Eviniz ve tatil eviniz için bir pompa istasyonu nasıl seçilir

Ev pompa istasyonu - özel ev suyunun otomatik temini için ekipman. Herhangi bir kaynaktan su temin edebilir: bir kuyu, bir kuyu, bir merkezi su borusu veya bir nehir. Ayrıca böyle bir cihazın montajı - su şebekesinde sabit bir basınç, herhangi bir ev aletini bağlamanızı sağlar. 

Özel ev veya yazlık su temini için pompa istasyonları oluşur:

 • pompası;
 • toplayıcı;
 • grup kontrolü ve otomasyon.

Çalışması için garantili bir güç kaynağı gereklidir. Kurulumun kendisi otonomdur ve müdahale gerektirmez: su sabit basınçla sağlanır - bir fark vardır, ancak küçük ve tekniktir ve hatta daha çok tüketici hissedilmez.

Özel bir evin su temini için pompa istasyonlarının zorunlu bileşenleri (banliyö veya şehir içi)

Özel bir evin su temini için pompa istasyonlarının zorunlu bileşenleri (banliyö veya şehir içi)

Özel ev su temini için pompa istasyonları: çalışma prensibi

Su temini için modern pompalama istasyonlarında, silindirik bir konteyner olan ve elastik bir zarla iki kısma ayrılan akümülatörler kurulmaktadır. Fabrikadaki tankın bir kısmı gazla doldurulur. Bu hücrede belirli bir basınç oluşturuldu.

Pompa açıldığında, su akümülatörün ikinci bölümüne girer. Kap yavaş yavaş doldurulur, zar uzanır, ikinci kısımdaki gazı daha da sıkıştırır. Bu şekilde, özel evin (daka) su temin sisteminde bir basınç yaratılır. Değeri, basınç şalteri sensörleri tarafından kontrol edilir. Eşik değeri (yaklaşık 2-4 atm) ulaşıldığında, sensörler pompayı kapatmak için komut verir. Sistem sistemde açık değilken, basınç sabittir, pompa artık çalışmaz.

Pompa istasyonlarının çalışma prensibi: gerektiğinde özel bir depoya pompalamak - hidrolik akümülatör

Pompa istasyonlarının çalışma prensibi: gerektiğinde özel bir depoya pompalamak - hidrolik akümülatör

Bir yerlerde vinç açılır. Su akümülatörden akar, burada basınç kademeli olarak akışla azalır. Alt eşiğe ulaşıldığında, ikinci sensör tetiklenir, bu da pompayı başlatma komutunu verir, su tekrar akmaya başlar, basıncı dengelemeye başlar. Musluk kapatıldıktan sonra, pompa bir süre çalışır, sonra söner.

Böylece, sistem sabit bir basıncı korur. Bu, evde herhangi bir teknik kullanabileceğiniz anlamına gelir - hem bir çamaşır makinesi, hem de bulaşık makinesi ve su ısıtıcısı. İstenirse, sitenin veya çimin otomatik olarak sulanmasını organize edebilirsiniz.

Türler ve tipleri, bağlantı özellikleri

Bu ekipmanın ana çalışma kısmı bir pompadır. Temel teknik özelliklerini belirleyen türdür. Pompalarda tartışılacak.

Yüzey ve dalgıç

Monte edilmiş halde bitkilerden temin edilen bitkilerin çoğu yüzey pompaları ile donatılmıştır. Akümülatör ve kontrol grubu ile aynı çerçeveye monte edilirler. Kaynağa indirilen pompaya bir boru hattı bağlı - bir kuyu, bir kuyu vb. Bu seçenek iyidir çünkü dar kuyularda kullanılabilir - boru çapı en dar kuyu için bile normal olan 32 mm olabilir. Ancak bu tür sistemler yaklaşık 7-10 metrelik bir derinlikten su toplayabilirler.

Bir yüzey pompası ile bir pompa istasyonu ile özel bir ev için su temini

Bir yüzey pompası ile bir pompa istasyonu ile özel bir ev için su temini

Bu ekipmanı, suya batırılmış besleme boru hattının ucuna monte ederken, bir filtre ve çek valf takılmalıdır. Filtreler (ızgara) zorunludur, çünkü pompalar su kalitesi için talepte bulunur ve çek valf, pompalama devam ederken suyun tahliye edilmesine izin vermez. Bu iki parça olmadan, sistem verimsiz çalışır.

Kuyu derin ise, bir dalgıç pompa veya bir uzaktan ejektör ile kurulum gereklidir. Bu durumda, ejektör kuyuya veya kuyuya indirilir, iki hortum ona bağlanır. Cihazın geri kalanı yüzeyde. Bu sistemle, su 40-45 metrelik bir derinliğe kadar yükselebilir.

Harici - dalgıç ejektörlü pompa istasyonu, derin kuyulardan veya kuyulardan 40-45 metreye kadar derinliklerde su almayı sağlar.

Harici - dalgıç ejektörlü pompa istasyonu, derin kuyulardan veya kuyulardan 40-45 metreye kadar derinliklerde su almayı sağlar.

Bu sistemin dezavantajı, boruların (hortumlar) içindeki hava varlığından hoşlanmamasıdır, çünkü sistemin piyasaya sürülmesi zahmetli ve sorumlu bir uygulamadır.

Sessiz ve gürültülü

Pompaların iç tasarımı farklıdır. İş yerindeki gürültü seviyesi yapılarına bağlıdır.

 • Girdap. Emme kuvveti, gövde içindeki bıçaklar tarafından oluşturulur. Bu ev için su temin pompa istasyonları gürültüsüz veya çok sessiz, ancak onlar sadece sığ bir derinlikten su kaldırabilir. Konut binalarına konabilirler ve konulmalıdırlar: sıcaklık değişimlerini sevmezler ve donarlarken başarısız olurlar.
 • Santrifüjlü pompalar çok çalışkan olduğunda gürültülüdür, ancak suyu iyi derecede derinlemesine pompalar ve farklı sıcaklıklarda çalışabilirler çünkü özel donanımlı çukurlara monte edilebilirler.

Bir kuyudan veya kuyudan bir eve nasıl su çekilir, buradan okuyun.

Bir pompa istasyonu kurmak için kurallar

Pompa istasyonunun çalışması için güç gereklidir. Ve bu, kurulum alanını seçerken ana kriterlerden biridir: istasyonu ya güç kaynağının bulunduğu yere yerleştirmeniz ya da istasyonun bulunduğu yere doğru çekmeniz gerekir. Ancak, bir dizi başka faktörü göz önünde bulundurmak gerekir:

 • Ekipman, suyun sağlanabileceği mesafeyi dikkate alarak monte edilmelidir.
 • Sistemin kış kullanımı planlanırsa, ekipmanın kurulu olduğu oda sıcak olmalıdır - istasyonlar dona tahammül etmez. Aynı zamanda, yoğunlaşmanın birikmemesi için iyi havalandırılmalıdır.
 • Pompa çok gürültülü ise ve evin içine ya da yanına monte etmek daha uygunsa, ses geçirmez bir kutu içinde olmalıdır.

Bazen en iyi yol yaklaşık 2.5 m derinlikte düzenlenmiş küçük bir oda olan bir keson inşa etmektir. Su girişi kuyudan geliyorsa, kasa kesonun dibinin biraz üzerinde kesilir. Suyu akümülatöre pompalayan kuyuya bir pompa batırılır.

Ekipman, donmalarını önleyen toprağın donma derinliğinin altına monte edilir: iç kısımda pozitif sıcaklık vardır. Daha sonra boruları donma derinliğinin altına yerleştirmek ve onları evin altında, sıcak bir dondurma bölgesinde ve tarak içine suyla beslemek daha uygun olur.

Su temini için bir istasyonun kesonda özel bir eve kurulması

Su temini için bir istasyonun kesonda özel bir eve kurulması

Ev aygıtı kesilmesi - haklı maliyetler, o zaman ülke için - bu olası değildir. Daha sonra basitleştirilmiş bir versiyon hazırlayın - küçük bir kutu inşa edin ya da bir çukur yapın ve orada ekipmanı ilkbahar-yaz dönemine koyun, kışın ısıtılmış bir odaya götürün.

Ülkede bir su borusunun inşasında "Ülkede su temini nasıl yapılır: boru, şema, paketleme yolu" makalesinde yazılmıştır.

Eviniz için bir pompa istasyonu nasıl seçilir

Özel bir eve su temin etmek için pompa istasyonlarını seçerken pompa tiplerine ek olarak, bir dizi parametreye dikkat etmeniz gerekir:

 • Su giriş noktasından pompa kurulumuna kadar olan mesafe. Ekipmanın su kaynağına ne kadar yakın olması gerektiğini belirler.
 • Suyun yükselme yüksekliği - su giriş noktasından ne kadar uzakta beslenebilir. Uzatılmış yatay bölümlerin de dikkate alınması gerektiğini lütfen unutmayın.
 • Performans, birim zaman başına beslenebilecek su miktarıdır. Bu parametreyi hesaplamak için, tüketici tipine bağlı olarak ortalama tüketim oranlarını kullanabilirsiniz (tabloya bakınız).

  Ortalama akış hesaplayarak, pompa istasyonu kapasitesini seçebilirsiniz

  Ortalama akış hesaplayarak, pompa istasyonu kapasitesini seçebilirsiniz

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  4 + 2 =