Instalace a připojení radiátorů vlastním rukama

Zařízení nebo rekonstrukce vytápěcí soustavy vyžaduje instalaci nebo výměnu topných zařízení. Dobrou zprávou je, že pokud chcete, můžete to zvládnout vlastními silami, aniž byste se zapojili do specializace. Jak by se měla instalovat radiátory vytápění, kde a jak je likvidovat, co by se mělo udělat pro práci - to vše v článku. 

Radiátory lze instalovat vlastním rukama

Radiátory lze instalovat vlastním rukama

Co je nutné pro instalaci

Instalace jakéhokoli typu radiátorů vyžaduje dostupnost zařízení a spotřebního materiálu. Soubor materiálů potřebných je téměř stejný, ale pro litinové baterie, například čepice jsou velké co do velikosti, a ne dát jeřáb Majewski, ale někde v nejvyšším bodě systému umístit automatický odvzdušňovací ventil. Instalace topných radiátorů z hliníku a bimetalu je naprosto stejná.

Ocelový plech, mají také některé rozdíly, ale pouze pokud jde o zavěšení - oni jsou zahrnuty v závorce, a na zadní straně existují speciální odlitek z kovového oblouku, který lpí na topné těleso držáku háčky.

Háčky pro tyto háky

Háčky pro tyto háky

Mayevsky kohout nebo automatický odvzdušňovací ventil

Jedná se o malé zařízení pro odvětrání vzduchu, který se může hromadit v radiátoru. Je umístěn na volném horním výstupu (kolektoru). Při instalaci hliníkových a bimetalických radiátorů se ujistěte, že jsou na každém ohřívači. Velikost tohoto zařízení je mnohem menší, než je průměr nádrže, takže to bude trvat další adaptér, ale vypouštěcí šroub obvykle přicházejí s adaptéry, stačí znát průměr kolektoru (pro připojení k velikosti).

Maevský jeřáb a způsob jeho instalace

Maevský jeřáb a způsob jeho instalace

Vedle Mayevského jeřábu existují také automatické větrací otvory. Mohou být také umístěny na radiátory, ale jsou o něco větší a z nějakého důvodu jsou vyráběny pouze v mosazném nebo niklovaném pouzdře. Neexistuje bílý smalt. Obecně se ukázalo, že obraz je neatraktivní a ačkoli uvolňují vzduch automaticky, jsou jen zřídka.

Takže to vypadá jako kompaktní automatický odvzdušňovač (existují těžší modely)

Takže to vypadá jako kompaktní automatický odvzdušňovač (existují těžší modely)

Deka

Výstupy radiátoru s bočním připojením jsou čtyři. Dva z nich jsou obsazeny napájecím a zpětným potrubím, třetí je Mayský jeřáb. Čtvrtý vchod je zavřený pahýlem. Stejně jako většina moderních baterií je nejčastěji namalován bílým smaltem a nezhoršuje vzhled.

Kde se dají pahýl a maevský jeřáb s různými způsoby připojení

Kde se dají pahýl a maevský jeřáb s různými způsoby připojení

Uzavírací ventily

K dispozici budou dva kulové kohouty nebo uzavírací ventily s možností nastavení. Jsou umístěny na každé baterii na vstupu a výstupu. Jsou-li to konvenční kulové kohouty, jsou potřebné, aby v případě potřeby vypustili radiátor a odstranili ho (nouzová oprava, výměna během topné sezóny). V tom případě, i když se něco stalo s radiátorem, odříznete ho a zbytek systému bude fungovat. Navíc toto řešení - malá cena kulových kohoutů, mínus - nemožnost úpravy přestupu tepla.

Jeřáby pro vytápění radiátorů

Jeřáby pro vytápění radiátorů

Téměř stejné úkoly, ale přesto schopnost měnit průtok chladicí kapaliny, jsou prováděny řídicími ventily uzavírání. Jsou dražší, ale umožňuje nastavení přenosu tepla (pro zmenšení) a navenek vypadají lépe, to je v přímé a šikmé verze, takže vázání samo přesněji.

Pokud je to žádoucí, můžete termostat položit na přívod chladicí kapaliny po kulovém ventilu. Jedná se o relativně malé zařízení, které umožňuje měnit tepelný výkon ohřívače. Pokud se žárovka zahřeje špatně, nemohou být nastaveny - bude to ještě horší, protože mohou jen snížit průtok. K dispozici jsou termoregulátory pro baterie různých typů - automatické elektronické, ale častěji používají nejjednodušší - mechanické.

Související materiály a nástroje

Dokonce i pro zavěšení na stěnách budete potřebovat háčky nebo konzoly. Jejich počet závisí na velikosti baterií:

  • pokud není průřez větší než 8 nebo délka radiátoru není větší než 1,2 m, postačí dva body připevnění shora a jeden zespodu;
  • Pro každou z následujících sekcí o průměru 50 cm nebo 5-6 přidejte jeden horní a spodní konec.

Tadede potřeboval páchnoucí pás nebo plátěný obal, hygienickou pastu pro utěsnění kloubů. Budeme potřebovat vrták s vrtáky, hladinu (vyrovnávač je lepší, ale konvenční bublina), některé hmoždinky. K dispozici bude také zařízení pro připojení potrubí a armatur, ale záleží na typu potrubí. To je všechno.

Kde a jak umístit

Tradiční topení jsou instalovány pod oknem. To je nezbytné, aby stoupající teplý vzduch oddělil chlad z okna. Aby se sklo nepopírovalo, šířka ohřívače by měla být nejméně 70-75% šířky okna. Musí být nainstalován: