Ako urobiť lešenie

Pri stavbe, opravách a údržbe súkromného domu alebo chaty je potrebné vykonať nejakú prácu v nadmorskej výške. Pomocou rebríka nie je všetko možné urobiť a nie veľmi pohodlné. Je to oveľa pohodlnejšie používať lešenie. 

S rebríkom rebríka nie je tak pohodlné pracovať

S rebríkom rebríka nie je tak pohodlné pracovať

Domové lešenia z dreva

Kovové lešenia sú samozrejme spoľahlivé a trvanlivé, ale najčastejšie sú vyrobené z dreva. Všetko môže pracovať s drevom a všetko potrebné - píly, klince / skrutky, kladivo / skrutkovač / skrutkovač. Sada nástrojov je nekomplikovaná, ktorú môže nájsť každý majiteľ a ak nie je niečo na získanie veľa peňazí, nie je potrebné. Kov v tomto ohľade je zložitejšia. Vyžaduje aspoň určitú zručnosť v manipulácii, prítomnosť zváračky a aspoň nejakú predstavu o správnom zvarení švíkov. To je dôvod, prečo lešenia s vlastnými rukami vo väčšine prípadov z dreva.

Čo robiť

Každý rozumie tomu, že lešenia alebo lešenia sú potrebné na krátky čas. Ale na ich výrobu potrebujete kvalitné drevo s minimom uzlov. Niektorí majstri odporúčajú vyrábať lesy výhradne zo smreku. Na rozdiel od borovice, uzly v ňom sú umiestnené jednotlivo a pevnosť dosky je takmer neovplyvnená.

Smrek dosky sú zriedka dostupné, ale borovica je zvyčajne dosť. Z borovicových dosiek je možné vykonať aj lešenie, ale každý z nich musí byť skontrolovaný (v každom prípade, ktoré ide na regály a podlahy). Za týmto účelom pridajte dva stĺpce (tri alebo štyri tehly jeden nad druhým, dva stavebné bloky, dva balvany atď.). Pri kontrole trojmetrových dosiek je vzdialenosť medzi nimi 2,2-2,5 m. Doska je umiestnená na stĺpoch a niekoľkokrát ju skákať uprostred. Ak sú nedostatky, doska sa zlomí alebo praskne. Vydržal - môžete použiť.

Rada pre lesy sa používa dobre, bez uzlov

Rada pre lesy sa používa dobre, bez uzlov

Na hrúbku dosky by mali byť konkrétne, viazané na konštrukciu lešenia, vzdialenosti medzi regály a plánované zaťaženie. Jediná vec, ktorú možno povedať, je, že pre dosky a podlahy sa doska zvyčajne používa s hrúbkou 40 mm alebo 50 mm, pre kosenie - 25-30 mm. Takáto doska môže byť použitá v najpodrobnejších stavebných prácach, ak nie je poškodená počas demontáže lesov.

Klinec alebo skrutky

Diskusia o tom, či sú nechty alebo skrutky lepšie, je vždy, ale v tomto prípade sa zhoršuje skutočnosť, že práca sa vykonáva v nadmorskej výške a vyššia spoľahlivosť je vyžadovaná od dizajnu. Z tohto hľadiska sú nechty lepšie. Sú vyrobené z mäkkého kovu a pri zaťažení sa ohnú, ale nerozlomia. Samoregulátory sú vyrobené z tvrdej ocele a sú krehké a v dôsledku prerušenia nárazov alebo premenlivého zaťaženia. Pre lešenie je to dôležité - došlo k prípadom, keď sa zrútili. Ale je to otázka "čiernych" skrutiek. Ak sú ešte eloxované - žltozelená - nie sú také krehké a dokážu úplne odolávať všetkým nákladom. Ak sa vážne obávate o spoľahlivosť lesov, je lepšie použiť nechty. Nepáči sa im, pretože nemôžu rozobrať spojenie rýchlo a bez straty - často to poškodí drevo.

