Jak zainstalować wannę na nogach: tajemnice prawidłowej instalacji

Jak zainstalować wannę na nogach: tajemnice prawidłowej instalacji

Do chwili obecnej istnieje kilka opcji instalacji wanny. Najbardziej popularne z nich to nogi podpierające i podstawa z cegły. Pierwszą metodę wybierają ci, którzy starają się zostawić jak najwięcej miejsca, nawet w tak małym pomieszczeniu jak łazienka.

Jeśli kąpiel spoczywa na nogach, podłoga pod nią pozostaje wolna. Oznacza to, że będziesz mieć mniej problemów z czyszczeniem i zawsze możesz przeprowadzić drobne naprawy w kanalizacji pod łazienką bez demontażu wsparcia. Ponadto otwarty dostęp do przestrzeni pod łazienką pozwala zachować to miejsce w czystości, usuwając kałuże wody, brudu i przedmiotów, które dostały się tam podczas kąpieli w czasie.

Oprócz standardowych nóżek montażowych dostępna jest szeroka gama ozdobnych podpór, które będą świetnie wyglądać we wnętrzach, stylizowane na klasykę, barok i inne kierunki retro.

Instalowanie nóg na wannie

Dekoracyjne podpórki do kąpieli i ich instalacja

O tym, jakie zasady instalacji na nogach istnieją dla kąpieli różnych typów, przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł.

Odmiany kąpieli na nogach

Żeliwne

Pierwsze kąpiele, uruchomione w masowej produkcji, zostały wykonane z żeliwa. Materiał ten jest niezwykle trwały i odporny na zużycie - żeliwna wanna będzie służyć swoim właścicielom przez ponad dekadę, nie tracąc przy tym swoich pierwotnych właściwości. Hydraulika wykonana z żeliwa różni się wytrzymałością, dobrym przewodnictwem cieplnym i bezpretensjonalnością w pielęgnacji. Wadą jest to, że żeliwo jest bardzo ciężkie, co komplikuje transport i instalację sprzętu hydraulicznego wykonanego z tego materiału.

Stopy do kąpieli żeliwnych

Stal

Stal jest materiałem wystarczająco mocnym, ale nie tak ciężkim jak żeliwo, dlatego jest bardziej popularna wśród kupujących. Kolejny plus na swoją korzyść - stalowa instalacja hydrauliczna należy do klasy budżetowej. Kąpiel ze stali została po prostu zainstalowana i nie jest trudno się nią zająć. Głównymi wadami takiej kąpieli będą dwa: krótki okres użytkowania i całkowity brak izolacji akustycznej.

Nogi do kąpieli stalowych

Akryl

Akryl to bardziej nowoczesny i drogi materiał niż żeliwo i stal. Obecnie akryl produkuje nie tylko wanny, ale także inne rodzaje urządzeń sanitarnych. Ceramika wykonana z akrylu ma piękny wygląd, jest przyjemna w dotyku i, co najważniejsze, ma antypoślizgową powierzchnię. Minusem kąpieli akrylowych jest delikatna struktura materiału, co wyklucza stosowanie środków czyszczących zawierających agresywne substancje w ich składzie.

Akrylowa kąpiel stóp

Oprócz powyższych trzech materiałów, w asortymencie sklepów sprzedających urządzenia hydrauliczne znajdują się wanny z tworzyw sztucznych, kamieniołomu, marmuru i innych materiałów sztucznych i naturalnych. Nie będziemy się nad nimi szczegółowo zastanawiać, ponieważ naszym zadaniem jest opowiedzieć o najczęstszych odmianach kąpieli.

Wanny wykonane z naturalnego kamienia na nogach

Wanny z metalu na nogach

Niezbędne narzędzia i materiały

W celu zainstalowania wanny na nogach, niezależnie od materiału jej produkcji, potrzebne będą następujące materiały eksploatacyjne i sprzęt:

 • ołówek lub zmywalny marker;
 • ruletka;
 • poziom budynku;
 • komplet regulowanych nóg;
 • ramka pomocnicza dla czcionki;
 • zestaw elementów złącznych;
 • szczeliwo sanitarne na bazie silikonu;
 • wiertarka lub perforator z zestawem wierteł.

