Czarna łazienka – kompetentnie dozuje kolor

Czarna łazienka - kompetentnie dozuje kolor

Czarny to najbardziej tajemniczy i niejednoznaczny ze wszystkich kolorów. Ile tajemniczych obrazów ukrywa w sobie. To "czarne oczy" pięknej dziewczyny ze starej piosenki i "czarny kot" dziecięcych horrorów, a nawet "czarny kwadrat" to najbardziej niewytłumaczalne dzieło sztuki XX wieku.

W kulturze europejskiej kolor czarny jest kolorem żałoby. Przez wieki ludzie byli kojarzeni ze śmiercią, depresją, samotnością.

Dopiero stosunkowo niedawno rozpoczęła się triumfalna procesja czarnego koloru na całym świecie. Teraz czarny stał się klasykiem, znakiem dobrego smaku. Pamiętaj o "małej czarnej sukni" Coco Chanel. Teraz kolor czarny prawie nie wygląda nigdzie niewłaściwie, dlatego coraz częściej można znaleźć wnętrza, w których dominującym kolorem jest czerń.

Psychologiczne efekty czarnego koloru

Czarny kolor należy do neutralnego schematu kolorów i dlatego ma właściwości uspokajające. Zmniejsza napięcie nerwowe i powoduje poczucie bezpieczeństwa, ale jednocześnie może mieć również negatywny wpływ na psychikę. Stała obecność w otoczeniu czerni może wywołać depresję, smutek i apatię.

Czarna łazienka - wpływ psychologiczny

Psychologowie twierdzą, że ci, którzy wybierają czarny kolor, mają dość złożony charakter. Są to tajemnicze i nieufne natury. Często ulegają mistycznym nastrojom. Miłośnicy czarnego koloru znają swoją wartość, lubią przede wszystkim przenikliwy umysł i umiejętność kontrolowania innych ludzi. Moc ma dla nich wielkie znaczenie.

Zalety i wady

Czarny - dość złożony kolor, ale dzięki swojej kompetentnej aplikacji stworzy unikalny kontrast.

Korzyści

W łazience czarny kolor pasuje nie mniej niż do wszystkich pozostałych pomieszczeń w domu. W końcu łazienka jest miejscem, z którego kończy się nasz dzień. W godzinach porannych dopingujemy siebie i czerpiemy energię i siłę pod prysznicem kontrastowym, a wieczorami odprężamy się w ciepłej kąpieli po pracowitym dniu. Pod tym względem czarny jest jednym z najbardziej udanych kolorów do dekoracji łazienki, więc z jednej strony pomaga skoncentrować się, az drugiej - relaksuje i uspokaja.

Jasna, czarna łazienka

Ponadto czarny kolor nadaje pomieszczeniu surowość i szlachetność. Czarna łazienka od podłogi do sufitu, oczywiście, będzie wyglądać bardzo imponująco, ale tylko wtedy, gdy jest dość przestronna. Jeśli nie jesteś bogaty w metry kwadratowe, ale nie zamierzasz odmówić czarnego koloru, lepiej użyć go w połączeniu z innymi kolorami.

Czarny kolor doskonale łączy się z całą kolorową paletą, a to jest jego ogromna zaleta.

Połączenie czerni i bieli w łazience

Biorąc pod uwagę kolorystykę swojej łazienki jest czarny, możesz wybrać wszystkich towarzyszy. Czarny kolor doskonale rozjaśnia jasne, nasycone kolory, a zatem będzie wyglądał niesamowicie w połączeniu z karmazynowym lub jaskrawym turkusem. Za pomocą kombinacji czerni z jasną kolorystyką można wizualnie zmienić wielkość pomieszczenia.

Wady

Jak już wspomniano powyżej, czarny kolor powinien być używany z ostrożnością w projektowaniu małych pomieszczeń.

Jeśli małe pomieszczenie jest pomalowane w czarne odcienie od podłogi do sufitu, wydaje się jeszcze mniejsze, a poza tym powstanie wrażenie "tłoczenia".