Dokonca aj anodizované skrutky sa zlomia

Dokonca aj anodizované skrutky sa zlomia

Samostatnou výrobou lešenia môžete urobiť: najskôr zoberte všetko na eloxované skrutky. Ak je dizajn vhodný a správny, zaistite dvomi alebo troma nechtami do každého kĺbu. Aby sa zabránilo poškodeniu dreva pri demontáži, pod nechty je možné orezávať tenké dosky, je možné použiť celé dosky, ale s malou hrúbkou, po dlhšiu dobu. Pri demontáži sa dá rozdeliť a vyčnievajúce nechty sa dajú ľahko odstrániť.

Konštrukcie a ich vlastnosti

Pri rôznych typoch prác sa používajú rôzne stavebné lešenia a lešenia. Pri práci s ľahkými materiálmi nie je potrebná príliš veľká nosnosť. V takýchto prípadoch urobte lešenie alebo obal lešenia.

Stavebné lešenie-obálka. Napriek zjavnej neistote je s nimi výhodné pracovať

Stavebné lešenie-obálka. Napriek zjavnej neistote je s nimi výhodné pracovať

Pri práci na štíty alebo pri zdobení nízkopodlažného jednopodlažného domu sa používajú stavebné kozy, na ktorých priečeliach je položená podlaha.

Ak sa nemôžete oprieť o steny, môžete použiť stavebný bambus s doskami podlahy kladenými na priečniky

Ak sa nemôžete oprieť o steny, môžete použiť stavebný bambus s doskami podlahy kladenými na priečniky

Pri pokládke stien z tehál, z akýchkoľvek stavebných prvkov, pri dokončovaní fasády z tehál alebo kameňa, všetky tieto práce vyžadujú plné lešenie.

Drevené lešenia na spevnenie tuhosti sú vystužené zaisťovacími prostriedkami a opierkami

Drevené lešenia na spevnenie tuhosti sú vystužené zaisťovacími prostriedkami a opierkami

Spravidla, všetky tieto štruktúry nie sú pripevnené k stenám budovy, ale sú upevnené zastávkami, ktoré stoja na stĺpiky. Rozprávajme sa o každej z týchto konštrukcií.

Bočné lešenie

Sú nazývané tak, pretože sa zvyčajne neviažu na stenu, ale jednoducho sa na ne opierajú. Sú držané na úkor zastávky. Čím viac je tento druh lešenia naložený, tým silnejšie stojí. Existujú dva vzory, obidva sú vytvorené vo forme písmena "G", ktoré sú rozmiestnené iba v rôznych smeroch.

Výkresy pripevnených lešení (dva typy)

Výkresy pripevnených lešení (dva typy)

Obrázok vpravo ukazuje jednoduchú a spoľahlivú konštrukciu lešenia. Ich jedinou nevýhodou je, že nie sú regulované vo výške. Pohodlné, ak potrebujete napríklad šiť presahy strechy, namontovať alebo vyčistiť odtok, všetky tie práce, ktoré majú malú výšku. Niektorí dokonca prispôsobia také lešenia pre stavbu domu z guľatiny (dreva). Na okrajoch zastávok je vhodné zväčšiť alebo zvýšiť denníky.

Na výkrese na ľavej strane je lepenková obálka alebo arménske lešenie. Návrh je jednoduchý a spoľahlivý, aj keď sa to nezdá. Ale je už testované na mnohých tisícoch domov vo výstavbe. Atraktívne v tom, že vyžaduje minimálne stavebné materiály, ich zostavenie / rozobratie / presun môže byť v priebehu niekoľkých minút. Najdôležitejšie je vytvoriť trojuholníky a nastavenie na daný čas výšku trochu zníži: zdvihnúť trojuholník, podoprieť naklonený lúč, ktorý sa v zemi fixuje.

Trojhranné zastávky pre arménske lesy

Trojhranné zastávky pre arménske lesy

Na výrobu trojuholníkov je hrúbka dosky 40-50 mm, šírka 100-150 mm. Vertikálna časť môže byť dlhá - je vhodné, aby lešenia zdvihli do určitej výšky. Horná priečka je vyrobená z 80-100 cm din a podlahové dosky sú položené na ňom. Mimochodom, majú tiež hrúbku 50 mm a šírka - väčšia, tým lepšia, ideálne aj 150 mm.

