Ściany działowe bloków gazobetonowych własnymi rękami

Często w procesie naprawy wymagana jest instalacja przegród, a częściej do tego zastosowania gazobeton (krzemian gazowy). Jest lekki - wielokrotnie mniejszy od cegły, ściany są szybko składane. Ponieważ przegrody wykonane są z betonu komórkowego w mieszkaniach i domach, niezależnie od tego, z czego wykonane są ściany nośne.

Grubość przegród wykonanych z betonu komórkowego

Do budowy przegród wewnątrz pomieszczeń wytwarzane są specjalne bloki z gazobetonu o mniejszej grubości. Standardowa grubość ścianek działowych wynosi 100-150 mm. Możesz znaleźć niestandardowe w 75 mm i 175 mm. Szerokość i wysokość pozostają takie same:

  • szerokość 600 mm i 625 mm;
  • wysokość 200 mm, 250 mm, 300 mm.

Marka bloków z betonu komórkowego powinna być nie niższa niż D 400. Jest to minimalna gęstość, którą można wykorzystać do wznoszenia przegród o wysokości do 3 metrów. Optimum - D500. Możesz wziąć bardziej gęsty - markę D 600, ale ich koszt będzie wyższy, ale mają lepszą nośność: możesz powiesić przedmioty na ścianie za pomocą specjalnych kotew.

Bez doświadczenia marka betonu komórkowego jest prawie niemożliwa do określenia. Jest możliwe, że "z widzenia", aby zobaczyć różnicę między gęstością bloków izolacji cieplnej. D300 i ściana D600, ale od 500 do 600 jest trudna do uchwycenia. 

Im niższa gęstość, tym większa

Im niższa gęstość, tym większe "bąbelki"

Jedyną dostępną metodą kontroli jest ważenie. Dane dotyczące wielkości, objętości i masy ścianek działowych z betonu komórkowego podano w tabeli. 

Parametry bloków z betonu napowietrzonego do przegród

Parametry bloków z betonu napowietrzonego do przegród

Grubość przegród z betonu komórkowego jest dobierana według kilku czynników. Pierwszy to ściana, która go niesie. Jeśli ściana nośna, w dobry sposób, wymaga obliczenia nośności. W rzeczywistości są one wykonane z tej samej szerokości co zewnętrzne ściany nośne. Zasadniczo - z bloków ściennych o szerokości 200 mm ze wzmocnieniem, jak na ścianach zewnętrznych. Jeśli partycja nie jest nośnikiem, użyj drugiego parametru: height.

  • Na wysokości do 3 metrów stosowane są bloki o szerokości 100 mm;
  • od 3 m do 5 m - grubość bloku wynosi już 200 mm.

Dokładniej, grubość bloku można wybrać z tabeli. Uwzględnia takie czynniki, jak obecność interfejsu z górnym zakładem i długość partycji.

Wybór grubości przegrody z bloków gazobetonowych

Wybór grubości przegrody z bloków gazobetonowych

Urządzenie i funkcje

Jeśli przegrody z betonu komórkowego zostaną poddane procesowi naprawy i przebudowy mieszkań lub domów, najpierw należy umieścić znak. Linia jest obszyta na całym obwodzie: na podłodze, suficie, ścianach. Najłatwiej to zrobić, aby mieć budowniczego płaszczyzny lasera. Jeśli go tam nie ma, lepiej zacząć od strumienia:

  • Na suficie zaznacz linię (dwa punkty na przeciwległych ścianach). Pomiędzy nimi ciągnie się sznurek malarski pomalowany na niebiesko lub inną farbowaną suchą masę. Z jego pomocą pokonaj linię.
  • Linie na suficie są przymocowane do podłogi.
  • Następnie linie na podłodze i suficie są połączone, przenosząc pionowe ściany. Jeśli zrobione poprawnie, powinny być ściśle pionowe.

Kolejnym krokiem jest wzniesienie przegrody z betonu komórkowego - uszczelnienie podstawy. Podłoga jest oczyszczona z brudu i kurzu, kładziony jest wodoodporny materiał rolki (dowolny: folia, pokrycia dachowe, hydroizolacja itp.) Lub pokryty mastytami bitumicznymi.