Ciemna czarna łazienka

Ale nawet jeśli twoja łazienka jest ogromna, czarny kolor nadal wymaga specjalnego traktowania.

  • Wiadomo, że czarny kolor pochłania światło, więc obecność elementów odblaskowych we wnętrzu będzie warunkiem wstępnym do dekoracji czarnej łazienki. Mogą to być lustra, chromowane części hydrauliczne, szklane i kryształowe lampy.
  • Inną wadą czarnej łazienki można uznać, że na czarnych kafelkach i kanalizacji, plamy mydlane będą wyraźnie widoczne. Ale jest to defekt łatwy do naprawienia, wystarczy zaopatrzyć się w specjalne płyny do zmywania.

Jak uciec przed nadmiernym mrokiem?

Nadmiar czarnego koloru może sprawić, że łazienka stanie się niepotrzebnie ciemna i ponura. Dzięki temu możesz walczyć na dwa sposoby:

  • Pierwszy sposób polega na rozcieńczeniu koloru podstawowego innymi kolorami. Używając płytek o innym kolorze, możesz podzielić pokój na strefy i możesz tworzyć piękne wzory na podłodze lub na ścianach.

Zagospodarowanie terenu w łazience na czarno

Jeśli nie chcesz łączyć czarnych płytek z innymi, aby rozproszyć ciemność panującą w łazience i dodać światła i ciepła, pomożesz w wielu kolorach. Nie bój się eksperymentować! Czarny kolor ma doskonałe możliwości różnych kombinacji kolorów.

  • Drugim sposobem jest dodanie światła do pokoju. Idealnie, jeśli w łazience jest okno, ale niestety jest to rzadkość w naszych łazienkach. Można go zastąpić dużym lustrem.

Odchodzimy od mroku

Połączenie z innymi kolorami

W naszym artykule już wielokrotnie wspominaliśmy, że czerń doskonale łączy się z różnymi kolorami. Przez liczbę możliwych kombinacji kolorów można porównać tylko z kolorem białym. Chociaż czerń jest znacznie lepsza niż białe odcienie innych kolorów, sprawia, że ​​grają bardziej żywiołowo.

Czarna i fioletowa łazienka

Połączenie czerni z wszystkimi odcieniami różu, fioletu, bzu i czerwieni będzie wyglądać luksusowo. Oczywiście nie będzie zbędne używanie białego koloru, który nie tylko stworzy ciekawą grę kontrastów, ale także doda światło do pokoju.

Czarno-czerwono-biała łazienka

Niebieskie, zielone i brązowe odcienie doskonale pasują również do czerni. Prawdą jest, że lepiej jest użyć jaśniejszych odcieni tych kolorów, aby pokój nie był przeciążony ciemnymi, ponurymi kolorami.

Czarno-biało-zielona łazienka

Przeczytaj więcej na temat zielonej kąpieli w artykule.

Czarny i czerwony

Połączenie czerni i czerwieni to najbardziej pasjonująca kombinacja kolorów, jakie możesz sobie wyobrazić. Jeśli jednak wybierzesz tę parę, jeden z dwóch kolorów będzie musiał być bardzo dozowany, aby pokój nie wyglądał krzykliwie i nie podrażniał oka.

Czarna i czerwona łazienka

Możesz rozcieńczyć czarną i czerwoną kombinację bieli lub innego jasnego koloru: otrzymasz bardzo skuteczną kombinację.

Czarno-biało-czerwona łazienka

Czarny kolor doskonale łączy się także z najbliższymi krewnymi czerwono - pomarańczowymi i żółtymi. Prawda i wady takich kombinacji będą takie same jak w poprzedniej parze. Dlatego tu, jak wszędzie indziej, zasada "jest lepsza to mniej, tak, jest lepiej". Niech wtrącenia jasnego koloru będą małe, ale skuteczne.

Wiele przydatnych informacji na temat tej kombinacji można przeczytać w naszym artykule na temat czerwonej łazienki.

Jasne akcenty w czarnej łazience

Czarno-biały

Przeczytaj także nasz artykuł o białej łazience.

