Strešná konštrukcia vlastnými rukami

Využite celú oblasť, dajte domu originálnosť a výrazne znížte tepelné straty cez strechu - to sú úlohy, ktoré riešia podkrovia. Ak je v nadácii taká istá bezpečnosť, môžete obrátiť jednopodlažný dom na dvojúrovňový dom. To tiež priťahuje skutočnosť, že strecha je postavená rukami, a to aj bez špeciálnych stavebných zručností. Je dôležité nerobiť chyby pri výbere materiálov a robiť všetko podľa pravidiel. 

Okná v obyčajnej podlahe sú umiestnené v stenách. V podkroví nie sú žiadne steny ani takmer žiadne steny. Nahradzujú strechu. Preto sú okná vyrobené špeciálne: musia nielen nechať v dostatočnom množstve svetla, ale aj vydržať zaťaženie vetrom a snehom, ktoré sú oveľa viac na streche ako na stenách.

svetlíky

Pri plánovaní podkroví je potrebné zohľadniť odporúčania SNiP. Odporúčajú plochu okien, aby dosiahli minimálne 10% podlahovej plochy. Takže ak je podkrovie rozdelená na niekoľko miestností v každej by mal byť okno.

Konštrukcia strešných strešných okien

Konštrukcia strešných strešných okien

Zo všetkých metód prezentovaných na fotografii okien zariadenia v streche s prístreškom, najjednoduchšie realizovať šikmé inštalácie. Je potrebné zabezpečiť správny stupeň hydroizolácie križovatky a tiež použiť špeciálne modely so zosilneným rámom a zosilneným sklom - zaťaženie na povrchu je značné.

Výhody šikmého strešného okna:

  • viac svetla, nie tak ostré hrany svetla a tieňa;
  • Povrch strechy zostáva plochý, jeho reliéf nie je komplikovaný;
  • pomerne jednoduchá inštalácia.

Pri plánovaní takého okna je potrebné pamätať na to, že jeho plocha sa zvyšuje s rastúcim uhlom sklonu. V akej výške je pohodlnejšie inštalovať takéto okno a ako sa jeho výška v centimetroch zvyšuje v závislosti od sklonu, pozrite sa na fotografiu.

Čím je strmosť vzhľadom na podlahu strmší, tým väčšia je oblasť, ktorú potrebujete pre okno

Čím je strmosť vzhľadom na podlahu strmší, tým menšia by mala byť výška okna

Šírka okenného rámu by mala byť o 4 až 6 cm menšia ako krok medzi krokvami. Potom sa dá ľahko inštalovať bez narušenia konštrukcie rámu. Ak je okno širšie, je potrebné vytvoriť vystužený nosník nad ním, vypočítať zaťaženie.

Ak chcete mať väčšie okno, je ľahšie umiestniť dve úzke vedľa seba. Vyzerajú nie horšie ako jeden veľký, ale bude menej problémov.

Dve okná vedľa seba nevyzerajú horšie ako jedna široká

Dve okná vedľa seba nevyzerajú horšie ako jedna široká

Pri inštalácii okna vikýra sa geometria strechy stáva zložitejšou: na vrchu a na stranách sa objavujú. Z tohto dôvodu sa krokva stáva zložitejším pri plánovaní a montáži. Zvyšuje sa aj zložitosť pokladania. Všetky údolia sú miesta s najpravdepodobnejším výskytom netesností. Pretože je potrebné robiť všetko veľmi starostlivo. V regiónoch s veľkým množstvom snehu je žiaduce inštalovať snehové kryty nad tieto okná: aby sa zabránilo ich unášaniu pri ostrom klesaní.

Konštrukcia strešných strešných okien

Zariadenie vertikálneho okenného vešiaka na manzardovej streche

Plus toto okno: v jeho blízkosti môžete stáť v plnom raste. Ale prehliadajú menej svetla, terén sa stáva zložitejším a strecha sa stáva problematickou.

