Plynový sloupek v koupelně

Plynový sloupek v koupelně

Pokud je váš dům připojen k dodávce plynu, pak máte příležitost užívat si horkou vodu v potrubí neustále a nezávisle na veřejných službách. Existují však prakticky všechny minuty, včetně plynového vytápění. Nebudeme se zabývat každou z možných nedostatků, ale budeme jen mluvit o jednom problému, který se setkal s každým, kdo žil v domě s plynovodem.

V dnešním článku budeme hovořit o vlastnostech používání a instalace průtokového plynového ohřívače vody v koupelně. Dozvíte se, kde je nejlepší instalovat plynový sloupec a jak to udělat, aniž byste porušili bezpečnostní pravidla.

Plynový sloupek v koupelně

Plynový sloupek v koupelně

Plynový sloupek v koupelně

Zobrazit nebo skrýt?

Samozřejmě, že všichni chceme, aby koupelna byla co nejpohodlnější a nejprestižnější, protože to je nejen oblast hygieny, ale také relaxace. Velkoplošná, ne vždy vizuálně vnější plynová zařízení obvykle nezapadá do našich nápadů o krásné a pohodlné koupelně, i když nyní můžete na prodej splnit sloupy, které se mohou stát dekorací koupelny.

Plynový sloupek s obrázkem

Plynový sloupek s obrázkem

Zdá se, že nejzřetelnějším řešením je skrýt plynový sloupek ve stěně, ale všechny normy a bezpečnostní požadavky jsou přísně zakázány. Proto, pokud nechcete nechat tekoucí ohřívač vody v dohledu, můžete ji skrýt ve výklenku ze sádrokartonu nebo v skříni.

Skrytý plynový sloupec v koupelnové skříňce

Je třeba sledovat dva důležité body:

 1. Výklenek by měl být mnohem větší než samotný ohřívač vody;
 2. Je nutné poskytnout volný a rychlý přístup ke sloupu (postavit do výklenku dveře z plastu nebo ze stejné sadrokartonové desky).

Plynový sloupek v koupelně

Plynový sloupek v koupelně

Umístění a zásady instalace

V domech staré stavby - v oblasti stalinkas a v prvních chruščech - projekt zajišťoval umístění plynového sloupu výhradně v koupelně. Tam byl komín a ventilace odstraněny, takže přenos ohřívače vody na jiné místo, například do kuchyně, nebyl koordinován žádnými příklady.

Plynový sloupek v koupelně

Dnes stavební kódy umožňují umístění plynového sloupu v koupelně av kuchyni, ale vyžadují splnění několika důležitých zásad:

 • zařízení musí být vybaveno volným přístupem, který umožňuje v případě potřeby rychlou prohlídku, prevenci nebo opravu;
 • průtokový plynový ohřívač vody by neměl bránit pohybu koupelny, zasahovat do použití vodovodních armatur nebo nábytku.

Plynový sloupek v koupelně

Plynový sloupek v koupelně

Plynový sloupek v koupelně

Jaký zákon upravuje instalaci?

Hlavní dokumenty, které musí být vedeny instalací plynového zařízení v domácnosti, jsou následující:

 • Kód nařízení SP 62.13330.211 "Rozvody plynu". Aktualizovaná verze SNiP 42-01-2002;
 • Kód nařízení SP 60.13330.2012 "Topení, větrání a klimatizace". Aktualizovaná verze SNiP 31-01-2003.

Části "Stavební předpisy a předpisy" vydané před rokem 2003 týkající se používání plynových sloupů v bytových domech se nepovažují za relevantní, takže je nemůžete vzít v úvahu.

Plynový sloup

Plynový sloup

Plynový sloup

Plynový sloup

Požadavky a podmínky instalace

Při výběru optimálního místa pro instalaci ohřívače průtoku plynu v koupelně je nutné dodržet požadavky stanovené v regulačních dokumentech, jinak mohou plynárenské služby rozpoznat vaše jednání jako nelegální. Zde je seznam nejdůležitějších pravidel, podle kterých je instalace v koupelně povolena:

 • Plynový sloupek nesmí být umístěn na stěně pokryté hořlavým dokončovacím materiálem;
 • sloupec by měl být umístěn ve vzdálenosti nejméně 150 mm od nábytku a bočních stěn;
 • ke sloupům instalovaným v uzavřených krabicích (např. do sádrokartonových desek nebo do speciálních skříní), musí být nutno spojit zpětné potrubí.
Plynový sloupek v koupelně

Plynový sloupek v koupelně

Pracovníci s plynem mohou mít také nároky, pokud jsou porušeny požadavky, které jsou prakticky nemožné splnit obyvatele standardních městských bytů:

 • Místnost, ve které se sloupec nachází, by měla mít plochu nejméně 15 m2;
 • v této místnosti by mělo být otevíratelné okno, jejíž plocha není menší než 0,45 m2.

Naštěstí na porušení posledních bodů se oči většinou blíží.

Plynový sloupek v koupelně

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

56 − 46 =