Kontrastujące połączenie czerni i bieli jest klasyczne. Para ta będzie tak dobra, jak to możliwe we wnętrzu łazienki. Kolor biały jest doskonałym partnerem dla czerni, ponieważ kompensuje jej główną wadę - pochłanianie światła.

Łazienka, wykonana w czarno-białej kolorystyce, nigdy nie wyjdzie z mody, zawsze będzie służyć jako wzór elegancji i stylu. Ponadto, mając w jakiś sposób elementy czarno-białe, można "bawić się" proporcjami pokoju, wizualnie zmieniając jego rozmiar zgodnie z ich życzeniami.

Biały kolor, jak żaden inny, sprawia, że ​​pomieszczenie wydaje się większe niż w rzeczywistości. Dlatego w przypadku łazienek o małych rozmiarach lepiej jest przesunąć balans kolorów na korzyść białego koloru.

Czarne pionowe pasy na białych ścianach pomogą wizualnie stworzyć sufit nad i poziome pasy - aby odsunąć ściany od siebie, aby pomieszczenie było nieco bardziej przestronne.

Interesujące jest połączenie kolorów ścian. Często jedna ściana jest biała, a trzy - czarna lub odwrotnie.

Poziome czarne pasy w łazience - poszerzają przestrzeń

Czarno-biała łazienka

Czarno-biała łazienka

Ale łącz ostrożnie czarne i białe płytki na podłodze. Tak więc granica czarnych płytek wzdłuż obwodu wizualnie zmniejsza pomieszczenie, a figura szachowa, przeciwnie, będzie nie tylko ładnie wyglądać, ale doda kilka centymetrów kwadratowych tego obszaru.

Projekt czarno-białej łazienki został szczegółowo omówiony w innym z naszych artykułów. Przeczytaj i weź ciekawe uwagi do notatki.

Czarny w połączeniu z szarym

Mówi się, że czarny w czystej postaci nie może znaleźć się w naturze. Najczęściej to, co bierzemy za czarny, okazuje się ciemnym odcieniem szarości. Właśnie dlatego te dwa kolory są tak dobrze połączone. Podobnie jak połączenie czerni i bieli, połączenie czerni i szarości uznawane jest za klasyczne.

Czarno-szara łazienka

Monochromatyczna, szaro-czarna łazienka wymaga specjalnego oświetlenia, zwłaszcza jeśli wybrano ciemny odcień szarości. Światło w tym przypadku powinno być w miarę możliwości. Taka "brutalna" łazienka nie zapobiegnie przeplataniu się z innymi kolorami. Przynajmniej - biały. Z pewnością nie będzie to zbyteczne w tej triadzie, ponieważ idealnie pasuje do obu kolorów. Jasne elementy w podobnym wnętrzu są również mile widziane.

Inżynieria sanitarna

Wybierając hydraulikę do czarnej łazienki, wybierz tradycyjną białą instalację wodną. Jest to opcja korzystna dla wszystkich. Śnieżnobiałe elementy wprowadzą korzystny kontrast do wnętrza, a także dodadzą świeżości i światła, tak potrzebnych w ciemnych pomieszczeniach.

Jeśli jednak klasyk cię nie lubi, to potrzebna jest czarna kanalizacja. Czarna wanna i zlew będą wyglądały imponująco, zwłaszcza jeśli są wykonane z drogich materiałów. Czarna instalacja wodno-kanalizacyjna z połyskującymi cząsteczkami lub perłowym światłem stworzy atmosferę luksusu.

Czarna kanalizacja w łazience

Rozważ bardziej interesującą opcję - wannę lub zlew ze stylowym abstrakcyjnym wzorem.

Kąpiel Zebry

Dlaczego trudno jest znaleźć czarną kąpiel?

Czarna kąpiel, oczywiście, będzie główną ozdobą twojej łazienki, ale znalezienie jej w sklepach nie będzie takie proste. Sprawienie, by taka kąpiel na zamówienie również nie zgadzała się na każdą produkcję. Rzecz w tym, że głównie producenci używają technologii, która ma wiele wad.