Zapustené okno sa zvyčajne používa, ak cez ňu vystupuje balkón. V ostatných prípadoch je táto metóda zariadenie - nie je tou najlepšou voľbou: svetlo dostane nízka, odtieň získaný je veľmi hlboká, že pre oči unavujúce geometrie tiež stáva ťažšie, aj keď nie v rovnakom rozsahu ako v predchádzajúcej verzii.

Najjednoduchším spôsobom je vytvoriť okno v prednej časti podkrovia. V tomto prípade nie je potrebný žiaden zosilnený rám alebo vystužené sklo. Stačí stačiť len kvalitné sklo. Táto možnosť je najčastejšie viditeľná v podkroví dacha: ide o najlacnejšiu možnosť, ktorú je možné ľahko implementovať.

Na streche štítku zariadenia čítajte tu. 

Strešný systém

Pri samostatnej výstavbe súkromných domov s podkrovím si zvyčajne zvolia zlomú strechu. Umožňuje vám dostať priestor veľkej plochy, viac ako pod štítovou strechou.

S rovnakou šírkou základne (doma) je podkrovný priestor pod rozbitou strechou väčší ako pod bežnou štítovou strechou

S rovnakou šírkou základne (doma) je podkrovný priestor pod rozbitou strechou väčší ako pod bežnou štítovou strechou. Rebrový systém sa stáva ťažším, ale štítová strecha s podkrovím pod rozbitou strechou je stále viac populárna

Konštrukcia rozbitého strešného svetlíka je taká, že presahy môžu byť znížené pomerne nízko, čo dáva domu zaujímavý vzhľad. Ale dlhý previs strechy nie je len dekoratívnou úlohou. Stále zatvárajú hornú časť steny z dažďa a odstraňujú väčšiu časť vody zo suterénu. Hoci plánovanie by malo byť v podobe, že pri silnom vetre zvyšujú plachtu. Z tohto dôvodu je potrebné používať výkonnejšie dosky a nosníky. Preto sa veľkosť presahu strechy vyberá na základe niekoľkých úvah, z ktorých hlavným je poveternostné podmienky.

Uhol sklonu

Záleží na strešnom materiáli, ale predovšetkým v regióne a počasia. Klasický variant je znázornený na obrázku: spodné svahy vzhľadom na podlahovú rovinu podkrovia sú naklonené o 60 °, horné o 30 °. Na základe týchto údajov a parametrov vašej budovy môžete vypočítať všetky dĺžky. Stačí vziať do úvahy, že podľa SNIP, výška stropu v podkroví nesmie byť menšia ako 2 m. Potom je to definitívne podkrovie. Pohodlne sa človek bude cítiť, ak strop bude zdvíhaný vo výške najmenej 2,2-2,3 m. Vychádzajúc z nej podľa geometrických pravidiel vypočítajte požadované dĺžky.

Úhly sklonu v klasickej verzii

Úhly sklonu v klasickej verzii

V klasickom prípade sa zaťaženie zo sedimentov na bočných plochách nemusí brať do úvahy. Zrážky sa môžu držať iba na vrchole, ktorého uhol sklonu je menší ako 45 °.

Vo všeobecnosti sa sklon bočných povrchov zvyčajne pohybuje medzi 45 ° a 80 °. Čím strmšie je svah, tým viac plachty, je potrebné vziať do úvahy: v regiónoch so silným vetrom je lepšie vytvárať jemnejšie šikmé strechy. Potom bude vietor zaťažený oveľa lepšie.

Druhy lamelových systémov rozbitých striech

Konštrukcia rozbitého strešného svetlíka je jednou z variantov systému krokve (najbežnejší)

Konštrukcia rozbitého strešného svetlíka je jednou z variantov systému krokve (najbežnejší)

Pre výrobu rámu šikmú strechu s rukami najčastejšie používa drevo z borovice, stupeň - nie menej ako 2. časť Selection trámy a dosky strechy závisí na veľkosti vybraného strešnej krytiny (jeho hmotnosti), zaťaženie vetrom a snehom v regióne, nastavenie rozstupu krokiev. Všetky tieto parametre sa berú do úvahy pri výpočte. Postup je predpísaný v SNiP 2.08.01-89 a TCH 45-5.05-146-2009.

