Jak wyciąć kafelek?

Jak wyciąć kafelek?

Przygotowanie do pracy

Płytki ceramiczne, kaflowe, ceramiczno-granitowe i gipsowe - dość wygodny materiał do dekoracji ścian w mieszkaniu. Ale zanim zaczniesz jego bezpośrednie pakowanie, musisz nauczyć się, jak prawidłowo ciąć płytki w domu. W końcu, im bardziej nawet dachówka jest cięta, tym lepszy będzie końcowy rezultat. Rzadko kiedy można tak dobrze dobrać rozmiary płytek, że nie trzeba ich przecinać. Gdy stoi się na przykład w kuchni z fartuchem, jest mało prawdopodobne, że ułożą się tylko jednoczęściowe płyty, szczególnie w narożach, półkach, punktach wyjścia rur i rozmieszczeniu wylotów.

Jak wyciąć kafelek?

Jak wyciąć kafelek?

Jak wyciąć kafelek?

Zanim przystąpisz do cięcia płytek, musisz je usunąć z opakowania, dokładnie sprawdzić i posortować, ponieważ w każdej partii nawet towarów najlepszej jakości występują drobne błędy i wady, takie jak:

 • niedopasowanie
 • nierównomierność powłoki oszklonej na twarzy
 • rozbieżność długości, szerokości lub kąta płytki
 • wióry i pęknięcia uzyskane podczas transportu

Jak wyciąć kafelek?

Oczywiście w świetle powyższego materiał musi być kupiony z marginesem, zwykle 10% jest zbędne. Przy okazji, na odrzuconym materiale będzie można ćwiczyć i "wypełniać twoją rękę", jeśli dla ciebie cięcie płytek nie jest jeszcze dobrze wyszkoloną umiejętnością.

Jak wyciąć kafelek?

Po posortowaniu płytki należy zanurzyć w wodzie na okres od jednej do trzech godzin (im bardziej nowoczesne narzędzie skrawające, tym krótszy jest czas namaczania).

Jak wyciąć kafelek?

W tym czasie konieczne jest przygotowanie:

 • stół, stołek lub deska do krojenia
 • ołówek, marker lub marker (do znakowania)
 • długa linijka lub miara miernicza
 • gon, najlepiej metal
 • respirator
 • okulary
 • zatyczki do uszu / słuchawki (do pracy z maszyną lub bułgarskim)

Jak wyciąć kafelek?

Niż do cięcia?

Najpierw podajemy najczęściej używane i dostępne narzędzia do cięcia płytek:

 • obcinacz do szkła typu rolkowego
 • szczypce
 • piła do metalu
 • elektryczna piła
 • płytki ręczne
 • mechaniczna maszyna do cięcia płytek
 • elektryczna maszyna do cięcia płytek
 • piła tarczowa
 • Bułgarski

Jak wyciąć kafelek?

Jeśli chcesz wyciąć kilka płytek do użytku osobistego, wystarczy najprostsze narzędzia dostępne w prawie każdym domu. Ale jeśli chcesz zarabiać na układaniu płytek, a w konsekwencji cięciu, musisz kupić odpowiednie profesjonalne narzędzia elektryczne.

Przecinak rolkowy jest drewnianą rączką z małym, obracającym się kółkiem na końcu. Cięcie płytek nożem do szkła jest najsławniejszą, choć niezbyt łatwą metodą. Służy do niewielkiej ilości pracy i niezbyt grubej i mocnej płytki. Aby wyciąć płytkę za pomocą noża do szkła, musisz użyć linijki, aby docisnąć rolkę od krawędzi do krawędzi wzdłuż wcześniej zaplanowanej linii. Narzędzia nie można oderwać od powierzchni płytki, Nie zaleca się ponownego prowadzenia obcinarki do szkła na jednej linii cięcia.

Jak wyciąć kafelek?

Frez do szkła nie obciąży płytki do końca, ale tylko porysuje pasek. Następnie musisz delikatnie, powoli przełamać kafelek, kładąc go na wynikowej linii cięcia na krawędzi stołu lub deski, lekko uderzając rączką noża do szkła i naciskając na zwisającą krawędź. W rezultacie materiał powinien pęknąć tuż na linii docelowej. Po oddzieleniu szczegółów szorstkości można go przeszlifować papierem ściernym lub plikiem.

Jak wyciąć kafelek?

Jak wyciąć kafelek?

Zwykłe szczypce służą do zrywania kawałków płytek. Są one stosowane w przypadku, gdy trzeba przyciąć płytki pod otworami w różnych miejscach: pod rurami, listwami, progami, rozetami itp. Frezy nie tną w najprawdziwszym znaczeniu tego słowa, ale odłamują małe kawałki wzdłuż linii cięcia. Same noże mają w swojej konstrukcji dwa zaciski z powłoką z węglika - górna część przecina błyszczącą warstwę glazury na płytce, a spód służy jako podparcie. Pracuj z nożami w następujący sposób: na płytce wykonano zarys cięcia, płytki są zaciskane za pomocą obcinaków do drutu, obie połówki narzędzia są zaciskane, a płytki są rozrywane wzdłuż zaznaczonych oznaczeń. Powstały kawałek, jeśli to konieczne, jest czyszczony za pomocą pliku.