Narzędzia do instalacji wanny

Prace przygotowawcze

Przed przystąpieniem bezpośrednio do montażu urządzeń sanitarnych konieczne jest przygotowanie przestrzeni roboczej. Najpierw trzeba rozmontować starą wannę.

W połączeniu z wanną zaleca się wymianę całego systemu przelewowego, dlatego bez żalu usuwamy stary syfon, mikser itp. Wcześniej nie zapomnij o zablokowaniu ciepłej i zimnej wody w łazience.

W razie potrzeby myjemy podłogę i ściany w miejscu, w którym zostanie zainstalowana wanna, z resztek materiałów budowlanych. Oczyszczamy wszystkie powierzchnie z brudu i pleśni. Następnie zaleca się przeprowadzenie zabiegu specjalną kompozycją antybakteryjną, która zapobiega tworzeniu się grzyba i pleśni.

Usuwamy wszystkie śmieci z podłogi i przykrywamy je celofanem lub starymi gazetami. Miejsce pracy jest gotowe, możesz zacząć instalować wannę na nogach.

Prace przygotowawcze do zainstalowania wanny na nogach

Montaż wanny z żeliwa

 • Ponieważ podłogi w naszych apartamentach często nie są na wszystkich poziomach, zaleca się ustawienie śrub regulacyjnych dla każdej z nóżek. Za ich pomocą można później ustawić poziomo wannę, tak aby system odprowadzania nadmiaru działał normalnie.
 • Nogi przymocowane są do łaźni parami - najpierw dwa przednie, potem dwa tylne. Istnieje kilka opcji mocowania - "Velcro" (nogi na bazie samoprzylepnej), kliny i śruby łączące. Nogi na bazie kleju należy po prostu docisnąć do dna wanny na kilka sekund. Kliny są zatkane w uprzednio wywierconych otworach. Śruby mocujące są również wkładane w otwory i mocno skręcone.
 • Druga para nóg przymocowana jest do wanny odwróconej do góry nogami. W tym samym czasie, pod bokiem, na którym nie ma nóg, zainstalowano niezawodne podparcie, które może wytrzymać ciężar żeliwnej kąpieli.
 • Gdy wszystkie cztery nogi znajdują się na swoim miejscu, wannę należy wypoziomować w płaszczyźnie poziomej. Użyj do tego poziomu budynku. Zwróć szczególną uwagę na strony, które sąsiadują ze ścianami. Przerwa między ścianą a krawędzią czcionki powinna być jak najmniejsza.

Nogi do instalacji wanny z żeliwa

Montaż wanny żeliwnej na nogach

Montaż wanny żeliwnej na nogach

Instalacja wanny stalowej

Instalacja nóg na wannie ze stali jest znacznie łatwiejsza, ponieważ urządzenie hydrauliczne wykonane ze stali waży kilka razy mniej niż podobny element wykonany z żeliwa.

 • Odwróć wannę do góry nogami i przymocuj nogi wspornika do łączników. Pierwsza para nóg powinna znajdować się pomiędzy środkiem czcionki a otworem spustowym, około dwóch centymetrów od ostatniego. Druga para będzie musiała być zainstalowana jak najbliżej przeciwnej krawędzi czcionki.
 • Jeśli to konieczne, podpierający metalowy profil jest dokładnie wyprostowany, uważając, aby nie uszkodzić wanny.
 • Nogi wsporcze do wanny stalowej są zwykle mocowane za pomocą nakładek na bazie kleju. Przed zdjęciem folii ochronnej z okładzin i przymocowaniem nóg do dna wanny, punkty mocowania należy odtłuścić. W tym celu odpowiedni jest dowolny rozpuszczalnik lub roztwór alkoholu. Ogrzej wykładziny klejem, oddzielaj folię ochronną i mocno dociśnij każdą nogę wsporczą do dna.
 • Po zajęciu kompozycji kleju, kołki regulacyjne muszą być przymocowane do nóg. Mają nitkę, więc możesz po prostu wbić je w końcówki plastiku. Następnie mocno przymocuj kołki na nogach za pomocą nakrętek.
 • Korzystając z poziomu budynku, dla kąpieli stalowej ustalamy prawidłowe położenie w płaszczyźnie poziomej. Wykonujemy oznaczenia na ścianach i zgodnie z nimi instalujemy wannę na miejscu.
 • W razie potrzeby można przykleić kilka płyt w celu wygłuszenia.
Instalacja stalowej wanny na nogach