Jeden z variantov krokiev systému

Jednou z možností pre vytvorenie rámčeka s visiacimi krokvami

Na obrázku je obrázok skeletu s visiacimi krokvami. Možno ju realizovať len vtedy, ak základňa horného trojuholníka nie je väčšia ako 4,5 metra (v tomto prípade je to šírka podkrovia). Ak je to viac, je potrebné vytvoriť vrstvené krokvy, ktoré by sa mali opierať o nosnú stenu uprostred (podkrovie sa bude rozdeľovať na dve časti radom nosníkov).

Iná verzia hornej časti je zobrazená na fotografii nižšie (obrázok je možné kliknúť). V tomto prípade sú bočné ramená zosilnené vzperami. Výrazne zvyšujú tuhosť systému.

Existuje druhý spôsob, ako dosiahnuť podobný účinok - založiť zápasy - na obrázku sú označené len ťažko viditeľnými čiarami. Dĺžka bočnej nožnice je rozdelená na tri, na týchto miestach sú vytvorené zápasy. Bude potrebné, ak strešný náter bude mať pevnú hmotnosť.

Variant prístroja lapača systému zlomenej strechy

Variant zariadenia krovu systému zlomenej strechy - s vzperami, zvyšuje tuhosť systému

Pre malé razveram na krovu budovy môže byť ešte jednoduchšie: horné dve zavesené krokvy, uťahovanie, stropné trámy, stĺpy a bočné pásik (na obrázku nižšie).

Zariadenie zlomeného strešného svetlíka pre malý dom

Konštrukcia krížového systému rozbitého strešného svetlíka pre malý dom

Ako vypočítať poškodenú strechu

Plášť rozbitá strecha malého domčeka (šírka nie viac ako 6-7 metrov) bola postavená už toľkokrát, že na základe skúseností je možné povedať, aké materiály stojí za použitie. Mnoho parametrov závisí od iných materiálov. Napríklad krok inštalácie krokien je viazaný na parametre izolácie. Aby sa zabezpečilo čo najmenšie množstvo odpadu v izolácii, bola inštalácia jednoduchšia, je potrebné, aby vzdialenosť od jedného stojanu k druhému bola o niečo menšia ako šírka izolácie (o 20-30 mm). Takže ak použijete minerálnu vlnu, jej šírka je 60 cm, potom je potrebné inštalovať regály tak, aby medzera medzi dvoma susednými bola 57-58 cm a nič viac.

Šírka dosky na krokve sa opäť určuje na základe izolácie. Pre strednú zónu Ruska je požadovaná hrúbka čadičovej vlny 200 až 250 mm. To nie je všetko. Pre izoláciu mohla vyschnúť, nutné vetracia medzera 20-30 mm (bez kondenzácie postupne hnilobe dreva a viesť nepoužiteľný minerálna vlna). Celkovo sa ukazuje, že minimálna šírka krokvy by mala byť 230 mm. Hrúbka dosky - najmenej 50 mm. Toto je v regiónoch s nízkym vetrom a nedostatočným snehom. Zhrňuje, pre všetky krokve - hrebeň a bok - vyžaduje dosku 230 * 50 mm.

V prípade, že drevo s takými vlastnosťami, je príliš drahé, bude možné vykonať izoláciu v dvoch smeroch: časť pozdĺž krokiev, časť plnená lišta naprieč. Položte najnižšiu možnú 100 mm čadičovej vaty, a preto môžeme vziať štandardným Board 50 * 150 mm a nechá sa ventzazor 50 mm alebo vlastné objednať 130 x 50 mm. To je to, čo je pre peniaze výhodnejšie.

Pre regály a nosníky je lepšie zachytiť lúč nie menej ako 80 x 80 mm, lepšie - 100 x 100 mm. Najmä v oblastiach s ťažkými poveternostnými podmienkami - s veľkým snehom alebo silným vetrom.