Jak wyciąć kafelek?

Jak wyciąć kafelek?

Możesz również obciąć kafelek piłą do metalu. Lepiej jest kupić specjalną piła do ceramiki, na zewnątrz niewiele różni się od innych rodzajów pił do metalu, na przykład z metalu lub drewna, z tym wyjątkiem, że jej tkanina jest pokryta specjalną powłoką z węglika wolframu. Główną zaletą użycia piły do ​​metalu jest to, że przycięte krawędzie wychodzą równomiernie, bez odpryskiwania, poszarpania lub nierówności, a zatem nie wymagają dodatkowego szlifowania.

Jak wyciąć kafelek?

Fret zobaczył Jest dość wszechstronnym i funkcjonalnym narzędziem. Wystarczy kupić specjalny plik ścierny (tzw. "Kanatik") do pracy z płytkami. Przy jego pomocy płytka jest wycinana dokładnie i dokładnie, a także umożliwia wykonywanie otworów i kręconych wycięć w produkcie. Aby wyciąć płytki, najpierw trzeba je naprawić, a następnie obrócić pilarkę do średniej prędkości i wykonać cięcie przecinające według wcześniej określonego konturu.

Jak wyciąć kafelek?

Ręczna maszyna do cięcia płytek przypominają wyglądem roztocza, tylko z tą różnicą, że jedna z ich końcówek ma półkę, a druga - charakterystyczne wycięcie. Ponadto, nóż diamentowy jest umieszczony na krawędzi narzędzia. Jest całkiem łatwa w użyciu taka maszyna do cięcia płytek. Najpierw należy wyciąć przeszkloną stronę płytki za pomocą wałka. Następnie, po zaciśnięciu płytki kleszczami, przełóż segment dokładnie wzdłuż linii. Ważne jest, aby występ został położony na przedniej stronie przeszklonego boku oraz wycięcie z tyłu kamienia.

Jak wyciąć kafelek?

Mechaniczna maszyna do cięcia płytek przez zasadę swojej pracy jest podobny do dużego noża do szkła z dołączonymi prowadnicami i dźwignią. Podczas używania mechanicznego obcinacza do płytek umieść płytkę na stojaku pod prowadnicami i pociągnij dźwignię w najbliższą pozycję. Następnie płytka powinna być wyrównana wzdłuż linii, a wałek noża powinien być zainstalowany na krawędzi zaznaczonej linii. Następnie ostrożnie narysuj wałek z dźwignią do przodu wzdłuż linii, delikatnie naciskając w tym procesie. Pod koniec operacji płytka sama dzieli się dokładnie wzdłuż linii cięcia. Wadą takiej przecinarki do płytek jest jednak to, że nie będą one w stanie ciąć kawałka mniejszego niż 5 mm.

Jak wyciąć kafelek?

Maszyna do cięcia płytek elektrycznych w warunkach domowych stosuje się go raczej rzadko, w zasadzie mówi się o miejscach cięcia płytek na skalę przemysłową. Płytka z tym narzędziem jest cięta za pomocą obrotowej tarczy z diamentem, która jest trwale zwilżona wodą ze specjalnego pojemnika. Materiał na dysk powinien być podawany równo, w przeciwnym razie płytka może pęknąć.

Głównymi zaletami takiej maszyny do cięcia płytek są brak pyłu podczas pracy, a także idealnie gładki krój, bez wiórów i pęknięć. Podstawową wadą jest to, że instrument ten wytwarza głośny ryk podczas pracy, obraca się bardzo szybko, a także iskrzy się wokół siebie. Dlatego podczas pracy z nim należy zachować szczególne środki ostrożności.

Jak wyciąć kafelek?

Piła tarczowa jest również rzadko używany w domu, ponieważ wymaga osobnego warsztatu do pracy. Takie narzędzie to w pełni funkcjonalna maszyna wyposażona w dysk z zębami. Do cięcia płytek potrzebna jest specjalna tarcza diamentowa do cięcia na sucho. Przygotowana płytka w trakcie cięcia jest dociskana do stołu i delikatnie przesuwane do przodu wzdłuż zamierzonej linii.

Jak wyciąć kafelek?

Ale praktycznie w każdej gospodarce jest bułgarski. Za pomocą tego narzędzia można również przyciąć płytkę, wystarczy zadbać o zakup noża diamentowego i zainstalować go w kierunku narzędzia. Aby wyciąć, musisz najpierw nałożyć znak na kafelek, a następnie ostrożnie ułożyć w nim propil, płynnie przesuwając narzędzie ze średnią prędkością "od siebie". Minus pracuje z Bulgar - duża ilość kurzu i iskier, więc podczas pracy należy przestrzegać wszystkich możliwych środków bezpieczeństwa. Ponadto na krawędziach płytki po rozcięciu bułgarski może tworzyć małe wióry, które będą musiały być szlifowane.

