Płytka pod kamieniem

Płytka pod kamieniem

Kamień naturalny zawsze był bardzo ceniony jako materiał wykończeniowy, dzięki niezrównanej wytrzymałości, trwałości i pięknemu wyglądowi. Ale nie każdy może sobie pozwolić na dekorowanie naturalnymi kamiennymi płytkami, ale każdy może ozdobić wnętrze materiałami stylizowanymi "pod kamieniem".

Płytka pod kamieniem

Płytka pod kamieniem

Płytki "pod kamieniem" służą do ozdabiania posadzki lub sufitu, ale najczęściej są używane do okładzin ściennych.

Płytka pod kamieniem

Zalety i wady

Jak każdy inny materiał wykończeniowy, dachówka "pod kamieniem" ma swoje zalety i wady w stosunku do innych materiałów.

Wśród zalet tej płytki można zauważyć:

  1. Niedrogi koszt. W porównaniu do naturalnego lub sztucznego kamienia, płytki "kamienne" są znacznie tańsze.
  2. Doskonała odporność na działanie promieni słonecznych, wysoka wilgotność, wstrząs mechaniczny, odczynniki chemiczne. Dla wszystkich tych parametrów płytki są prawie tak dobre, jak naturalne materiały.
  3. Lekka waga. Wszystko zależy od materiału, z którego wykonana jest płytka. Ale w każdym razie jego waga będzie znacznie mniejsza niż waga kamienia naturalnego.
  4. Szeroki asortyment, bogata skala kolorów, różne tekstury.
  5. Umiejętność zaprojektowania niewielkiej części wnętrza. Płytki w tym zakresie są znacznie wygodniejsze niż inne materiały do ​​naprawy. Potrafi ścianą ścianę lub fragment ściany, zaaranżować małe akcenty itp.

Płytka pod kamieniem

Płytka pod kamieniem

Płytka pod kamieniem

Wady płytki:

  1. Bardziej skomplikowana instalacja, a raczej cięcie płytek. Gładkie płytki tnie o wiele szybciej i łatwiej niż płytki "pod kamieniem". Ponadto do cięcia wymagane jest specjalne narzędzie.
  2. Ściana licowa jest nierówną szorstką powierzchnią z szerokimi falistymi szwami, dlatego praktycznie wyklucza się bliskość różnych detali dekoracyjnych.
  3. Kamień jest zimnym materiałem, dlatego najlepiej nie ozdabiać salonów (sypialni, salonu, pokoju dziecięcego), ale w celu ustawienia kuchni, przedpokoju, łazienki itp.

Płytka pod kamieniem

Rodzaje płytek dekoracyjnych

Płytki dekoracyjne "pod kamieniem" wykonywane są w różnych wersjach, w zależności od wzoru, miejsca jego zastosowania, tekstury, koloru, wielkości itp.

Najczęściej płytka "pod kamieniem" służy jako piwnica i nie jest to zaskakujące. Część domu, najczęściej narażona na obciążenia mechaniczne, musi mieć mocne, trwałe i niezawodne wykończenie. Kamień - jest najbardziej odpowiedni dla tej opcji.

Jednak dzisiaj częściej można znaleźć dachówkę "pod kamieniem", używaną do dekoracji wnętrz lokalu. Relief, teksturowany, heterogeniczny, często używany do projektowania pojedynczych ścian lub całych pomieszczeń. Często jest również używany jako wykończenie narożne w przeciwieństwie do gładkich, gładkich ścian.

Płytka pod kamieniem

Płytka pod kamieniem

Płytki elewacyjne służą do dekoracji ścian i cokołów budynków mieszkalnych i przemysłowych. Doskonale znosi sezonowe wahania temperatury, bezpośrednie działanie promieni słonecznych, deszczu, śniegu, wilgoci.

Płytki dekoracyjne "pod dzikim kamieniem" są idealne dla miłośników wnętrz, urządzone w "żywym", naturalnym stylu. Taka płytka doskonale imituje naturalny, nieobrobiony kamień.

Płytka pod kamieniem

Bardzo ciekawy i niecodzienny wygląd wnętrza, ozdobiony kaflami na "stary kamień". Dachówka stylizowana jest na kamień, który leżał przez kilka lat, częściowo zmienił naturalne zabarwienie, pokrył się pęknięciami, wiórkami itp.

Płytka pod kamieniem

Nierówny, który stracił swój integralny wygląd, tak zwany "podarty" kamień, jest najczęściej używany do dekoracji zewnętrznej domów, na przykład cokoły.

