Meble łazienkowe – porady dotyczące wyboru

Meble łazienkowe - porady dotyczące wyboru

Meble łazienkowe mogą składać się z kilkunastu przedmiotów lub składać się tylko z jednej szafki z lustrem. Wybór zestawu słuchawkowego zależy głównie od wielkości pomieszczenia. Istnieje wiele opcji, można znaleźć opcje budżetu dla apartamentów lub zamówić ekskluzywne zestawy mebli.

Przy zamawianiu można wyposażyć zestaw mebli, w zależności od potrzeb, w niezbędne wewnętrzne organizery do przechowywania chemii gospodarczej, kosmetyków, ręczników i innych rzeczy niezbędnych w łazience.

W zależności od wielkości łazienki

Mały

Bardzo ważne jest, aby zatrzymać się w czasie i nie powiesić ścian z meblami od góry do dołu, w przeciwnym razie już mały pokój będzie wydawał się bliskim schowkiem. Lepiej wybrać najbardziej praktyczne modele, które pomogą skutecznie zorganizować przechowywanie.

Klasyczny zestaw słuchawkowy

Mała łazienka zwykle ma nie więcej niż jeden, maksymalnie dwa metry wolnej przestrzeni, którą można wykorzystać do aranżacji mebli. W takim przypadku musimy skupić się na najbardziej potrzebnych przedmiotach, które można wykorzystać do przechowywania rzeczy. Zazwyczaj jest to szafka pod zlewem i piórnik lub półka wisząca.

Meble do małej kąpieli

Moydodyr do małych kąpieli

Wariant mojej kąpieli do łazienki

Czasami jedyną opcją mebli w małej łazience jest "Moidodir". Ten mebel ma twarz bajkowego bohatera znanego nam od dzieciństwa - jest to muszla wbudowana w szafkę, z wiszącym nad nią lustrem. Moododyry są dostępne w różnych modelach: można je powiesić na ścianie, po prostu na podłodze lub na nogach. Pierwsze i ostatnie opcje są bardziej praktyczne, ponieważ umożliwiają łatwe mycie podłogi pod szafką.

Meble łazienkowe zawieszone na ścianie

Przestronny

Szczęśliwi właściciele przestronnych łazienek nie może ograniczać się do samego moydodyra, ale można bezpiecznie wybierać szerokie blaty do wbudowanych zlewów, szafek, piórników i półek. W sklepach można znaleźć szeroką gamę zestawów łazienkowych, w tym narożniki mebli, wbudowane meble i tak dalej. Nie jest konieczne, aby wszystkie zakupione meble były z jednego zestawu, najważniejsze jest to, że elementy wnętrza są w dobrej harmonii ze sobą.

Meble do dużych łazienek

Zestaw mebli do przestronnej łazienki

Meble do dużych łazienek

Podstawowe wymagania

 • Meble łazienkowe powinny być wykonane z materiałów odpornych na wilgoć lub przynajmniej mieć powłokę ochronną. Fakt, że w łazience, oprócz wysokiej wilgotności, często występują różnice temperatur, ponieważ meble z nieodpowiednich materiałów mogą zachowywać się nieoczekiwanie - pękać, puchnąć, spleśniały, a nawet zaczynają gnić.
 • Należy wybrać kolor i teksturę mebli biorąc pod uwagę, że ślady plam po wodzie nie były na nim widoczne. Nie jest trudno je myć, ale pojawiają się one stale w łazience, dlatego czyszczenie zabierze Ci trochę czasu każdego dnia. Lepiej, aby powierzchnie były matowe i niezbyt ciemne.
 • Bardzo ważna jest jakość koloru i akcesoriów - Uchwyty, zawiasy, haki i inne. Farbę należy układać równomiernie i nie pozostawiać smug, a na metalowych elementach nie powinny występować żadne ślady rdzy.

Nowoczesne meble łazienkowe w dobrym stylu

Meble w łazience z płyty MDF

Meble łazienkowe wykonane z drewna

Połączenie mebli i dekoracji w łazience

Materiały do ​​produkcji

Meble w łazience są stale narażone na działanie wody, pary, ciepła i detergentów. Właśnie dlatego wybór materiału na zestaw słuchawkowy powinien być podejmowany szczególnie odpowiedzialnie, ponieważ zależy bezpośrednio od tego, czy meble stracą swój wygląd i funkcjonalność w ciągu kilku miesięcy, czy też będą służyć Ci przez wiele lat.