Pri vytváraní rohov musí byť kĺb umiestnený tak, aby horná doska bola na vrchu. Na zvýšenie spoľahlivosti tohto zariadenia môžete použiť kovové záplaty vo forme rohu. Ale ak roh bude upevnený pomocou troch svahov, pribitých z dvoch strán, nie je to potrebné.

Trojuholníky arménskych lešení sú inštalované každý meter

Trojuholníky arménskych lešení sú inštalované každý meter

Takéto trojuholníky sa stanovujú približne na každý meter. Ak to dovolí fasáda, sú pribité, ak nie - iba gravitáciou. Hlavné zaťaženie v tomto prevedení spadá na tvrdú dosku - ten, ktorý je umiestnený pod uhlom a jeden koniec spočíva na zemi, druhý - na vrchole trojuholníka. Tieto zátky sú vyrobené z dreva, pričom hrúbka dosky je menšia ako 50 mm, priemer pevnej rúrky (nie menej ako 76 mm) alebo časti (pre profilované rúrky najmenej 50 x 40 mm). Pri inštalácii zarážky je presne umiestnený do rohu, zabitý v zemi, dodatočne pripevnený, vedený v klinoch.

Zastaví sa presne v rohu

Zastaví sa presne v rohu

Tieto zabíjanie sa vloží do zeme, dodatočne upevnené klinmi

Tieto zabíjanie sa vloží do zeme, dodatočne upevnené klinmi

Aby sa vylúčila možnosť bočného strihu, fixné zarážky sú upevnené niekoľkými prípravkami, ktoré ich spájajú s pevnou konštrukciou. Tu môžete na tieto svahy použiť neomietnutú dosku, ak je, ale má dostatočnú hrúbku a šírku.

Pevné zastávky sú zrazené

Pevné zastávky sú zrazené

Ak je potreba rásť tvrdé dosky (ak potrebujú dlhšie ako 6 metrov), dodatočný dôraz sa kladie na takú dosku. Spočíva zhruba v strede hlavnej časti a odstráni časť bremena.

Ako urobiť arménske lešenie na vonkajšom rohu

Ako urobiť arménske lešenie na vonkajšom rohu

Teraz trochu o podlahe týchto pripevnených lešení. Je vyrobená zo širokej dosky s hrúbkou 40-50 mm. V tomto prípade je žiaduce ich upevniť na trojuholníky aspoň pre samorezné skrutky. Tento dizajn nezabezpečuje prítomnosť zábradlia a najmenšie posuny pod nohami spôsobia zvýšené nepríjemné pocity. Preto je fixácia veľmi žiadúca.

Drevené lešenie: výkresy a fotografie

Vyššie uvedené možnosti sú dobré, ak práca nezahŕňa prítomnosť ťažkých materiálov. Tiež nie je vždy príležitosť oprieť sa o lešenie na stenu - akúkoľvek ventafasad alebo viacvrstvovú stenu - a nemôžete dať podobný dizajn. V tomto prípade vytvárajú cenné lesy. Ich konštrukcia nie je komplikovaná, ale vyžaduje sa dostatočné množstvo dreva.

Schéma lešenia z dosiek

Schéma lešenia z dosiek

Pre svoje zariadenie používajte aj dosky značnej hrúbky - 40-50 mm. Najprv sa zostavia stojany. Jedná sa o dve zvislé tyče alebo hrubé dosky, upevnené priečnymi nosníkmi. Rozmery priečnikov sú 80-100 cm, mali by byť vykonané z toho, že minimálna viac či menej pohodlná šírka podlahy je 60 cm, ale budete mať väčšiu dôveru, ak máte aspoň 80 cm. Regály sa môžu zužovať.

Aby sa zabránilo pádu lešenia na stenu domu, priečniky môžu byť vyrobené s výtokom 20-30 cm, nedovolia konštrukcii spadnúť do strany domu

Aby sa zabránilo pádu lešenia na stenu domu, priečniky môžu byť vyrobené s výtokom 20-30 cm, nedovolia konštrukcii spadnúť do strany domu

Zásobníky umiestnené vo vzdialenosti 1,5 až 2,5 metra. Závisí od rozmerov hrúbky dosiek, ktoré budete používať na podlahu - je potrebné, aby sa neohýbali. Stojany inštalované na požadovanú vzdialenosť sú upevnené spolu s stopkami. Nenechajú dizajn po stranách. Čím viac priečok a svahov je spoľahlivejšie lešenie.