Jednym z najbardziej oryginalnych wyglądów płytek dekoracyjnych jest stylizacja "pod gruzami". Sam w sobie kamień ten jest fragmentem skał o różnych rozmiarach, wadze i kolorach. Powierzchnia wyłożona taką płytką wygląda bardzo heterogenicznie, odważnie i nietypowo.

Do zaprojektowania łazienki idealna jest mozaika kaflowa. Doskonale imituje kamyki i małe kamyki. Taka płytka nadaje się zarówno do wykładzin podłogowych, jak i ściennych. Najczęściej używa się go w połączeniu z gładkimi płytkami, panelami ściennymi, tapetami itp.

Płytka pod kamieniem

Płytka pod kamieniem

Płytka pod kamieniem

Aby zrealizować najbardziej śmiałe pomysły projektowe, elastyczne płytki są idealne. Jest po prostu stworzony do rejestracji złożonych form architektonicznych i projektów, kolumn, łuków itp. Materiał ten jest najczęściej używany jako kafelek ścienny.

Płytka pod kamieniem

Materiał

Płytki "pod kamieniem" mogą być naturalne i sztuczne.

Płytki z kamienia naturalnego Ma wysoką wytrzymałość, jest bardzo praktyczny, trwały i odporny na różnego rodzaju wpływy. Płytki mogą być błyszczące lub matowe, mieć gładką lub wytłaczaną powierzchnię, być wypukłe, pokryte glazurą itp. W przypadku powierzchni licowych stosuje się płytki z marmuru, onyksu, granitu, bazaltu i piaskowca.

Płytka pod kamieniem

Płytka pod kamieniem

Płytka pod kamieniem

Płytki dekoracyjne jest zrobiony ze sztucznego konglomeratu. Zewnętrznie różni się niewiele od naturalnego kamienia i ma podobne cechy. Dodatkową zaletą jest ogromny wybór odcieni i faktur. Do produkcji płytek stosuje się akryl, substancję syntetyczną i okruchy z kamienia naturalnego, na przykład z marmuru, granitu lub onyksu.

Płytka pod kamieniem

Płytki ceramiczne - jedna z najbardziej przystępnych cenowo opcji aranżacji wnętrz. Ceramika jest mocna i trwała, praktyczna w pielęgnacji i estetyczna. Płytka może mieć matową, błyszczącą powierzchnię lub być porowata.

Płytka pod kamieniem

Płytka pod kamieniem

Płytki gipsowe Jest często używany do ozdabiania łuków, pracowni, korytarzy, stołówek, kominków itp. Ze względu na wyjątkową plastyczną fakturę gips nadaje naturalny teksturę kamienia naturalnego bardziej naturalnie niż ceramika i inne materiały. Wadą płytek gipsowych jest to, że można go stosować tylko w suchych pomieszczeniach. A jego zalety to apel zewnętrzny, wysokie właściwości dźwiękochłonne i termoizolacyjne, niska waga, bezpieczeństwo dla innych itp.

Płytka pod kamieniem

Płytki porcelanowe metodą produkcji i wygląda jak sztuczny kamień, ale pod względem wytrzymałości i trwałości nie jest gorszy od naturalnego materiału. Granit ceramiczny produkowany jest w kwadratowych lub prostokątnych blokach i jest najczęściej używany do dekoracji podłóg.

Płytka PVC Jest używany głównie do wykańczania podłóg, wygląda bardzo podobnie do zwykłego linoleum. Płyty winylowe są niedrogie, praktyczne, łatwe i szybkie w montażu i nie wymagają specjalnej opieki. Ponadto jest przyjazny dla środowiska, nieszkodliwy dla zdrowia ludzkiego i ma wysoką klasę bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

Plastikowe płytki Idealny do dekoracji łazienki. Jest bezpretensjonalny w pielęgnacji, łatwy do czyszczenia, jest dostępny w szerokim zakresie. Dachówka nie pęka, nie gnije, wygląda świetnie.

Płytka pod kamieniem

Płytka pod kamieniem

Płytka pod kamieniem

Kolor

W zależności od tego, który kamień jest używany do płytek, a rozwiązania kolorystyczne mogą być bardzo różne.

Płytka pod kamieniem

Na przykład płytki "pod marmur" mają beżowy, czarny, biały kolor z impregnacjami w szarym odcieniu. Symulacja onyksu ma kolor bursztynowy, zielony i różowawy. Piaskowiec, wapień, granit malowany na kolor szary i beżowy.

Jeśli płytka jest wykonana z kamienia szlachetnego lub ozdobnego, na przykład malachitu, wówczas jego kolor może być ciemnozielony. Ogólnie rzecz biorąc, do takich płytek najczęściej używane są naturalne, naturalne odcienie: brązowy, szary, biały, czarny, czerwonawy itp.