Presnejší výpočet by mal byť nariadený od špecialistov. Ide o dlhý proces pozostávajúci z zhromažďovania záťaží zo strešného materiálu, samotných stavebných prvkov, zaťaženia vetra a snehu. Potom sa podľa určitého vzorca vyberú prvky. Ďalšie informácie o spôsobe výpočtu nájdete na nasledujúcom videu.

Tu sú popísané vlastnosti strešnej podkrovnej izolácie typu manzard. 

Strecha manzarda s vlastnými rukami: poradie inštalácie

Zariadenie Mauerlat na podkrovných strechách sa nelíši od štandardného prevedenia. Ak je dom z dreva alebo dreva, môžete použiť hornú korunu ako mauerlat. Spracuje sa iba impregnáciou s vysokými ochrannými vlastnosťami.

Ak je stena vyrobená z penových blokov, na jej vrch je umiestnený spevnený monolitický pás. Na murovanej stene alebo zloženej z mäkkýšov, iných podobných materiálov je zariadenie takého pásu voliteľné. Stenu je položená v dvoch vrstvách s hydroizoláciou a na vrchu je ošetrená antiseptickou tyčou - 150 * 150 mm alebo logom. Fixuje sa pomocou vstavaných kolíkov.

Ako na to pripevniť Mauerlat a nožnice

Ako na to pripevniť Mauerlat a nožnice

Pri montáži všetkých prvkov sa používajú dlhé nechty - dlhé najmenej 150 mm. Na najkritickejších miestach pripojte tri alebo viac prvkov lepšie na skrutky alebo kolíky s obojstrannými závitmi. Je potrebné zosilniť všetky spoje pomocou oceľových dosiek alebo rohov.

Ohľadne konštrukcie domu z pórobetónu si môžete prečítať v tomto článku. 

Prvý spôsob

Montážna strešná krytina je realizovaná dvoma spôsobmi. Prvý: zbierajú kusy na zemi, potom sú zdvihnuté v hotovej podobe. Tam, prvý, ktorý vystavuje extrémne vzory, ktoré sa stanú pedimentami. Sú vystavené vertikálne, pevne. Často je vhodnejšie ich fixovať dlhými tyčami pripevnenými k stene (dočasne). V pripravených drážkach v Mauerlate (sú vyrobené s požadovaným stupňom) sa vložia nasledujúce zostavené štruktúry. Sú vystavené striktne vertikálne, starostlivo fixované. Ak je to potrebné, nainštalujte ďalšie dočasné rozpery, ktoré ich zafixujú v požadovanej polohe. Bočné nosníky sú nainštalované.

Ako vytvoriť takto poškodenú strechu, zhromaždite uzly, pozrite video nižšie.

Druhý spôsob

Druhá metóda - konštrukcia zlomenej strechy vedie postupne zberné prvky priamo na mieste. Táto metóda je vhodnejšia, ak je dizajn veľký a zostavený, možno ho zdvihnúť len pomocou špeciálnej techniky (žeriav).

Najskôr sa lúče prekrývajú. K nim sú pripevnené pripevnenia a vtláčanie, umiestnené sú dočasné rozpery a udržiavajú sa vo vertikálnom smere. Ďalej sú montované horné a bočné nohy trámu, nainštalované sú nabublávky a kĺby.

Počas inštalácie sa dodržiava nasledujúca postupnosť krokov: po prvé, extrémne prvky sú inštalované a umiestnené v požadovanej polohe, bezpečne upevnené. Ak je to potrebné, použite medzery. Medzi nimi sa tiahne línia, lano, struna, ktorá slúži ako vodítko pre inštaláciu všetkých nasledujúcich prvkov. Tento jednoduchý krok vám umožňuje získať perfektnú geometriu (nezabudnite skontrolovať uhol sklonu, vertikálnosť alebo horizontálnosť).