Emalia, która pokrywa kąpiel, początkowo biała. Aby pomalować wannę na czarno, producenci będą musieli kupić specjalny kolor. Ale ten kolor jest zwykle nieopakowany i przypomina piasek w konsystencji. Dlatego powierzchnia łazienki, jeśli jest pokryta czarnym kolorem, będzie szorstka jak papier ścierny.

Czarna kąpiel

Możesz kupować gotowe do użycia, przetarte kolory i mieszać je z białą emalią. Wtedy kąpiel okaże się nie czarna, ale ciemnoszara. Ale w tym celu konieczne jest, aby schemat kolorów powstał na podstawie tej konkretnej szkliwa. I nie każdy specjalista może prawidłowo określić rodzaj szkliwa.

Jeśli producenci nadal będą w stanie znaleźć odpowiedni kolor, staną przed kolejnym problemem. Problem ten napotykali wszyscy, którzy próbowali namalować coś w ciemniejszym kolorze. Podczas malowania, gdy farba jest jeszcze sucha, daje bardzo silne odblaski, więc cała powierzchnia wydaje się być równomiernie pomalowana. Jak tylko farba wyschnie, wszystkie defekty staną się natychmiast widoczne. Ponowne barwienie często nie rozwiązuje tego problemu. Podczas malowania kąpieli w jasnych kolorach, takie trudności nie pojawiają się.

Jeśli czarna kąpiel nadal jest twoim "niebieskim snem", możesz znaleźć kompromisową opcję, na przykład kąpiel, w której czarny będzie tylko zewnętrzną powierzchnią, a sama czcionka będzie świecić białością.

Biała wanna z czarną powierzchnią

Są jednak nowoczesne technologie, które mogą zapewnić wysoką jakość łazienki w kolorze czarnym. Dlatego przed zamówieniem sposobu malowania wanny należy skonsultować się z konsultantem i sprawdzić, czy wygodnie będzie wykonywać zabiegi wodne.

Wykończenie pokoju (ściany, podłoga, sufit)

Zastosowanie koloru czarnego jako głównego jest zalecane tylko w bardzo przestronnych pokojach z jasnym oświetleniem.

Te łazienki są bardzo skuteczne, ale pamiętaj, że nie każdy będzie się w nich czuł swobodnie.

Czarna kąpiel

W przypadku małych łazienek pożądane jest, aby główny kolor wykończenia był biały, a czerń występuje tylko w postaci małych impregnatów. Wystarczy ułożyć paski czarnych płytek, aby wizualnie powiększyć przestrzeń w górę lub wszerz - według własnego uznania.

Przeczytaj więcej w naszym artykule na temat projektu małej łazienki.

Biała i czarna łazienka

Ale jeśli dusza prosi o łatwość i różnorodność, możesz bezpiecznie rozłożyć na ścianach i podłodze wzory i stworzyć żywe akcenty. W dużych pomieszczeniach nie "jedzą" przestrzeni tak, jak robią to w małych pomieszczeniach. Opcja budżetowa to panele plastikowe lub malujące ściany farbą odporną na wilgoć.

Dekoracja podłóg i ścian

Pułap w małej łazience najlepiej zrobić to w kolorze białym. Sufity napinane - to idealne rozwiązanie do łazienki. Oprócz tego, że wyrównują strop, pomagają ukryć przewody, aw nich wygodnie jest instalować oprawy, sufity napinane pomogą uniknąć niepożądanych "przecieków" od sąsiadów od góry.

Więcej opcji budżetowej - specjalny panel z tworzywa sztucznego.

W dużej łazience błyszczący sufit w czarnym kolorze będzie wyglądał luksusowo. Jeśli wybierzesz odpowiednie oświetlenie, sufit będzie odbijał światło i niektóre szczegóły wnętrza, które stworzą efekt nieskończoności.

Skutecznie będzie wyglądać jak czarny sufit z efektem gwiaździstego nieba.

sufit z efektem gwiaździstego nieba w łazience

Możliwe jest układanie tylko jednej ściany z czarnymi płytkami, az drugiej, łączenie czarnych płytek z kolorowymi płytkami lub układanie ich na całej powierzchni za pomocą płytki o innym kolorze.