Tłumiące drgania paski

Aby zmniejszyć możliwość powstawania teściowej i zwiększyć charakterystykę dźwiękoszczelności, pasek tłumiący drgania rozłożony jest na górze. Są to materiały z wieloma małymi pęcherzykami powietrza:

  • sztywna wełna mineralna - tektura mineralna;
  • polistyren o wysokiej gęstości, ale o małej grubości;
  • miękka płyta pilśniowa.

Na tym pasku kleju kładzie się pierwszy rząd klocków. Grubość kleju wynosi 2-5 mm, przepływ przy grubości 1 mm wynosi 30 kg / m3. Ponadto, konstrukcja przegród odbywa się według tej samej technologii, co ściany nośne. Przeczytaj więcej o technologii układania ścian z betonu komórkowego. 

Przy krótkich rozpiętościach - do 3 metrów - zbrojenie w ogóle nie jest wykonywane. Dłuższy układaj wzmacniającą siatkę polimerową, perforowany metalowy pasek, jak na zdjęciu, i tak dalej.

Przegrody wykonane z betonu komórkowego mogą być wzmocnione w razie potrzeby

Przegrody wykonane z betonu komórkowego mogą być wzmocnione w razie potrzeby

Przyłączenie do ściany

Aby zapewnić łączność z sąsiednimi ścianami w murze, elastyczne połączenia są układane w szwach - są to cienkie metalowe perforowane płyty lub kotwice w kształcie litery T. Są instalowane w każdym rzędzie 3-ro.

Połączenie ściany i przegrody za pomocą kotwicy w kształcie litery

Połączenie ściany i przegrody za pomocą kotwicy w kształcie litery "T"

Jeżeli partycja krzemianu gazu jest umieszczona w budynku, w którym takie połączenia nie są przewidziane, można je przymocować do ściany, wyginając w formie litery "G", wkładając jedną część w szew.

Podczas używania kotew połączenie ze ścianą jest sztywne, co w tym przypadku nie jest zbyt dobre: ​​sztywny pręt z wibracji (na przykład wiatru) może zniszczyć sąsiedni klej i bryłę bloku. W wyniku siły zaczepu okazuje się, że wynosi zero. Podczas korzystania z połączeń elastycznych wszystkie te zjawiska nie będą tak mocno wpływać na bloki. W rezultacie siła połączenia będzie większa.

Wiązania elastyczne w szwach, jeśli nie są, płyty są po prostu przykręcane do śrub

Wiązania elastyczne w szwach, jeśli nie są, płyty są po prostu przykręcane do śrub

Aby zapobiec powstawaniu pęknięć w narożach, między ścianą a przegrą, wykonuj szew amortyzatora. Może to być cienki plastik piankowy, wełna mineralna, specjalna taśma tłumiąca, która służy do układania ciepłej podłogi i innych materiałów. Aby wykluczyć "zasysanie" wilgoci przez te szwy, po tym jak mury przetwarzają paręnieprzepuszczalne szczeliwo.

Otwory w przegrodach gazokrzemianowych

Ponieważ partycje nie są przenoszone, obciążenie na nich nie zostanie przeniesione. Dlatego nad drzwiami nie ma potrzeby układania standardowych dźwigarów z betonu zbrojonego lub wykonywania pełnego mostu, jak w przypadku ścian nośnych. W przypadku standardowego wejścia o wymiarach 60-80 cm można ułożyć dwa narożniki, które będą służyć jako podpora dla leżących na nim klocków. Inną rzeczą jest to, że róg powinien wynosić 30-50 cm, aby wyjść poza otwór. Jeśli otwór jest szerszy, może być wymagany kanał.

Na zdjęciu, aby wzmocnić otwieranie standardowych drzwi, zastosowano dwa metalowe rogi (po prawej), w otworze po lewej kanał jest unieruchomiony, pod którym wybierane są rowki w blokach.

