veya beton üzerine montajı

kabarması eğilimli topraklarda, bir beton tabakanın üstüne yerleştirilir kum ve çakıl, bir bordür podsypku yüklü olması gerekir, bu bir fren yerleştirilir. Bu kurulumla, sınırlar yıllarca problemsiz duruyor. Prosedür aşağıdaki gibidir:

 • Anahtar konumlarda kurulan mandallar ve aralarında gerilen ipler yardımıyla, işaretler üretilir.
 • Yapılan işaretlerde bir siper kazın. genişlik grubu taş kenarları her iki tarafında 10-15 cm mesafe olacak şekilde olmalıdır. (Özellikle de - arzu bağlı olarak) en az 5 cm peskotsementnogo çözeltisi ve parçanın yüzeyi üzerinde yükselen bordür birkaç santimetre daha az olan - derinliği altındaki sıkıştırılmış Kırma taş tabaka en az 10 cm, böylece yukarıdan seçilir.

  Kaldırım yüklemesi: şema

  Kaldırım yüklemesi: şema

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  57 − = 55