Połączenie czarnych i białych ścian w łazience

Wybór czarnej płytki

Wybierając czarny kafelek do łazienki, powinieneś przestrzegać kilku prostych zasad:

  • Po pierwsze, mniejsze płytki są preferowane w przypadku małych łazienek i odwrotnie. Wynika to z psychologicznych cech percepcji wzrokowej.
  • Po drugie, musisz wziąć pod uwagę fakturę płytek. Może być matowy lub błyszczący. Błyszczące płytki służą jako dodatkowy element odblaskowy we wnętrzu łazienki, ale wymagają bardziej ostrożnej pielęgnacji niż matowe.
  • Po trzecie, czarne kafelki z kolorowymi ornamentami powinny być używane bardzo ostrożnie. Spróbuj ją dozować, połącz ją z jednokolorowym kafelkiem, w przeciwnym razie uzyskasz wrażenie nadmiernego zagracenia łazienki.
Czarne płytki

Na koniec warto wspomnieć o monofonicznej płaskiej płaskorzeźbie, która imituje różne tekstury. Wygląda bardzo efektownie, zarówno na podłodze, jak i na suficie, ale jest bardziej odpowiedni do przestronnych łazienek.

Oświetlenie

Rola odpowiednio dobranego oświetlenia w czarnej łazience nie może być przeceniana. W końcu czarne powierzchnie pochłaniają światło, co oznacza, że ​​aby pokój nie zamienił się w czarną dziurę, musi być jak najwięcej światła i musi pochodzić z różnych źródeł. Możesz użyć oświetlenia punktowego lub połączyć je ze światłem sufitowym. Jeśli wymiary pomieszczenia i wysokość sufitu są dozwolone, żyrandol z kryształowymi zawieszkami w czarnej łazience będzie wyglądał niesamowicie.

Oświetlenie punktowe

Im więcej światła, tym lepiej! Ustaw w łazience piękne lampy podłogowe lub miejsce na półkach małych eleganckich opraw. I nie zapomnij podkreślić poszczególnych elementów - czy to jest wanna czy lustro. Pozostaw możliwość dostosowania stopnia oświetlenia pomieszczenia, dostosowując go w zależności od sytuacji.

Meble

Meble w czarnej łazience mogą być w różnych kolorach i odcieniach. Jeśli jednak bardziej pociąga Cię monochromatyczny schemat kolorów, czarne meble będą doskonałym rozwiązaniem.

Nowoczesne meble w łazience

Błyszczące powierzchnie wszelkiego rodzaju półek i szafek dodadzą czarnej łazience do tak potrzebnej gry światła. Matowe meble będą wyglądać droższe niż błyszczące, ale w przypadku małych łazienek niestety nie jest to odpowiednie.

Błyszczące meble w czarnej łazience

W przypadku małych pomieszczeń, meble z wieloma szklanymi elementami są idealne - przezroczyste półki, drzwi, ścianki działowe - wszystko to sprawi, że otoczenie łazienki stanie się łatwiejsze, nieważkie, a także zaoszczędzić miejsce.

Akcesoria

Łazienka, wykończona na czarno, jak żadna inna potrzeba jasnych akcentów. Uzupełnij wnętrze kolorowymi plamami. Mata o jasnej, nasyconej kolorystyce będzie dobrze wyglądać na monofonicznej czarnej podłodze. Świece zapachowe w pięknych świecznikach o ulubionym zapachu pomagają zrelaksować się i rozweselić. Jeśli pozwolisz na wielkość łazienki, opublikuj na ścianach obrazy lub plakaty.

Ciekawe akcenty w czarnej łazience

Dla lojalnych fanów czerni w sklepach jest ogromny wybór rzeczy w Twoim ulubionym kolorze - czarna ramka na lustra, czarne wazony na zewnątrz, a nawet czarne ręczniki. Korzystanie z czarnych akcesoriów pomoże nadać łazience wykończony i naprawdę stylowy wygląd.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

37 − 30 =