Wysokiej jakości łazienka

Drewno

Meble drewniane uważane są za klasyczne, więc jest to najbardziej poszukiwane. Ale drzewo nie toleruje wszystkich problemów, o których mówiliśmy, dlatego powinno być używane tylko w dużych łazienkach, które są dobrze wentylowane. Więcej tanich i mało wymagających materiałów - to jest płyta MDF i płyta wiórowa. W przeciwieństwie do mebli drewnianych, meble wykonane z tych materiałów są zwykle wyposażone w specjalną powłokę ochronną, która nadaje się do stosowania w łazience.

Zestaw łazienkowy z twardego drewna

Meble z drzewa do łazienki

Drewniane meble do łazienek

Plastik

Meble z tworzywa sztucznego znajdują się często w łazienkach. Z punktu widzenia wskaźnika "cena-jakość" opcja ta może być nazywana idealną. Tworzywo sztuczne jest łatwym i odpornym na zużycie materiałem, który łatwo toleruje zmiany wilgotności i temperatury. Ponadto plastik jest lekki i można go podać w dowolnej, najbardziej fantazyjnej formie.

Plastikowe meble łazienkowe

Metal, szkło

Meble metalowe i szklane to akcesorium nowoczesnych stylów we wnętrzu. Z reguły materiały te nie wytwarzają całkowicie całego mebla, ale tylko niektóre jego elementy, na przykład drzwi lub nogi. Jeśli do produkcji takich mebli stosowane są materiały wysokiej jakości, a jest on przeznaczony bezpośrednio do zastosowania w łazienkach, będzie trwał bardzo długo.

Meble łazienkowe ze szkła

Meble łazienkowe ze szkła

Meble łazienkowe wykonane ze szkła

Powłoki do płyt MDF i płyt wiórowych

Jeśli spośród tych wszystkich opcji preferujesz meble wykonane z płyty wiórowej lub płyty MDF, to przy zakupie powinieneś zwrócić uwagę na jego pokrycie. Aby chronić meble przed szkodliwym działaniem wody, producenci zwykle używają kilku rodzajów materiałów.

Folia samoprzylepna - jest to najbardziej kosztowna opcja. Dodatkowo wybór kolorów jest po prostu ogromny. Można na przykład podnieść film imitujący kamień naturalny. Istotną wadą tej powłoki jest to, że szybko traci swój wygląd, zaczyna się odklejać, bąbelkować. Ponadto jest łatwo porysowany przez nawet bardzo ostry przedmiot.

Dekoracja płyty MDF za pomocą folii samoprzylepnej

Trwalszym, ale i droższym rozwiązaniem jest ochrona MDF warstwą akryl. Ta powłoka wygląda świetnie i niezawodnie chroni meble przed uszkodzeniami spowodowanymi przez zmiany wilgotności i temperatury. Prawdę mówiąc do mycia mebli pokrytych akrylem, konieczne jest bardzo ostrożnie, ponieważ może być porysowany twardymi cząstkami, które są w strukturze środka czyszczącego.

Meble wykonane z MDF pokrytego warstwą akrylową

Meble łazienkowe wykonane z akrylowego MDF

Piękne meble łazienkowe

Ci, którzy nie chcą rozstać się ze snem o naturalnym drzewie we wnętrzu łazienki, powłoka fornirowa - cienki arkusz drewniany, lakierowany. Ten materiał zachowuje piękny, drewniany wzór.

Pomimo tego, że jest wykonany z drewna, który jak wiadomo nie toleruje dobrze wilgoci, okleina doskonale czuje się w łazience i jest bardziej niezawodną opcją niż poprzednie dwa.

Powłoka emaliowa lub lakierowa ma te same zalety co samoprzylepna folia - są one niedrogie i charakteryzują się szeroką gamą kolorów - ale ich żywotność jest znacznie dłuższa.

Ponadto mają dobre właściwości ochronne, więc dla tych, którzy chcą oszczędzać bez szkody dla jakości mebli, jest to najbardziej optymalna opcja.

Futurystyczny zestaw łazienkowy

meble łazienkowe z forniru

Układ

Łazienka ma jedną cechę, której nie mają inne pomieszczenia w domu - jej otoczenie jest związane z rurami kanalizacyjnymi i wodnymi, więc możemy tylko urządzić kilka mebli.

W łazience powinno być wygodnie i wygodnie, przede wszystkim mieszkańcom mieszkania, przy aranżacji mebli należy przestrzegać tej najważniejszej zasady.

Meble w łazience

Meble we wnętrzu jednostki sanitarnej

Mały apartament w łazience

Istnieją inne zalecenia.