Jak wyciąć kafelek?

Metody cięcia w domu

Profesjonaliści preferują cięcie strumieniem wody i cięcie laserowe, które wykonywane są na specjalnych maszynach. Ich zaletą jest to, że praktycznie nie ma znaczącego wpływu mechanicznego i termicznego na powierzchnię obrabianego materiału. Wycinanie strumienia wody zmieszanego z wiązką abrazyjną lub wiązką laserową sterowaną przez nowoczesny komputer jest głównie używane do obróbki metalu, ale nie mają one takiego samego znaczenia podczas cięcia bardzo mocnych płytek podłogowych. Na takich maszynach można wykonać idealne cięcie szerokiej gamy kształtów.

Jak wyciąć kafelek?

W domu możliwe jest również wykonywanie zakrzywionych i kształtowanych cięć (na przykład z zaokrąglonymi rogami, po przekątnej lub poniżej 45). W takim przypadku najlepiej jest użyć elektrowni lub wyrzynarki z nitką diamentową. Za ich pomocą można wykonać dość dobrą robotę, nawet na tak wytrzymałym materiale, jak porcelanowa kamionka.

Jak wyciąć kafelek?

Dzięki zwykłym cienkim, błyszczącym kafelkowym płytkom ściennym możliwa jest praca z nożem do szkła z rolką. Ale jeśli taka płytka jest bardzo duża, lepiej kupić specjalny nóż do płytek. Również przy braku elektronarzędzi można próbować wycinać plasterki płytek ceramicznych lub mozaikowych za pomocą obcinaków do drutu, a następnie ostrożnie je szlifować. Najważniejsze, żeby nie "odgryźć" wycięć bardzo dużych kawałków.

Jak wyciąć kafelek?

Jak wyciąć kafelek?

Jak wyciąć kafelek?

Płytki gipsowe "pod kamieniem" są najłatwiejsze do przecięcia, ponieważ materiał gipsowo-polimerowy, z którego jest wykonany, jest dość plastyczny. Tynk gipsowy można przecinać nawet za pomocą zwykłej piły do ​​drewna, ale najlepiej jest ciąć płytkę za pomocą małej piły z małymi zębami.

Jak wyciąć kafelek?

Jak wyciąć dziurę?

Podczas wycinania otworów (na przykład pod rurami), zwykła wiertarka może przyjść z pomocą. Najbardziej wysokiej jakości i gładkie otwory uzyskuje się za pomocą dyszy w postaci diamentowych koron, ale wysoka cena takich produktów nie pozwala na ich zakup w drobnej pracy.

Jak wyciąć kafelek?

Jeśli to konieczne, zrób otwór w płytce, możesz również użyć specjalnego wiertła, zwanego "balerinką". Przypomina wspólny kompas i działa na tej samej zasadzie. Do otworu musi najpierw usunąć szkliwo z przedniej strony płytki z młotkiem i dłuta wywiercić otwór, a następnie ręcznie dopasować do żądanej średnicy od środka elementu Przycinanie krawędzi tnącej. Wiercenie odbywa się tylko przy niskich obrotach, ponieważ zbyt duża prędkość obrotowa wywołuje na krawędziach pociętych miniskoli.

Jak wyciąć kafelek?

Jak wyciąć kafelek?

Dobra rada

Aby osiągnąć idealny rezultat, tylko dobre narzędzie nie jest wystarczające, ważne jest, aby znać szereg niuansów, z którymi mogą zapoznać się profesjonaliści. Oto kilka wskazówek, jak pokroić płytki szybko, wydajnie i przy minimalnych stratach.

Gdy ręczne metody cięcia płytek zaleca się dodatkowo wykorzystać tak zwane okno ścięcia - prostokątnego pola o specjalnych gniazdach (prosty i pod kątem 45 stopni) z obu stron na bardziej dokładne i gładkie cięcie.

Jeśli nie jest dostępna mocna linijka do przytrzymania linii, może zastąpić ją inny kafel z równą krawędzią.

Jak wyciąć kafelek?

Jak wyciąć kafelek?

Jak wyciąć kafelek?

Cięcie płytek należy sprawdzić przy pomocy wyraźnych ruchów. A aby uniknąć rozłupywania płytek podczas zrywania odciętego elementu, możliwe jest zduplikowanie płytkiej linii cięcia od tylnej strony płytki. Można to zrobić za pomocą dowolnego narzędzia tnącego.

Podczas cięcia bardzo trwałe płytki (na przykład granit) szlifierki, eksperci zalecają nacięcie do zainstalowania pod przystanku płytek (np gwóźdź lub smukły metalowy kij), a dopiero potem przycisnął po obu stronach, aby go złamać.

Wykonując wykrojone cięcie za pomocą szlifierki, nie trzeba natychmiast próbować obrabiać dużych kawałków płytek. Lepiej jest zacząć łamać część za pomocą obcinaków do drutu, a następnie przyciąć go papierem ściernym.

Jak wyciąć kafelek?

Metody cięcia płytek można zobaczyć w następujących filmach.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 7 = 12