Ako čistiť plesne v kúpeľni s tesniacou hmotou?

Ako čistiť plesne v kúpeľni s tesniacou hmotou?

Silikónový tmel je nevyhnutný pri inštalácii nových sanitárnych zariadení v kúpeľni, ako aj pri rôznych typoch opravárenských prác. Tesniace činidlo založené na silikone dokonale chráni povrch pred vlhkosťou, a to vďaka jeho špeciálnemu zloženiu. Tmel vytvára silný a zároveň elastický povlak, odolný voči teplotným zmenám a pôsobeniu agresívnych čistiacich prostriedkov. Existujú aj špeciálne sanitárne silikónové tmely, ktoré obsahujú fungicídne prísady, ktoré zabraňujú výskytu plesní a plesní - tieto problémy sa často vyskytujú v podmienkach vysokej vlhkosti. Pre použitie v kúpeľni sa odporúča zakúpiť tento typ tmelu.

Ak sa stane, že na povrchu ošetrenom tesniacou hmotou sa zrodila čierna plesa, je potrebné okamžite začať s ňou bojovať. O tom, aké opatrenia by sa mali prijať, prečítajte si v našom dnešnom článku.

Formujte silikónový tmel v kúpeľni

Prečo sa plesňu objavujú plesne?

Hlavným dôvodom vzhľadu formy na všetkých druhoch povrchov je príliš vlhký vzduch v miestnosti. Ďalšími faktormi, ktoré prispievajú k aktívnemu rastu foriem, môže byť nedostatok dobrého vetracieho systému, nedostatočne izolované steny, slabé utesnenie spojov medzi panelmi.

Ak sa forma objavila na povrchu, ktorá je ošetrená silikónovým tmelom obsahujúcim fungicídy, potom pravdepodobne dôjde k nízkej kvalite výrobku. Ak ste si istý, že ste použili tesniaci prostriedok od dôveryhodného výrobcu, mali by ste sa pozrieť na iné dôvody. Napríklad, forma by sa mohla objaviť ako dôsledok bezohľadnej práce na utesnení šva alebo v dôsledku prítomnosti prasklín a triesok v štruktúre pracovného povrchu.

Dôvody pre vznik plesní na tesniacej v kúpeľni

Aké je nebezpečenstvo plesne v kúpeľni?

Forma je úžasný organizmus, ktorý môže človeku priniesť dobro a spôsobiť ujmu. Druh plesne, ktorý sa usadzuje na povrchoch v našom dome, je druhu druhu. Preto ak zistíte prvé známky šírenia plesní a žíl alebo v nebytovom prostredí, zlikvidujte ho čo najskôr.

Je známe, že forma je rozptýlená spórami - mikroskopickými časticami, ktoré sa môžu voľne rozptýliť po dome a zaplavujú nové a nové miesta. Aj keď sa vám podarilo zbaviť sa hlavného zdroja plesní, spóry, ktoré sa rozšírili okolo bytu, môžu spôsobiť rast nových ohniskov.

Škody, ktoré spôsobuje plesni ľudskému telu, sa stávajú viditeľnými nie okamžite. Spory, ktoré dýchame spolu so vzduchom, môžu vyvolať pomerne vážne ochorenia dýchacieho traktu, nazofaryngu, tráviaceho systému a ďalších životne dôležitých orgánov. Pacienti s alergiou a ľudia s oslabenou imunitou sú vystavení zvýšenému riziku.

Nebezpečenstvo vzniku čiernej formy v kúpeľni

Forma v kúpeľni je nebezpečná

Odstránenie plesní z povrchu

Spôsob boja proti plesni, ktorý sa objavil na silikónových tesniacich prípravkoch, závisí od rozsahu problému a od toho, ako dlho sa objavil. Malá plocha "čerstvej" formy môže byť jednoducho odmytá a potom ošetrená antiseptikom. Ak máte čas rýchlo konať, potom s najväčšou pravdepodobnosťou sa plesne nevráti. Inak sa budeme musieť uchýliť k radikálnejšej metóde.

Ako správne vyčistiť silikónový tmel?

 • Dajte teplú vodu do malej nádoby a nalejte (vyplňte) čistiaci prostriedok do kúpeľne. Roztok dobre premiešajte.
 • Zvlhčite výslednú zmes huby utrite problémovú oblasť. Dôkladne opláchnite formu.
 • Čistiaci prostriedok vypláchnite veľkým množstvom čistej vody.
 • Teraz by mal byť povrch, postihnutý plesňou, dezinfikovaný, aby zostávajúce spory nevedeli k rastu. K tomu je vhodný akýkoľvek dezinfekčný prostriedok, ktorý máte doma, napríklad bielidlo.
 • Naneste bielidlo na silikónový tmel. Najlepšie dosiahnete, nechajte ho 12 - 14 minút. Potom je tesniaci prostriedok nielen dezinfikovaný, ale bude tiež svietiť bielou.
 • Pred umytím dezinfekčného prostriedku ho opatrne rozotrite špongiou alebo kefkou tak, aby prenikol do mikrotrhliniek a zničil všetky spóry formy ležiace tam.
 • Potom opláchnite bielidlo a utrite silikónový tmel suchý.

Metódy odstránenia plesní na tesniacich hmotách v kúpeľni

Metódy odstránenia plesní na tesniacich hmotách v kúpeľni

Čo ak sa vráti?

Stáva sa, že po určitom čase po odstránení sa forma opäť objaví na tom istom mieste a dokonca starostlivé zaobchádzanie s problémovým miestom účinnými prostriedkami nepomôže. V tomto prípade by sa nemalo hľadať zameranie šírenia pod povrch silikónového tmelu. Ak je to tak, potom sa dostanete do krbu, bude treba odstrániť vrstva tesnenia.

 • Starý silikónový tmel odstráňte len mechanicky. Preto sa nasaďte malým nožom a začnite odrezávať silikónový tmel na hornom a dolnom okraji švu.
 • Po inciziách vyzdvihnúť vrstvu silikónu z jedného konca a vytiahnite zmrazenú tesniacu látku z ševu. Starý silikónový tmel by mal byť okamžite zlikvidovaný, pretože forma má vo svojej štruktúre silnú formu.
 • Vo vnútri ševu s najväčšou pravdepodobnosťou nájdete plesne, malé úlomky a iné muky. Všetko toto musí byť starostlivo očistené rovnakým nožom.
 • Teraz musí byť vyčistený priestor dezinfikovaný s plnou dôverou, že sa forma znovu neobjaví. Jedným z najúčinnejších prostriedkov je izopropylalkohol. Nalijte ju do švu a nechajte ho 20 - 30 minút.
 • Potom očistite šev suchou handričkou a nechajte na deň, kým úplne nevyschne. Po celú dobu kúpeľne nemožno použiť.
 • Suchý povrch by mal byť opracovaný silikónovým tesniacim materiálom. Pokúste sa vybrať kvalitný sanitárny tmel pre kúpeľňu, ktorý obsahuje prísady, ktoré zabraňujú vzniku plesní.
 • Rúrka s tesniacou hmotou, vložte do špeciálnej pištole, vyrežte trysku vhodným uhlom a rozdeľte výrobok rovnomerne po šve.
 • Na úplné vyschnutie silikónu je potrebné počkať ďalší deň.

Čo ak sa v kúpeľni vráti?

Ľudové opravné prostriedky

V boji proti plesniam môžete používať ľudové recepty, z ktorých mnohé sú oveľa efektívnejšie než drahé nástroje na ukladanie. Niektoré z mnohých spôsobov, ako používajú ženy v domácnosti na odstránenie plesní v kúpeľni, sú uvedené nižšie.

Tetraborát sodný (všeobecne nazývaný "borax") sa rozpustí vo vode v pomere 1 šálka liečiva k 2½ litru vody. V tomto roztoku navlhčite starú zubnú kefku a dôkladne utrite postihnutú oblasť plesňou. Zvyšný roztok potom zozbierajte čistou suchou handričkou. Nie je potrebné premývanie roztoku, pretože tvorí ochrannú vrstvu proti plesni.

Biely stolový ocot je účinný, a čo je najdôležitejšie, cenovo prijateľný prostriedok na liečbu plesní v kúpeľni. Pokryté miestom múky, ktoré je dostatočné na mrazenie nezriedeného octu cez rozprašovač a po 60 minútach sa umyje vo vode navlhčenou špongiou. V prípade potreby zopakujte postup nasledujúci deň. Ocot má štipľavý zápach a jeho výpary môžu nepriaznivo ovplyvniť vaše zdravie, takže nezabudnite vdychovať kúpeľňu vždy po tomto postupe.

Peroxid vodíka je pravdepodobne v skrini na lieky. Táto droga je nepostrádateľná nielen na liečbu rán, ale aj na sterilizáciu postihnutých oblastí. Tablety Hydropyte by sa mali riediť vodou podľa pokynov a hotový roztok by sa nemal zriediť. Pracujte lepšie s rukavicami, ako pri dlhšom kontakte, peroxid vodíka môže poškodiť pokožku rúk. Na umytie roztoku nie je potrebné, v niektorých minútach jednoducho vyčistite spracovaný povrch suchou špongiou alebo handrou.

Bežná sóda na pečenie tiež robí veľmi dobrú prácu pri odstraňovaní plesní. Je absolútne bezpečné pre osobu, tam je penny a tam je každý v dome. Ak chcete pripraviť čistiaci prostriedok, musíte miešať štvrtinu čajovej lyžičky sódy v 250 ml teplej vody. Výsledný roztok sa tretí do formy s tvrdou kefou a potom sa opláchne. Efekt zabezpečte opätovným opakovaním operácie.

Esenciálne oleje sú tiež docela účinné v boji proti plesniam. Obzvlášť účinný je olej z čajovníka, známy nielen svojou príjemnou arómou, ale aj dobrými antiseptickými vlastnosťami. Jedna lyžička esenciálneho oleja by mala byť zriedená v pohári teplej vody a ošetrená roztokom na problémovú oblasť. Umývanie znamená, že nie je potrebné. Po aplikácii roztoku intenzívny zápach čajového stromového oleja zostane na chvíľu, ale po niekoľkých dňoch bude slabnúť.

Ľudové prostriedky proti plesni v kúpeľni na tmelu

Ľudové prostriedky proti plesni v kúpeľni

prevencia

Po odstránení formy zo silikónového tmelu by sa mali vykonať všetky preventívne opatrenia, aby sa neobjavili znovu. Súbor preventívnych postupov zahŕňa:

 • Vybavenie ventilačných systémov. Zároveň si uvedomte, že aj najmocnejší vetrací systém nemôže vyrovnať s úlohou, ak nechcete poskytnúť kúpeľňa konštantný prietok vzduchu (napríklad škárou vo dverách).
 • Tesniaca hygienická pomôcka v kúpeľni. Je potrebné odstrániť všetky zdroje vysokej vlhkosti, vrátane kvapkajúcej batérie a kondenzátu na záchodovej miske.
 • Ohrievanie stien. Ak niektorá zo stien miestnosti zamrzne v zime, je potrebné dodať dodatočnú hydroizoláciu.
 • Odstránenie trhlín v stenách, na podlahe a na strope. Spóry formy môžu preniknúť do kúpeľne zo susedných bytov aj cez mikroskopické medzery.

Preventívne postupy na boj proti plesniam v kúpeľni

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

86 − 85 =