Že lešenie neklesá, sú podopreté doskami / nosníkmi, jeden koniec ktorého je pripevnený ku stojanom (klincom), druhý - zakopaný v zemi

Že lešenie neklesá, sú podopreté doskami / nosníkmi, jeden koniec ktorého je pripevnený ku stojanom (klincom), druhý - zakopaný v zemi

Krížové lúče neumožňujú tvoriť boky, ale stále existuje možnosť, že voľné drevo môže padnúť dopredu. Aby sa zabránilo tomu, aby sa to stalo, nosníky sú podporované výčnelkami. Ak je výška lesov 2,5-3 metrov, nemožno to urobiť, ale ak potrebujete pracovať na úrovni druhého alebo tretieho poschodia, takáto fixácia je potrebná.

Drevené lešenie s vlastnými rukami môže byť vykonané za pár dní

Drevené lešenie s vlastnými rukami môže byť vykonané za pár dní

Ak sa práca bude vykonávať vo vysokej nadmorskej výške, je žiaduce vytvoriť zábradlie. Môžu byť vyrobené z veľmi silnej dosky, ale uzly by nemali byť, rovnako ako praskliny. Zábradlia vám pomôžu cítiť sa na najvyššej úrovni tých, ktorí majú strach z výšky.

Stavebné kozy

Napriek tomu existuje spôsob, ako vytvoriť ľahké pojazdné lešenie - stavať rovnaké konštrukčné kozy, plnené určitými krokmi priečnymi tyčami, ktoré budú ako rebrík a podpera pre podlahové dosky.

Na priečnych nosných doskách

Na priečnych nosných doskách

Táto možnosť lešenia je dobrá, napríklad keď je dom s obvodovou stranou. Obloženie prechádza zdola nahor, výška musí byť stále vymenená, naklonená alebo pripevnená k stene, nie je tu žiadna možnosť. Preto je táto možnosť najlepšia v tomto prípade.

Stavebné kozy - možnosti

Stavebné kozy - možnosti

Niekedy je jeden z nosičov na jednej strane postavený vzpriamene, bez naklonenia. To vám umožní inštalovať ich bližšie k stene, podlaha je potom umiestnená bližšie k stene. V niektorých prípadoch je to vhodné - napríklad pri tmelovaní, lakovaní, preventívnom ošetrení.

Typy a súčasti lešenia z kovu

Pri stavbe domu z kameňa, stavebných kameňov, kovových lesov sú vhodnejšie. Sú schopní tolerovať akékoľvek zaťaženie. Menej populárne sú len kvôli tomu, že drevo v mnohých regiónoch je stále najlacnejším typom stavebných materiálov. Druhým bodom, ktorý je často rozhodujúci, je to, že po demontáži dreveného lešenia môžu byť dosky použité - v ďalšej konštrukcii. Časť kovu sa musí zhromaždiť v hale.

Ale kovové lešenie má výhody. V rozobratom stave nevyužívajú veľa miesta. Majitelia drevených domov ich musia z času na čas používať: zrubový dom vyžaduje starostlivosť, takže raz za dva alebo tri roky sú potrebné lesy. V tomto prípade je praktickejší kov, nie drevený. Sú ľahšie zostaviteľné, odolné a odolné.

Všetky kovové lešenia majú rovnaký tvar - vertikálne stojany spojené priečnymi nosníkmi a odrezkami. Jediný rozdiel je spôsob pripojenia častí k sebe:

 • Biele drevo. Sú nazývané tak, pretože priečne tyče so stĺpikmi sú spojené pomocou čapov. Hromady rúrok alebo diskov s perforáciami sú na stĺpoch zvárané a ohnuté kolíky na priečnych nosníkoch. Takýto systém sa veľmi ľahko montuje a vydržia ťažké náklady. Je veľmi jednoduché zaviesť pinové lešenia pre budovy jednoduchého tvaru, obchádzať medzery a rímsy - oveľa ťažšie.

  Princíp pripojenia pinových drevín

  Princíp pripojenia pinových drevín

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  − 2 = 7