Jeśli otwór nie jest szeroki, a blok jest połączony w nim tylko dwa, wskazane jest, aby wybrać je tak, aby szew był prawie w środku otworu. Więc masz bardziej stabilne otwarcie. Mimo, że podczas układania na narożnikach lub kanałach, nie jest to ważny stół: nośność jest więcej niż wystarczająca.

Otwory drzwi w przegrodach z betonu komórkowego

Otwory drzwi w przegrodach z betonu komórkowego

Do metalu, gdy klej wysycha, nie zgina się, otwory wzmacniają się. W wąskich otworach wystarczy przybijać deski, szerokie podpory mogą wymagać podpierającej się konstrukcji spoczywającej na podłodze (złożyć kolumnę bloków pod środkiem otworu).

Kolejna opcja wzmocnienia drzwi w ścianach z betonu komórkowego - aby wzmocnić taśmę ze zbrojenia i kleju / zaprawy. W otwarciu dokładnie poziom płaskiej płyty, przybijanie go do ścian. Po bokach wkręca się / mocuje gwoździe, które utrzymają rozwiązanie.

Na nim umieszcza się roztwór - trzy pręty złączek A-III o średnicy 12 mm. Na górze ściany działowe układane są jak zwykle po przesunięciu szwów. Usuń szalunek w 3-4 dni, kiedy cement "chwyci".

Otwór w przegrodzie bloków

Otwór w przegrodzie bloków

Ostatni rząd - przyczółek do sufitu

Ponieważ pod obciążeniem, płyty podłogi mogą być wygięte, wysokość przegrody jest tak obliczana, że ​​nie osiąga sufitu o 20 mm. W razie potrzeby bloki górnego rzędu są piłowane. Powstała szczelina kompensacyjna może być uszczelniona materiałem tłumiącym: na przykład ta sama tektura mineralna. Dzięki tej opcji dźwięk z najwyższego piętra będzie mniej słyszalny. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest zwilżyć szew wodą i wylać pianką montażową.

Dźwiękoszczelny beton komórkowy

Chociaż sprzedają bloki gazowo-krzemianowe i mówią o wysokim poziomie izolacji akustycznej, znacznie przesadzają. Nawet standardowy blok studni o grubości 200 mm przenosi dźwięki i dźwięki, a jeszcze bardziej delikatne ścianki działowe, a tym bardziej.

Porównawcze właściwości izolacji akustycznej przegród z różnych materiałów

Porównawcze właściwości izolacji akustycznej przegród z różnych materiałów

Zgodnie z normami, wytrzymałość akustyczna przegród nie powinna być mniejsza niż 43 dB, ale lepsza, jeśli przekracza 50 dB. Zapewni to cisza.

Normy izolacji akustycznej dla różnych pomieszczeń

Normy izolacji akustycznej dla różnych pomieszczeń

Aby dowiedzieć się, jak "hałaśliwe" są bloki silikatowe gazowe, przedstawmy tabelę ze standardowymi wskaźnikami odporności na dźwięk bloków o różnej gęstości i grubości.

Współczynnik pochłaniania dźwięku z bloczków z betonu komórkowego

Współczynnik pochłaniania dźwięku z bloczków z betonu komórkowego

Jak widać z bloku, o grubości 100 mm, nie osiąga on najmniejszych wymagań. Dlatego przy dekorowaniu betonu komórkowego można zwiększyć grubość warstwy wykończeniowej, aby "wytrzymać" do normy. Jeśli jednak wymagana jest normalna izolacja akustyczna, ściany są dodatkowo pokryte wełną mineralną. Ten materiał nie jest dźwiękoszczelny, ale około 50% zmniejsza hałas. W rezultacie dźwięki są prawie niesłyszalne. Najlepsze wskaźniki mają specjalistyczne materiały dźwiękochłonne, ale wybierając je, trzeba spojrzeć, charakterystyki przepuszczalności pary, tak aby nie blokować wilgoci wewnątrz krzemianu gazowego.

Jeśli potrzebujesz absolutnie "cichych" ścian, eksperci doradzają umieszczenie dwóch cienkich przegród o odległości 60-90 mm, wypełnionych materiałem dźwiękochłonnym.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

4 + 3 =