Na regáloch sa upínajú obruby - tyče, ktoré potom upevňujú bočné ramená a na ktoré je vytvorené utiahnutie horného trojuholníka. Uťahovanie sa upevňuje pomocou kovových rohov. Keďže trámy sú dlhé, prehýbajú sa. Toto je ďalej odstránené - po inštalácii horných nožičiek - pomocou vertikálnych nosníkov s pevnou alebo nastaviteľnou výškou. A dočasne môžu byť podporované rackami (ktoré neťahali celý systém).

Jedna z etap výstavby podkrovnej strechy s vlastnými rukami

Jedna z etap výstavby podkrovnej strechy s vlastnými rukami

Aby bolo možné vydržať požadovaný uhol pri inštalácii nožičiek bočných nožov, vykonajú sa šablóny na vykonanie rezov. Ale vzhľadom na to, že geometria budov postavených sama o sebe je zriedka ideálna, možno budete potrebovať úpravu. Na overenie výsledného uhla z niekoľkých dosiek sa zrazí jedna šablóna, ktorá overí správnosť inštalácie.

Ak štandardná dĺžka rezaného dreva - 6 metrov - nestačí, alebo objednať požadovanú dĺžku (drahé potešenie) alebo zvýšiť. Pri budovaní až do miesta križovatky sú dve dosky s veľkosťou najmenej 0,6 metra (30 cm na každej strane križovatky) porazené. Sú pribité dvoma klincami alebo skrutkované.

Spoľahlivý spôsob budovania krokien. dĺžka

Spoľahlivý spôsob budovania krokien. Dĺžka "náplasti" nie je menšia ako 60 cm

Po inštalácii bočných trámov zostáva inštalácia horných trámov. Aj pre nich je vytvorená šablóna, predzákladovaná na zemi a inštalovaná na vrchu.

Takmer hotový rámček

Takmer hotový rámček

Horná časť môže byť odlišná. Jeho štruktúra závisí od šírky základne. Ako to urobiť, pozrite sa na fotografiu nižšie.

Ako môžem urobiť horný trojuholník na zlomenej streche

Ako môžem urobiť horný trojuholník na zlomenej streche

Vzhľadom k tomu je zariadenie manzardovej streche prerušovaná čiara nestanovuje prítomnosti hrebeňa na prostrednej plnené lístkového koľajnice, ktorá nesie kosenia, ktorým sa na trojuholník v polohe.

Horná časť je upevnená rezmi, pripevnenými k dlažbe uprostred

Horná časť je upevnená rezmi, pripevnenými k dlažbe uprostred

Možno sa domnievať, že sa strešná strecha s vlastnými rukami zhromažďuje. Zostáva pokrytie strešného materiálu a oteplenie (môžete v tomto poradí súčasne). Sú tu opísané vlastnosti izolácie podkrovných striech. 

Stránky a ich výkresy

Pri inštalácii krokievového systému môžu byť otázky týkajúce sa zostavovania uzlov - priesečník a spájanie viacerých prvkov konštrukcie. Na fotografii vidíte výkresy kľúčových spojov.

Ako vytvoriť spojenie prvkov systému strešnej brány

Ako vytvoriť spojenie prvkov systému strešnej brány

Druhá verzia spojenia krokien bočnej vrstvy a horného trojuholníka. Skrutky sa používajú na spoľahlivejšie upevnenie.

Ako urobiť pripevnenie horného trojuholníka a nožnice nohy

Ako vytvoriť horný trojuholník a nožnicu na nohe upevniť na podkrovnú strechu vlastnými rukami

Spôsoby upevnenia nožičiek na Mauerlate alebo, ako v tomto prípade na bočný nosník, sú znázornené na obrázku nižšie. Uľahčujú montáž najťažšie prvok na spodnej strane krokiev pribitý odolnú dosku (bar), čo obmedzuje jeho pohyb: doska sa opiera o okraj a nedovolí spadnúť nižšie.

Niekoľko možností upevnenia krokien k Mauerlatu

Niekoľko možností upevnenia krokien k Mauerlatu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 24 = 33