Jeśli więc łazienka ma podgrzewane podłogi, meble powinny być montowane na nogach, ponieważ stała ekspozycja na wysokie temperatury może zepsuć nie tylko same meble, ale także rzeczy, które są w nich przechowywane, na przykład kosmetyki i chemię gospodarczą.

Nie umieszczaj umywalki w pobliżu innych kanalizacji - nie oszczędza dużo miejsca, ale utrudnia czyszczenie i przejazd. Postaraj się zostawić trochę miejsca dla siebie, aby poruszać się po pokoju.

Meble do bardzo małej łazienki

Bezpieczeństwo

Według statystyk łazienka jest najniebezpieczniejszym miejscem w całym domu. I nie jest to zaskakujące, ponieważ istnieje niebezpieczna bliskość prądu elektrycznego z wodą, śliskimi mokrymi powierzchniami, masywnymi przedmiotami, a także powierzchniami szklanymi i lustrzanymi, które mogą zranić urazy i wiele innych czynników, które mogą spowodować wypadki.

Przede wszystkim należy zadbać o bezpieczeństwo osób starszych i małych dzieci. Aby to zrobić, wyposaży łazienkę w odpowiednie miejsca poręczami, które zabezpieczą przed upadkiem. W dolnej części wanny i prysznica należy umieścić gumowe maty na podłodze i rzucać puszystymi gumowymi dywanikami na podłogę: wchłoną one wilgoć i nie ześlizgną się po mokrej podłodze.

Piękne meble łazienkowe

Jeśli masz małe dzieci, preferuj meble bez wystających ostrych rogów. Podczas montażu elementów zawieszenia, upewnij się, że elementy złączne są bezpieczne, w razie potrzeby przymocuj ścianę za pomocą dodatkowego profilu.

Zawieszony zestaw do kąpieli

Styl i kolor mebli

Styl i kolor mebli zależy od wybranego stylu i wyglądu łazienki.

Najpopularniejsze style:

 • klasyka, na przykład: Empire, Baroque, Art Nouveau;
 • nowoczesność, na przykład: fuzja, high-tech, poddasze;
 • etnycy, na przykład: japoński, indyjski, skandynawski;
 • w kraju lub na wsi.

Każdy z tych stylów charakteryzuje się dominującymi kolorami, materiałami i formami mebli. Na przykład wnętrze w stylu wiejskim wymaga użycia drewnianych mebli w naturalnych kolorach, a nowoczesne style podkreślają błyszczące powierzchnie metalowe, szklane i plastikowe.

Meble łazienkowe w stylu wiejskim

Meble łazienkowe w stylu klasycyzmu

Meble łazienkowe w nowoczesnym stylu

Wybór koloru mebli zależy przede wszystkim od wielkości pomieszczenia. W przypadku małej łazienki lepiej jest kupić meble o jaśniejszych, cichszych odcieniach z dużą ilością przezroczystych i lustrzanych elementów, ponieważ zbyt ciemne lub jasne przedmioty wizualnie pochłaniają przestrzeń. W przestronnej łazience można bezpiecznie kupić meble o nietypowych, nasyconych kolorach, najważniejsze jest to, że jest w harmonii z wykończeniem i hydrauliką.

Meble we wnętrzu dużej łazienki

Porady dotyczące projektowania

 • Kup meble wykonane specjalnie do toalety. Jest nieco droższy, ale jest tworzony zgodnie z wszystkimi wymaganiami dotyczącymi mebli, które będą znajdować się w pomieszczeniu o wysokim poziomie wilgotności.
 • Pomyśl o wyborze mebli przed naprawą. Powinien być łączony z urządzeniami dekoracyjnymi i sanitarnymi w kolorze i fakturze.
 • Wymiary zestawu słuchawkowego powinny być wprost proporcjonalne do wielkości łazienki. Im mniejsza łazienka, tym bardziej kompaktowe i eleganckie powinny być wybrane meble. I odwrotnie: zbyt małe i wąskie przedmioty mogą zagubić się w przestronnym pokoju.
 • Nawet jeśli masz do dyspozycji łazienkę znacznie większą od standardowej, nie wypełniaj jej w pełni meblami. Pozostań tylko na najbardziej potrzebnych i funkcjonalnych przedmiotach i pozwól sobie cieszyć się przestrzenią i swobodą ruchów.
Stylowe meble w małej łazience

Połączenie wykończeń łazienki i mebli

Meble, jako akcent we wnętrzu

Przechowywanie w zestawie słuchawkowym

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

8 + 1 =