Ekstraktor do łazienki i toalety

Ekstraktor do łazienki i toalety

Łazienka to miejsce o stale wysokiej wilgotności, najczęściej bez okien. Aby zapobiec tworzeniu się pleśni i pleśni na ścianach, pogorszenie stanu obiektów wewnętrznych wymaga wysokiej jakości wentylacji, usuwając nadmiar wilgoci poza domem.

Rodzaje wentylacji

Wentylacja w łazience może być naturalna lub wymuszona. Poniżej zostały przeanalizowane zalety i wady tego rodzaju wentylacji.

wentylacja w łazience

Naturalny

W starych sowieckich domach i nowoczesnych budynkach ekonomicznych z reguły stosuje się wentylację naturalną. Przepływ powietrza w nim wynika z różnicy temperatur między powietrzem wewnętrznym i zewnętrznym. Ponadto deflektor można zainstalować na wylocie kanału wentylacyjnego. Deflektor wzmacnia przeciąg w systemie wentylacyjnym przy wietrznej pogodzie dzięki efektowi Bernoulliego.

Taki system jest tani, łatwy do zainstalowania, praktycznie nie wymaga konserwacji, nie wymaga prądu do pracy. Jednocześnie należy zauważyć wady wentylacji naturalnej - nie działa ona dobrze w czasie upałów (nie ma różnicy temperatur), a ponadto jest bardzo wrażliwa na czystość kanałów wentylacyjnych.

naturalna wentylacja

Wymuszone

Wentylacja wymuszona jest przez wentylatory lub inne urządzenia mechaniczne. Jest niezależny od warunków pogodowych i może, przy odpowiednim doborze wentylatorów, zapewnić niezbędny tryb wentylacji. Minus wymusza wentylację - potrzebuje prądu, dlatego konieczne jest układanie przewodów dla każdego wentylatora.

Wymuszona wentylacja

Obowiązkowy system wentylacji jest wskazany, jeśli naturalny nie może sobie poradzić lub planuje się zainstalowanie generatora pary, sauny elektrycznej.

Wymuszona wentylacja w łazience

Diagnoza układu wentylacji

Aby wykonać prostą diagnostykę systemu wentylacji, potrzebujesz świecy. Przynieś płonącą świecę do otworu wentylacyjnego. Jeśli jest strumień powietrza - płomień będzie się odbijał, wskazując jego kierunek. Jeśli wentylacja nie działa, płomień pozostanie pionowy.

Często wentylacja nie działa dobrze z powodu zatkania kanałów, ale z powodu braku świeżego powietrza. Na przykład ten problem występuje w starych domach podczas wymiany okien drewnianych na plastikowe. Aby tego uniknąć, wybierz okna ze specjalnymi wentylatorami.

Diagnoza układu wentylacji

Jak wybrać odpowiedniego wentylatora

nowy fan

W łazienkach zwykle instaluje się małe wentylatory osiowe do łazienki i toalety o pojemności 60-250 m3/ godzinę.

Jeśli okap jest zainstalowany w istniejącym przewodzie wentylacyjnym, należy pamiętać, że jego kształt odpowiada kształtowi i rozmiarowi kanału. Prawidłowo dobrany ekstraktor powinien być całkowicie umieszczony w kanale wentylacyjnym. Na zewnątrz znajduje się jedynie dekoracyjna kratka, której kształt i wielkość można wybrać do wnętrza łazienki.

Bezpieczeństwo

Okap, podobnie jak wszelkie urządzenia elektryczne do łazienki, musi mieć wodoszczelną obudowę, która zapobiega przedostawaniu się wody do części elektrycznych. Standardowym wskazaniem stopnia ochrony urządzenia jest kod IP. Kod składa się z liter IP i dwóch cyfr. Pierwsza cyfra oznacza stopień ochrony przed dostępem do obcych obiektów, druga - stopień ochrony przed wilgocią.

Do łazienki zaleca się stosowanie urządzeń o stopniu ochrony IP45 i wyższych. Takie urządzenia są chronione przed strumieniami wody.

Produktywność

Do łazienki potrzebna jest 6-8-krotna rotacja powietrza. ПPojemność wybranego okapu powinna być nie mniejsza niż sześciokrotność objętości Twojej łazienki.

Na przykład: wielkość twojej łazienki wynosi 2х2х2,5 m, jej objętość to 10 m3. Potrzebujesz pojemności ok. 60 m3/ godzinę.

Poziom hałasu

W małym pokoju w łazience dobrze słychać szum wentylatora. Szum ponad 35 decybeli może drażnić ludzką psychikę. Dlatego należy preferować modele o niskim poziomie hałasu.

