Tiul (zasłony) do sypialni

Dekoracja okien odgrywa ważną rolę w tworzeniu wnętrza. Przy pomocy tiulu i zasłon, tworzona jest wymagana atmosfera, regulowany jest stopień oświetlenia pomieszczenia. Ważna jest również zdolność zasłon do zamknięcia naszej prywatności od zewnętrznych poglądów. Wszystko to należy wziąć pod uwagę przy wyborze tiulu w sypialni.

Trochę historii i gramatyki

Lekka, półprzezroczysta tkanina została wynaleziona w XV wieku przez tkaczy francuskiego miasta Tul. Bride Król chciał mieć kurtynę, za którym widoczny jest tylko jego sylwetką i okazało się to niemożliwe. Aby spełnić jej życzenie, król wydał odpowiedni dekret, a tkacze Tyula go zabili. Tkanina była bardzo piękna, tak, że z niego i szyła suknię dla przyszłej królowej, a sama tkanina stała się znana pod nazwą miasta, w którym wynaleziono - tiulu.

Po raz pierwszy tiul pojawił się w XV wieku we Francji

Po raz pierwszy tiul pojawił się w XV wieku we Francji

Teraz trochę o gramatyce. Słowo "tiul" w języku francuskim jest rodzaju męskiego, a zatem w języku rosyjskim zachowuje swoją płeć. Dlatego słusznie jest mówić "tiul - on". Użycie w płci żeńskiej - analogicznie do słowa "szmatka" - jest złe. W niektórych regionach ten cienki materiał nazywa się "zasłonami". Pochodzenie słowa jest inne, ale oznacza ten sam rodzaj tkanki.

Co robić

Początkowo tiul został wykonany ręcznie z najlepszych nici z jedwabiu, lnu lub bawełny. Ta tkanina była przywilejem bogatych. Znacznie później pojawiły się maszyny, na których wykonany został materiał bawełniany. Było już znacznie taniej. Po wynalezieniu syntetycznych nici asortyment stał się bardziej zróżnicowany, a ceny były bardziej przystępne.

Obecnie jedwab jest rzadko używany ze względu na wysoką cenę, a bawełna i len używane są tylko w połączeniu z włóknami syntetycznymi. W czystej postaci naturalne włókna szybko stają się brudne, stają się szare, a nawet podczas prania tracą kształt i zmieniają swój rozmiar (siadają lub rozciąga się).

Nowoczesny tiul wykonany jest głównie z poliestru, poliamidu i włókien mieszanych. Aby uzyskać gładką powierzchnię, stosowane są przędze poliamidowe. Są mocne i elastyczne. Wzory na takim podłożu nanosi się za pomocą przędz poliamidowych. Są miękkie i dobrze wyglądają w haftach.

Tiul może być kilku typów: