Jak spuścić wodę z pralki?

Jak spuścić wodę z pralki?

Jeśli zdecydujesz się zatrzymać pralkę ze zbiornikiem wypełnionym wodą, często musisz spuścić wodę siłą, w przeciwnym razie, wraz z otwarciem drzwi, przepływ wody wyleje się na Ciebie. Najprostszym sposobem jest ustawienie trybu "Wirowania", w którym woda zaczyna się łączyć. Następnie można wyłączyć pralkę, a po odblokowaniu drzwi można bezpiecznie otworzyć.

Jeśli woda pozostaje w zbiorniku pralki, jak ją osuszyć

Awarie związane z układem odpływowym są częstym problemem w pracy nowoczesnego sprzętu myjącego. W tym artykule dowiesz się, co zrobić w przypadku, gdy po umyciu woda nie opuści zbiornika.

Przyczyny i kody błędów

Przyczyny tych problemów są różne:

 • Polecenie nie jest ustawione poprawnie. Sprawdź ustawienie: możesz przypadkowo nacisnąć niewłaściwe przyciski, a urządzenie wykona zadanie, w którym nie zaplanowano spuszczania wody.
 • Drain nie jest częścią niektórych programów. Określ, że nie ma jednego z tych trybów (na przykład "Wełna").
 • Zasory - główna przyczyna problemów z utylizacją wody. Upewnij się, że wąż, który się opróżnia, jest łatwy: małe zanieczyszczenia mogą do niego wniknąć. Czasami przyczyną problemu jest filtr spustowy. Mistrzowie regularnie znajdują tam guziki, szpilki, monety i inne drobnostki.
 • Pompa odpływowa (pompa) jest również podatna na zatory. Problem ten jest determinowany przez słuch: charakteryzuje go dudnienie i trzaskanie, pojawiające się tuż przed osuszeniem lub wyciśnięciem prania.
 • Śmieci można również zabić krótką rurą łączącą bęben i pompę odpowiedzialną za odpływ.
 • Wąż wygięty. Sprawdź stan węża spustowego. Możliwe, że nastąpiła jego fleksja.
 • Awaria pompy. Jeśli pompa nie daje oznak życia, należy ją wymienić. Zainstaluj tę część przez profesjonalistę.
 • Zniszczenie modułu sterującego. W każdej maszynie automatycznej wbudowany jest elektroniczny "mózg" odpowiedzialny za działanie wszystkich jego części i elementów. Często przyczyną problemu jest jego nieprawidłowe działanie.
 • Problemy z czujnikiem poziomu wody. W tym przypadku nieprawidłowo ustala poziom cieczy, określając ją mniejszą niż jest w rzeczywistości. Dzieje się tak również wtedy, gdy ciężar załadowanego prania przekracza normę.
 • Podział techniczny. Problemy z odpływem są często spowodowane pogorszeniem się wyposażenia: sprawdź, czy któryś z tulei jest uszkodzony lub czy uzwojenie silnika nie jest spalone.
 • Nieprawidłowe połączenie z kanałem. Problem z odprowadzeniem wody występuje, gdy wąż spustowy nie jest prawidłowo podłączony do kanału ściekowego. W tym przypadku nie można obejść się bez pomocy mistrza.

Woda nie opuszcza pralki z powodu wadliwej pompy

Woda nie znika z pralki z powodu awarii modułu sterującego

Woda nie opuszcza pralki z powodu wadliwego czujnika poziomu wody

Woda nie opuszcza pralki z powodu nieprawidłowego podłączenia kanalizacji

W nowoczesnych pralkach każdy błąd lub awaria jest wskazywany przez alfanumeryczny kod, który zapala się na wyświetlaczu urządzenia technicznego.

Problemy z odpływem do urządzeń myjących różnych marek są oznaczone następującymi kodami:

 • do automatów Samsung - E2;
 • dla urządzeń Zanussi i Electrolux - EF1;
 • do pralek Whirlpool - F03;
 • W Aparacie Ariston i Indesit - F05 lub F11;
 • produkty marek Siemens i Bosch - F18, d02 lub d03;
 • pralki marki Beko - H5;
 • środki techniczne wyprodukowane przez LG-OE.

Błąd w systemie odprowadzania E2 pralki Samsung

System zmywania F05 pralka ariston

Błąd systemu myjącego pralki OE

Sposoby odprowadzania wody

Zanim zaczniesz szukać przyczyny problemu, odłącz pralkę i spuść z niej wodę; objętość płynu w środku wynosi czasami nawet trzydzieści litrów. W zależności od rodzaju urządzenia technicznego wybierz najwygodniejszy sposób pozbycia się wody.

Pralka nowej próbki

W dolnej części obudowy znajdź wąż do spustu awaryjnego, umieść go w miednicy (lub innej niskiej pojemności) i zdejmij zawór bezpieczeństwa. Spuść wodę. Następnie otwórz drzwi i wyjmij pranie; naciśnij sam.

Awaryjne odprowadzanie wody z pralki

Jeśli w pralce nie ma węża awaryjnego, spuść wodę przez specjalny filtr znajdujący się w dolnej części obudowy, która jest okrągłym otworem. Czasami obejmuje mały panel. Lekko przechyl obudowę i zablokuj ją. Umieść pod nim odpowiedni zbiornik i delikatnie otwórz filtr spustowy, bez wysiłku i nagłych ruchów, usuwając z niego osłonę. Jeśli filtr jest zatkany, więc nie można go otworzyć, konieczne jest dotarcie do rury spustowej łączącej bęben z pompą i odprowadzenie przez nią wody.

W przypadku maszyn nie wyposażonych w zawór zwrotny obowiązuje następująca metoda: przez 3-5 sekund przenieść trochę wody do węża spustowego, a następnie umieścić wolny koniec węża w zbiorniku znajdującym się poniżej poziomu zbiornika. Różnica ciśnień spowoduje ruch płynu i bęben opróżni się.

Możesz wizualnie spojrzeć na te sposoby spuszczania wody w następującym filmie.

Starym stylu pralka

W domach bez centralnego zaopatrzenia w wodę i kanalizacji pierwszeństwo mają maszyny starego typu, które są typu aktywatorowego. Woda w takich urządzeniach przelewa się przez górną część, ale jest spuszczana przez wąż spustowy umieszczony w dolnej części obudowy.

Możesz usunąć wodę ze zbiornika aktywatora w następujący sposób:

 • pochylanie struktury tak, aby ciecz przepływała przez krawędź;
 • za pomocą pompy;
 • zgarnianie wody za pomocą kadzi lub innych odpowiednich przyborów.

Sposoby odprowadzania wody ze staromodnej pralki

Rozwiązywanie problemów

Po pozbyciu się wody, poszukaj przyczyny usterki. Zacznij od filtra spustowego. Oczyść go z gruzu i spłucz. Zbadaj pompę, umieść ją bezpośrednio pod filtrem. Jeśli pompa nie jest zatkana, przywróć filtr do pierwotnej pozycji.

Czyszczenie filtra spustowego pralki - zapobieganie uszkodzeniom systemu odwadniającego

Zbadaj wąż spustowy i syfon. Umieść jeden koniec węża w pustym pojemniku i uruchom wirowanie lub ustaw tryb opróżniania. Pojawienie się cieczy wskazuje, że przyczyną problemu jest wadliwy system kanalizacyjny. Jeśli woda pozostaje w urządzeniu, problem tkwi w agregatach maszyny.

Sprawdzanie węża spustowego pralki, jeśli urządzenie przestanie się opróżniać

Zablokowanie rury odgałęzionej, która łączy bęben z pompą, również powoduje zablokowanie odpływu. W takim przypadku konieczne jest rozmontowanie maszyny, wyczyszczenie wszystkich jej elementów połączeniowych i sprawdzenie stanu pompy spustowej.

Jeśli przyczyna usterki nie jest określona, ​​zbadaj moduł sterujący. Za pomocą multimetru (testera) sprawdź napięcie. W przypadku pogorszenia się dostaw energii elektrycznej konieczna będzie wymiana jednostki elektronicznej. Ten złożony proces wymaga umiejętności i specjalnego przeszkolenia, więc nie zaleca się samodzielnej zmiany modułu.

Sprawdzanie modułu sterującego pralki, jeśli urządzenie przestaje odprowadzać wodę

Wskazówki

Uważny właściciel określi awarię urządzenia na długo przed wypłynięciem wody z otwartego luku na podłogę. Istnieje szereg znaków wskazujących na naruszenia, które wystąpiły w systemie wyładowczym. Często zmiana brzmienia urządzenia sygnalizuje problem: przez zwykłe brzęczenie nie słychać szumu wyciekającej wody. Kolejnym wyraźnym znakiem jest to, że płyn pozostaje w zbiorniku nawet po praniu.

Jednak większość z nas nie śledzi przebiegu mycia, więc często zdarza się, że problemy z zalaniem wodą pozostają niezauważone, a "powódź" jest zaskoczona. Nie trać samokontroli, zamknij klapę tak szybko, jak to możliwe i zbieraj wodę z podłogi. Odłącz zasilanie od prądu i spuść wodę w sposób dostępny dla ciebie.

Jeśli pralka nie spuszcza wody - wskazówki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

72 − 68 =