Kąpiel asymetryczna: oryginalne rozwiązanie do niestandardowych wnętrz

Kąpiel asymetryczna: oryginalne rozwiązanie do niestandardowych wnętrz

Ile uwagi poświęca się kolorowi podczas naprawy łazienki. I to oczywiście jest poprawne. Kolor to nastrój, jeden z głównych psycho emocjonalnych elementów wnętrza. Ale przecież wnętrze to nie tylko kolor, to ogólne wypełnienie wnętrza. Rozmiar, kształt, styl mebli i hydraulika odgrywają równie ważną rolę w tworzeniu harmonijnej przestrzeni.

Spróbuj zrezygnować ze standardowego sposobu tworzenia projektu pomieszczenia i zbudować całe wnętrze, w tym wybrać paletę, zaczynając od jednego obiektu. Na przykład kąpiel. Stworzenie najbardziej zwykłego wyposażenia sanitarnego na czele koncepcji projektu pozwoli na asymetryczny model. Nowoczesna produkcja pozwala nam praktycznie nie ograniczać się do wyboru kształtów, rozmiarów, kolorów i materiałów.

Korzyści

Kąpiele asymetryczne zyskują coraz większą popularność dzięki wielu niezaprzeczalnym zaletom:

 • Stworzenie niestandardowego wnętrza indywidualnego. Ile można zainstalować w łazienkach tego samego typu modeli prostokątnych, może poza rozmiarem? Kąpiel asymetryczna pozwala na zakończenie stereotypów, ożywia wnętrze. Zainstaluj go, a to przyciągnie uwagę bardziej niż szkarłatne ręczniki!
 • Rozwiązanie dla małych pomieszczeń. Problem małej powierzchni łazienki ma znaczenie dla wielu właścicieli mieszkań. Często instalacja standardowej kąpieli zmniejsza użyteczną powierzchnię pomieszczenia. Optymalnym rozwiązaniem jest zakup modelu kątowego. Pozwoli Ci to zmaksymalizować cenne metry kwadratowe bez uszczerbku dla ergonomii pomieszczenia.
 • Różnorodność rozmiarów, kształtów i kolorów. Jego zastosowanie nie jest tylko odejściem od standardowego prostopadłościanu. Jest to otwarta przestrzeń dla wyobraźni, pozwalająca zrealizować prawie każdy pomysł na projekt.
 • Funkcjonalność. Wiele asymetrycznych modeli z liniami wewnętrznymi odtwarza kontur ciała, wyposażony w uchwyty, podłokietniki, zagłówki. Warto jednak wspomnieć, że taki zestaw przydatnych części najczęściej posiada wanny akrylowe, w których można również zamontować system hydromasażu, a nawet oświetlenie.

Nowoczesne modele wyposażone są w funkcję hydromasażu. Więcej o nich możesz przeczytać w naszym artykule na temat kąpieli z hydromasażem.

asymetryczna wanna z hydromasażem

Rodzaje

W sklepach ekskluzywnych wyrobów sanitarnych można znaleźć wanny asymetryczne wykonane z drewna, kamienia, a nawet szkła. Jednak taka przyjemność raczej nie będzie dostępna dla zwykłego mieszkańca wieżowca.

Modele, które można znaleźć w tradycyjnych magazynach budowlanych, są podzielone na 3 typy w zależności od materiału, z którego są wykonane.

kąpiel asymetryczna

Akryl

Materiał akrylowy został wynaleziony w pierwszej połowie XX wieku. Jednak jego szerokie zastosowanie w przemyśle budowlanym i naprawczym rozpoczęło się stosunkowo niedawno. Tu wanny akrylowe są wciąż nieznane wielu, ale ich popularność rośnie każdego dnia.

Cała różnorodność kształtów i kolorów w produkcji jest możliwa dzięki zastosowaniu akrylu. Materiał ten jest łatwo formowany i malowany, odporny na ścieranie, nie wypala się, jest prosty w eksploatacji i konserwacji. Akryl to wybór koneserów osiągnięć postępu, nowoczesne i wielofunkcyjne rozwiązania. Kolejną zaletą jest niewielka waga, która jest niezbędna przy instalacji wanny.

Nie trzeba wybierać akrylowych modeli asymetrycznych o zbyt skomplikowanych kształtach i obfitości małych detali - guzków, zagłębień itp. Jakość akrylu pod względem grubości i składu jest trudna do wyprodukowania skomplikowanego szczegółowego formowania.

Akrylowa wanna asymetryczna

Żeliwne

Jeśli akryl jest nowoczesny w produkcji wyrobów sanitarnych, wówczas żeliwny z pewnością można nazwać starym dobrym klasykiem. Niewątpliwą zaletą kąpieli z żeliwa jest to, że bardzo dobrze utrzymuje ciepło. Również do zalety można przypisać niski hałas podczas zalewania wodą i, oczywiście, siłę. Może służyć dosłownie od wieków.

Ale asymetryczne kąpiele z żeliwa nie są rozróżniane przez dużą różnorodność kształtów ze względu na właściwości ogniotrwałe materiału. Z reguły są one produkowane w dwóch standardowych rozmiarach: 150 x 70 cm i 170 x 100 cm. Zasadniczo są to modele prostokątne lub leworęczne. Ale jest to możliwe i indywidualne zamówienie od producenta. Wadą jest wysoka waga żeliwnych urządzeń sanitarnych, co znacznie komplikuje instalację i wymaga zwiększonych wymagań dla podstawy.

Więcej o nich można przeczytać w naszym artykule na temat żeliwnych kąpieli. Przed dokonaniem wyboru spójrz na artykuł - dowiedz się wiele ciekawych rzeczy.

Asymetryczna wanna z żeliwa

Stal

Stal jest również dość klasycznym materiałem do produkcji. Ze względu na wystarczającą ciągliwość materiału, stalowe asymetryczne kąpiele są bardziej zróżnicowane niż asymetria żeliwa.

Stalowa wanna asymetryczna będzie najlepszym rozwiązaniem dla tych, którzy nieufnie podchodzą do nowoczesnych materiałów. W tym samym czasie jego koszt jest bardzo demokratyczny.

stalowa wanna asymetryczna

Wybierając wannę ze stali lub żeliwa, zwracaj uwagę na jakość szkliwa. Nie dopuść do powstawania wiórów, pęknięć, smug, plam, różniących się kolorem.

Wymiary

Głównymi aspektami przy wyborze wanny o asymetrycznej strukturze są kształt czcionki i jej rozmiar, a dopiero potem jej wygląd. W zależności od wymiarów pojemność może wynosić od 100 do 1000 litrów.

Do bardzo małej łazienki można wybrać narożną wannę ze stali lub akrylu o wymiarach 90x90 cm. Oczywiście jest mało prawdopodobne, że będziesz w stanie rozkwitać pełnym wzrostem, ale z takim zadaniem w zakresie higieny, taka kąpiel dla dzieci również sobie poradzi. Ponadto, aby zaoszczędzić miejsce, można zainstalować modele narożne o parametrach 150 x 70 cm i 170 x 100 cm.

W przypadku instalacji w przestronnych łazienkach wybór wanny asymetrycznej jest ograniczony wyłącznie finansami i wyobraźnią. Długość modelu może wynosić 180 cm lub 200 cm, może rundę, a model owalny, przypomina mniejszą pulę. Ciekawym rozwiązaniem może być dwuosobowa wanna.

Teraz jest każda okazja do wdrożenia niemal każdego pomysłu na projekt. Wygląda bardzo efektownie w formie hamaka, chociaż nie jest wygodne w użyciu.

Hamak kąpielowy

Jeśli interesuje Cię wanna z hydromasażem, w której możesz wziąć przydatne i przyjemne zabiegi hydromasażu, przeczytaj nasz artykuł na temat jacuzzi.