Instalacja stalowej wanny z izolacją akustyczną na nogach

Instalacja kąpieli akrylowej

Kąpiele akrylowe są przeznaczone najczęściej do instalacji na nogach. To znacznie upraszcza zadanie, ponieważ zestaw podpór i elementów mocujących jest z reguły dostarczany wraz z urządzeniem, a kolejność etapów jest szczegółowo opisana w instrukcji instalacji.

 • Tak jak we wszystkich poprzednich przypadkach, pierwszym krokiem jest przymocowanie podpór do miejsca instalacji i wykonanie oznaczeń.
 • Następnym krokiem jest wiercenie otworów. Akryl - delikatny materiał, więc kąpiel nie powinna być wiercona na wylot. Pamiętaj, aby użyć ogranicznika do wiertła.
 • Następnie instalujemy na wannie główne elementy mocujące - prowadnice ramy i nogi wsporcze.
 • Teraz musisz zainstalować system przelewowy i zainstalować go na swoim miejscu. Do ściany kąpiel akrylowa jest już zamontowana z syfonem.
 • Kąpiel włączamy od dołu i przenosimy na miejsce instalacji. Przyjmujemy poziom budynku i ustalamy dla niego optymalną pozycję. Zostawiamy oznaczenia na ścianach.
 • Zgodnie z wykonanymi oznaczeniami zamontuj haki montażowe do ściany. Nadadzą konstrukcji dodatkową wytrzymałość i ochronią wannę przed deformacją.
 • Teraz można bezpiecznie ustawić wannę, ponieważ będzie ona podparta nie tylko nogami, ale także metalowymi haczykami.
Materiały do ​​montażu wanny akrylowej na nogach

Montaż wanny akrylowej na nogach

Montaż wanny akrylowej na nogach

Ostatni etap

Po zakończeniu wszystkich prac instalacyjnych należy wykonać wiele mniejszych, ale ważnych czynności.

 • Instalujemy mikser i system przelewowy (jeśli nie zrobiłeś tego na głównym etapie). Łączymy wannę z rurami wodociągowymi.
 • Teraz musimy sprawdzić nasz projekt pod kątem nieszczelności: zamknąć odpływ i napełnić wannę wodą. Po kilku godzinach dokładnie zbadaj wszystkie połączenia pod kątem przecieków. Jeśli zostaną znalezione, eliminujemy je za pomocą uszczelniacza do łazienki.
 • Kolejnym problemem, który należy rozwiązać, jest uszczelnienie luki między ścianą a czcionką. Aby to zrobić, możesz użyć jednej ze sprawdzonych metod - szczeliwa, taśmy krawężnikowej lub rogu do kąpieli.
 • Podsumowując, należy zadbać o to, aby niewidoczna struktura wsparcia była ukryta przed wzrokiem ciekawskich. W tym celu pod wanną zwykle instaluje się ozdobny ekran. Możesz go samemu zmontować z tektury gipsowej i gliny za pomocą płytek ceramicznych, lub możesz kupić gotowy ekran przesuwny wykonany z tworzywa sztucznego lub plexiglasu.
Instalacja systemu przelewowego do łazienki

Zamykanie luk między łazienką a ścianą

Ekran do kąpieli

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

22 − = 15