Płytka pod kamieniem

Płytka pod kamieniem

Płytka pod kamieniem

Płytka pod kamieniem

Jak wybrać?

Aby wybrać naprawdę wysokiej jakości materiał, przede wszystkim należy go wysłać do wyspecjalizowanych sklepów budowlanych. Tam zawsze możesz uzyskać wyczerpujące odpowiedzi na pytania dotyczące składu, wielkości, jakości, sposobu pakowania itp.

W zależności od warunków, w których planowane jest użycie płytki (ulica, mieszkanie, lokal o dużej wilgotności), wybiera się materiał optymalny do tego celu.

Płytka pod kamieniem

Płytka pod kamieniem

Płytki, które będą narażone na częste obciążenia mechaniczne, powinny być tak mocne i mocne, jak to tylko możliwe. Są to płytki porcelanowe, płytki z naturalnego kamienia, na bazie akrylu itp.

Płytka gipsowa "pod kamieniem" nadaje się tylko do dekoracyjnego projektowania, a nie do podszewki dużych pomieszczeń.

Płytka pod kamieniem

Jak dbać?

Pomimo swojej wytrzymałości i trwałości, płytki, podobnie jak inne materiały wykończeniowe, wymagają starannej konserwacji.

Po zakończeniu prac elewacyjnych powierzchnię należy dokładnie oczyścić ze śladów cementu lub innej zaprawy. W tym celu nie wolno używać noża, aby nie przeszkadzać w powierzchni płytki.

Płytka pod kamieniem

Płytka pod kamieniem

Jako produkt do pielęgnacji permanentnej najlepiej używać mydła (mydła domowego lub mlecznego). Mydło idealnie czyści powierzchnię brudu i kurzu, bez zadrapania i niepokojenia jej wyglądu.

Płytka pod kamieniem

Układanie siebie

Technologia układania płytek jest dość prosta i nawet początkujący konstruktor może to zrobić. Wszystkie prace zaczynają się od fazy przygotowawczej. Konieczne jest przygotowanie płytki, narzędzi, kompozycji klejącej itp. W przypadku płytek, imitujących kamień, sprzedawany jest specjalny klej. Jeśli planujesz użyć przyciętej płytki, jej krawędzie muszą zostać starannie oszlifowane, aby zmniejszyć zużycie zaprawy i poprawić wygląd gotowej powłoki.

Czyszczenie ścian. Powierzchnię należy oczyścić ze starego wykończenia, śladów rdzy, łuszczącego się tynku, wyczyścić i przeszlifować. Zastosowane rowki poprawią przyczepność ściany i płytek, a podkład zmniejszy zużycie kleju.

Układanie kafli zaczyna się od dolnego rogu, jeden po drugim, wspinając się po ścianie. Klej nakłada się na ścianę i płytki, po czym płytki są mocno dociskane do ściany przez kilka sekund. Pożądane jest natychmiastowe usunięcie nadmiaru kleju, aż do jego wysuszenia.

Płytka pod kamieniem

Płytka pod kamieniem

Fuga do płytek "pod kamieniem" jest używana specjalnie z dodatkowymi barwnymi pigmentami, dzięki czemu wykończone płótno wygląda jak całościowe, a nawet kamienne pokrycie.

Po wyschnięciu kleju i płytach następuje czyste czyszczenie, resztki kleju i zaczynu są starannie usuwane.

Płytka pod kamieniem

Opcje we wnętrzu łazienki

Łazienka dla prawdziwego mężczyzny. Skala odcieni jasnych, precyzyjna geometria linii, brak dekorów i ścian ozdobione kaflami "na beton", nadają wnętrzu czysto męski charakter.

Płytka pod kamieniem

Wykończenie "marmuru" nie sprawia, że ​​łazienka jest zbyt zimna i bezduszna. Wszystko zależy od odpowiedniego schematu kolorów. Drewniane meble, lustra, szklane, ciepłe beżowe odcienie płytek pomagają stworzyć nowoczesne, stylowe i bardzo przytulne wnętrze.

Płytka pod kamieniem

Kamień idealnie pasuje do drzewa. Na przykład we wnętrzu łazienki, gdzie sufit i jedna część ścian zdobią drewniane listwy, a druga część i podłoga są ozdobione kamieniem. Połączenie kilku odcieni beżu i mlecznego koloru sprawia, że ​​łazienka jest bardziej przestronna i lekka.

Płytka pod kamieniem

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

8 + 1 =