Hałas wentylatora zależy od kształtu jego łopatek i prędkości ich obrotów. Jeśli istnieje wybór - weź wentylator o dużej średnicy z małą prędkością obrotową. Przy tej samej wydajności hałas będzie mniejszy niż mały i szybki.

wentylator w łazience

wentylator na ścianie

wentylator o niskim poziomie hałasu

Podczas instalacji nie zapomnij o obróbce wszystkich połączeń za pomocą silikonowego uszczelniacza, aby uniknąć wibracji i grzechoczenia podczas pracy.

uszczelniacz silikonowy do łazienki

Funkcjonalność

Nowoczesne modele wentylatorów są dostarczane z różnymi dodatkowymi urządzeniami, które sprawiają, że ich użytkowanie jest wygodniejsze i bardziej ekonomiczne:

  • Zawór zwrotny - zapobiega przepływowi powietrza z przewodów wentylacyjnych do pomieszczenia, nawet gdy wentylator nie pracuje. Jest to konieczne, jeśli kanał wentylacyjny jest wspólny dla kilku pomieszczeń.
  • Czujnik wilgotności - określa obecność nadmiaru powietrza w powietrzu i umożliwia pracę wentylatora tylko w razie potrzeby.
  • Czujnik ruchu - obejmuje kaptur i oświetlenie, gdy ludzie są w pokoju.
  • Timer - pozwala okapowi pracować przez chwilę po wyłączeniu przez przełącznik.
  • Tłumik dźwięku jest urządzeniem zainstalowanym przed wentylatorem i redukuje od niego hałas.

Ekstraktor do łazienek i toalet

W prywatnych domach

W prywatnym domu, musisz zaprojektować wentylację podczas fazy budowy, przed układaniem kanałów wentylacyjnych i kanałów dla przewodów elektrycznych. Jeśli objętość łazienki jest niewielka i jest używana przez 1-2 osoby, można uzyskać naturalną wentylację. W innych przypadkach konieczne jest zainstalowanie osłony.

Podczas projektowania wentylacji pamiętaj:

  • Kanały zasilające muszą znajdować się u dołu, a wylot u góry pomieszczenia;
  • najlepiej jest zamontować osłonę na ścianie przeciwległych drzwi;
  • wewnętrzna powierzchnia przewodów powinna być możliwie gładka;
  • Przewody wentylacyjne powinny być wykonane możliwie prosto lub gładko;
  • w przypadku pomieszczeń znajdujących się na różnych piętrach muszą istnieć oddzielne kanały powietrzne.
kaptur w prywatnym domu

W drewnianych domach

W drewnianym domu nadmierna wilgoć nie tylko psuje wygląd, ale może również uszkadzać nośne konstrukcje budowlane. Dlatego konieczna jest dodatkowa wentylacja w miejscach o dużej wilgotności (łazienka, toaleta, kuchnia).

kaptur w drewnianym domu

Cennik

Ceny kapturów zależą od ich wydajności, hałasu, materiału korpusu i dostępności dodatkowych opcji. Najtańsze modele kosztują od 500 rubli. Cena drogich modeli może osiągnąć 5-6 tysięcy rubli.

kaptur w łazience

Jeśli zamówisz instalację kapitana, musisz zapłacić kolejne 2-3 tysiące rubli, w zależności od złożoności pracy.

Samodzielne zgromadzenie - etapy pracy

Aby zamontować okap, konieczne jest ułożenie kanałów dla okablowania w ścianach z góry (do końca). Nie otwieraj łazienki.

Okap może być wyposażony w oddzielny przełącznik lub włączony jednocześnie ze światłem. Istnieją modele, które są włączane z czujnika wilgotności lub ruchu. Z wyprzedzeniem należy wziąć pod uwagę schemat okablowania i zorganizować okablowanie zgodnie z nim.

Podczas podłączania osłony pamiętaj, że przełącznik powinien być ustawiony w fazie, a nie na zero. Jeśli nie jesteś pewien swoich umiejętności, skontaktuj się z profesjonalnym elektrykiem.

kaptur w łazience

Instalacja ekstraktora jest dość prosta. W budynkach wielorodzinnych zwykle umieszcza się je w istniejącym otworze wentylacyjnym. Mocowanie do ściany odbywa się za pomocą śrub. Dodatkowe prace nie są wymagane.

Jeśli kaptur jest zainstalowany po ułożeniu płytki, a następnie nie należy wywiercić płytki, można przykleić kaptur silikonowym uszczelniaczem. Aby to zrobić, należy skapać silikon w rogach maski (obok otworów na śruby) i włożyć go w żądane miejsce. Jeżeli nadmiar silikonu wycieknie, po stwardnieniu, pociąć je ostrym nożem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 1 = 3