Okrągła wanna

Okrągła wanna

Katalogi nowoczesnej elity sanitarnej oferują nam wiele niezwykłych, odważnych i stylowych rozwiązań do projektowania łazienek. Same kąpiele są reprezentowane w różnych inkarnacjach - od niesamowitych futurystycznych projektów po głazy, które wysyłają nas do odległej przeszłości. Jednak najpiękniejsza, prosta i harmonijna przez cały czas była uważana za okrągłą czcionkę. A jeśli wcześniej tylko prawdziwie bogaty człowiek mógłby stać się właścicielem takiej kąpieli (ponieważ głównym materiałem produkcji był marmur), wraz z pojawieniem się nowych materiałów syntetycznych, okrągłe kąpiele zostały wprowadzone do seryjnej produkcji. Dzisiaj takie kąpiele stały się dostępne dla szerokiego konsumenta - gdyby tylko rozmiar łazienki pozwolił na zainstalowanie wielkogabarytowej armatury.

Okrągła kąpiel w małej łazience

W tym artykule porozmawiamy o tym, jak wybrać okrągłą wannę, jakie parametry należy wziąć pod uwagę przy zakupie i jak znaleźć odpowiednie miejsce w łazience.

Plusy

  • Okrągła kąpiel a priori nie może być ciasna i niewygodna. Dlatego ta opcja jest odpowiednia dla dużych osób lub zakochanych par, które chcą spędzić samotnie romantyczny wieczór.
  • Ma dużą objętość, więc z pewnością zadowoli dzieci. W końcu możesz swobodnie igrać i chlapać jak w prawdziwym miniaturowym basenie!
  • To nie tylko funkcjonalna armatura, ale także niesamowicie piękny mebel. Jej wystarczy, aby przekształcić łazienkę, tworząc poczucie luksusu.
  • Okrągła wanna należy do klasy elitarnych wyrobów sanitarnych, dlatego ma bardzo dobre wyposażenie i parametry techniczne. Na przykład kształt czcionki uwzględnia anatomiczną strukturę ludzkiego ciała, pozwalając na pozostanie w wannie z maksymalnym komfortem. Dno ma relief, powłokę antypoślizgową, która jednocześnie ma efekt masażu.

Zalety okrągłej wanny

Zalety okrągłych kąpieli

Przeciw

  • Okrągła kąpiel jest zawsze zadaniem dla projektanta wnętrz, ponieważ znalezienie odpowiedniego miejsca w pokoju nie jest dla niej takie proste. Optymalna pozycja dla takiej kąpieli znajduje się pośrodku pomieszczenia, ale w tym celu należy ponownie dokonać dystrybucji wody i rur kanalizacyjnych. Dlatego często trzeba iść na różne sztuczki, takie jak budowa jakiejś niszy lub konstrukcja piedestału.
  • Okrągłe wanny są bardzo pojemne. Aby je wypełnić, potrzebujesz kilkuset litrów wody. To nie tylko zajmuje dużo czasu, ale także znacznie zwiększa miesięczne koszty wodomierzy.

Wady okrągłej kąpieli

Materiały

Acryl

Wanny wykonane z akrylu mają doskonałe właściwości eksploatacyjne: dobrze utrzymują ciepło, mają przyjemną powierzchnię i są mało wymagające w pielęgnacji. Ponadto okrągłe wanienki akrylowe należą do najtańszych spośród podobnych modeli z innych materiałów.

Okrągła wanna akrylowa

Okrągła wanna akrylowa

Żeliwne

Żeliwo jest jednym z pierwszych materiałów wykorzystywanych do produkcji wyrobów sanitarnych. Nawet wanny o standardowych rozmiarach wykonane z żeliwa są bardzo masywne i ciężkie, a duża okrągła wanna waży wiele razy więcej. Dlatego jego transport i instalacja nie są łatwym zadaniem.

Żeliwna wanna o okrągłym kształcie

Stal

Stalowe instalacje hydrauliczne należą do klasy budżetowej i to jest jej główna zaleta. Ponadto nawet największa kąpiel ze stali waży względnie niewiele. Wadami tego materiału są słaba zdolność zatrzymywania ciepła i brak izolacji akustycznej.

Stalowa okrągła wanna

Kawałki marmuru

Naturalny marmur jest uważany za tradycyjny materiał do produkcji tub o okrągłym kształcie. Marmurowa wanna wygląda świetnie, ale nie jest tania. Ponadto kamień naturalny wymaga szczególnej, starannej pielęgnacji.

Okrągła wanna z kawałkami marmuru

Okrągła marmurowa wanna

Odlewanie marmuru

Ci, których nie stać na prawdziwą marmurową wannę, powinniście popatrzeć na sztuczny marmur. Wykonany jest z materiału syntetycznego z dodatkiem marmurowych lub kamiennych okruchów. Warto takiej kąpieli jest znacznie tańsze i wygląda prawie tak dobrze, jak produkt z naturalnego marmuru.

Okrągła wanna z lanego marmuru

Drewno i szkło

Kąpiele drewniane i szklane są uważane za egzotyczne, ponieważ są wykonane z materiałów nieprzeznaczonych do produkcji dużych urządzeń sanitarnych. Potrzebują stałej opieki, ale takie rzeczy wyglądają niesamowicie. Aby uzyskać podobną łazienkę, trzeba wydawać pieniądze - szklane i drewniane czcionki są produkowane wyłącznie na indywidualne zamówienie.

Okrągła drewniana wanna

Okrągła szklana wanna

Cechy konstrukcyjne

Okrągła kąpiel to prawdziwy klasyk, który kojarzy się z epoką starożytności. W wielu starożytnych obrazach boginie i pradawne królowe są przedstawiane wyłaniając się z okrągłych czcionek.

Okrągła wanna powinna być odpowiednio ubita we wnętrzu. Będzie wyglądać równie dobrze zarówno w otoczeniu klasycznym, jak iw łazience urządzonej w nowoczesnym stylu. Musisz tylko wybrać odpowiedni model.

Oprócz materiału do produkcji, okrągłe łazienki różnią się również wystrojem. Niektóre modele są surowe i lakoniczne, pozbawione jakichkolwiek elementów dekoracyjnych, inne mają szklane lub metalowe wstawki. Oprócz standardowego koloru kanalizacji - biały, okrągłą wannę można malować w absolutnie każdym odcieniu.

Projekt łazienki z okrągłą łazienką

Popularne rozmiary

Okrągła wanna należy do dużych przedmiotów wewnętrznych, więc przygotuj się na przeznaczenie jej kilku metrów kwadratowych w łazience.

Najmniejsza okrągła wanna oferowana przez producentów hydrauliki ma wymiary 120 x 120 cm.

Największy model spośród dostępnych obecnie w sprzedaży, prawie dwa razy więcej. Ma wymiary 210x210 cm i głębokość 83 cm, pojemność tej wanny wynosi około 760 litrów.

Najczęściej są to okrągłe wanny o standardowym rozmiarze 180x180 cm.

Popularne rozmiary okrągłych wanien

Kąpiel okrągła i jej wymiary

Kształt miski

Okrągła wanna ma często okrągłą czcionkę. Takie rozwiązanie jest standardowe, ale nie jedyne możliwe. Na przykład są okrągłe wanny z miską w formie czterolistnej lub ósemki. Czcionka może być rodzajem siedzenia, powtarzając kształt ciała - dla maksymalnego komfortu użytkownika. Głębokie kąpiele mogą mieć czcionkę, zwężającą się lub odwrotnie, rozszerzającą się do dołu.

Bardzo często okrągłe wanny wyposażone są w funkcję hydromasażu, która umożliwia stworzenie prawdziwego kącika spa w domu!

Okrągły kształt wanny

Kąpiel okrągła i jej kształt

Wybór lokalizacji do instalacji

Okrągłe wanny, podobnie jak inne duże kanalizacje, są kupowane głównie w bardzo przestronnych łazienkach. W dużych pomieszczeniach możliwości instalowania takich wanien są praktycznie nieograniczone.

Jedyną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, jest instalacja rur doprowadzających ciepłą i zimną wodę, a także kanalizacja do miejsca instalacji. Jeśli rozpoczniesz naprawę łazienki od podstaw, wówczas można ją wykonać pod podłogą - w takim przypadku okrągła wanna może zostać zainstalowana nawet na środku pokoju.

Jeśli jesteś gotowy na naprawy - spójrz na modele, które muszą być wbudowane w podłogę. Wyglądają bardzo pięknie - jak miniaturowe baseny w mieszkaniu. Prostszym rozwiązaniem jest instalacja okrągłej wanny na podeście lub postumencie.

Wybór miejsca na okrągłą kąpiel

Gdzie ustawić okrągłą wannę w łazience

Miejsce do zainstalowania okrągłej wanny

Wskazówki

  • Według obliczeń specjalistów, optymalna powierzchnia do zainstalowania okrągłej wanny wynosi co najmniej 10 metrów. Jeśli Twoja łazienka jest znacznie mniejsza, spójrz na modele narożne lub półokrągłe.
  • Okrągła wanna może być zainstalowana przy ścianie. Ta metoda nie jest tak spektakularna, ale jest prostsza w wykonaniu, ponieważ cała komunikacja może być ukryta w ścianie.
  • Do okrągłej kąpieli odpowiednie nietypowe modele mikserów. Na przykład mieszalniki wpuszczane lub stojaki z kranami, które są instalowane na podłodze.
Funkcje wyboru okrągłych wanien

Wskazówki dotyczące okrągłej kąpieli

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

16 − = 9