Wanna dla dwojga

Formularze

Nazwa "asymetryczne" takie kąpiele otrzymane ze względu na ich rodzaj. Charakteryzują się poligonalnością, połączeniem boków, różnym kształtem, długością i czasami wysokością, pod kątem większym niż 90 °.

W zależności od konfiguracji można je podzielić na:

 • Wieloboczne;
 • Narożnik;
 • Trapezowy;
 • Kąpiel o złożonym kształcie.

Profil modelu wielokątnego zawiera co najmniej 5 boków, różniące się długością. Łączenie boków może być całkowicie pozbawione kątów prostych. Do bezpłatnej sprzedaży takie kąpiele asymetryczne są rzadkością. Najczęściej robione są na zamówienie.

wielobokowa wanna asymetryczna

Jacuzzi z hydromasażem zapewni niezapomniane wrażenia i przeniesie do stanu błogości.

Asymetryczno-prostokątny (trapezowy)

Kontur tworzy trzy boki, połączone pod kątem prostym i mające różne długości. Czwarta strona jest ścięta lub zaokrąglona.

Kąpiel trapezowa

Corner

Są najbardziej popularne. Obie strony tej wanny są połączone pod kątem prostym i przylegają do ścian do pomieszczeń. Trzecia strona ma okrągły lub zakrzywiony kształt, rzadziej linię prostą. W przypadku bardzo małych pomieszczeń można wybrać kątową wannę asymetryczną o wymiarach bocznych 90x90 cm. standardem jest rozmiar wanny narożnej o stosunku 1,3x0,7 metra do 1,5 x 1 metra.

Wanny narożne o asymetrycznym profilu

Skomplikowany profil

Różnią się one różnorodnością modeli. Mają różne wysokości boków i połączenie różnych kształtów geometrycznych. Na przykład jedna część wanny jest okrągła, a druga część jest owalna lub prostokątna, a nawet trójkątna. W każdym razie Model o złożonej konfiguracji czcionki jest środkiem, wokół którego budowane jest całe wnętrze.

kąpiel kątowa

Funkcje montażowe

Instalacja wanny, a także wszelkich urządzeń sanitarnych wymaga umiejętności ślusarza. Źle przeprowadzone prace hydrauliczne są zagrożone poważnymi problemami, w tym z sąsiadami. Dlatego lepiej nie oszczędzać i nie powierzać instalacji profesjonalnego zespołu.

Montaż wanny odbywa się na poziomie poziomym. Nachylenie odwadniające jest już przewidziane w projekcie.

W zależności od modelu proces instalacji różnych kąpieli asymetrycznych może się nieznacznie różnić, ale ogólnie instalacja zawiera szereg obowiązkowych prac:

 1. Zamknij dopływ wody w łazience.
 2. Zdejmij starą wannę.
 3. Sprawdź przydatność lub wymień systemy przelewowe i odwadniające oraz wodę.
 4. Zamontuj ramę nośną
 5. Zainstaluj nowy produkt i wyreguluj poziom za pomocą nóżek.
 6. Podłączyć instalację wodociągową i kanalizacyjną do wanny.
 7. Sprawdź szczelność połączeń, usuń nieszczelności.
 8. Mocno dociągnij nogi do podłogi.
Montaż wanny asymetrycznej

Nachylenie rury kanalizacyjnej musi wynosić co najmniej 2 cm na metr długości.

Podczas instalowania wanny stalowej, aby nadać jej większą stabilność, oprócz instalowania nóżek pod wanną, umieszczono cegły lub bloki piankowe. Przestrzeń między blokami a dnem wypełnia pianka montażowa.

Ważne! Aby upewnić się, że konstrukcja nie powstaje w wyniku rozszerzania się pianki, należy umieścić ładunek w środku.

Zalety instalacji wanny asymetrycznej przed tradycyjnym są bardziej niż oczywiste. Aby wprowadzić dynamikę do wnętrza, nie trzeba szukać złożonych modeli. Nawet w zwykłej łazience narożnej można kupić relaksującą atmosferę w spa.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

94 − = 88