Nawiewnik – cel, zastosowanie, instalacja

Do dobrego samopoczucia niezbędny jest normalnie funkcjonujący system wentylacji. Jednym z elementów wentylacji jest dyfuzor sufitowy. Za pomocą tego urządzenia odbywa się pobieranie i przyjmowanie powietrza. 

Co to jest dyfuzor

Dyfuzor jest częścią systemu wentylacyjnego, zaprojektowanego do wprowadzania / wyprowadzania powietrza do pomieszczenia i do jego wydajnego mieszania. Wykonuje również funkcje dekoracyjne - zamyka wejście / wyjście do kanału wentylacyjnego. Zewnętrznie wygląda jak konwencjonalna kratka wentylacyjna, ale ma nieco bardziej skomplikowaną strukturę, może mieć dodatkowe urządzenia - wirnik i statyczną komorę ciśnieniową.

Dyfuzory są przeznaczone do szybkiego mieszania powietrza

Dyfuzory są przeznaczone do szybkiego mieszania powietrza

Różnica między dyfuzorem a siatką brzuszną

Czym dyfuzor różni się od kratki wentylacyjnej? Tak, w rzeczywistości nic. Po prostu kratka wentylacyjna jest najprostszym z dyfuzorów. Dlaczego cena jest inna? Istnieją ku temu powody.

Opracowując nawiewniki, producenci obliczają ruch powietrza, umieszczają ostrza i przegrody w taki sposób, aby powietrze w pomieszczeniu było mieszane w najlepszy sposób. Ponieważ powietrze miesza się równomiernie w całym pomieszczeniu.

Kilka deflektorów sufitowych nawiewu powietrza ze schematami dystrybucji powietrza

Kilka deflektorów sufitowych nawiewu powietrza ze schematami dystrybucji powietrza

Producenci tanich sieci wentylacyjnych raczej nie przeprowadzą żadnych badań, kopiując zewnętrznych znaków i nie dbając o wydajność. Powietrze dociera do pewnego punktu, istnieją oczywiste strefy o różnych temperaturach. Oto różnica w cenie.

Kiedy umieścić dyfuzor

Gdzie i kiedy mogę zastosować kratki wentylacyjne i gdzie potrzebne są dyfuzory? W konwencjonalnych budynkach mieszkalnych o starej konstrukcji są tylko przewody wentylacyjne wyciągowe, które działają z powodu różnicy ciśnień. Wyloty szybów wentylacyjnych znajdują się w ścianach. W takim przypadku można umieścić ventrash, ponieważ zainstalowanie bardziej złożonego urządzenia w tej sytuacji nie ma praktycznie żadnego efektu.

Ale jeśli zrobisz podsufitowy sufit, za którym kanał powietrzny jest podłączony do tego kanału, ukryte, pożądane jest zainstalowanie dyfuzorów. Działają bardziej wydajnie. Ponieważ obecność konstrukcji zawieszonej / napinającej utrudnia ruch powietrza, do prawidłowego działania systemu wentylacyjnego potrzebne są bardziej wydajne urządzenia.

W zawieszonym lub podwieszanym suficie dowolnego typu deflektor

W zawieszonym lub podwieszanym suficie dowolnego typu deflektor

Jeśli system wentylacji został zaprojektowany specjalnie, prawdopodobnie otrzymasz dokładne porady dotyczące tego, co, gdzie, jaki typ powinien być. W tej sytuacji każda wymiana może negatywnie wpłynąć na wydajność systemu.

Rodzaje dyfuzorów

W sklepie lub firmie sprzedającej urządzenia wentylacyjne otrzymasz szeroki wybór różnych pod względem wyglądu i materiałów nawiewników. Dzięki materiałom, które można określić mniej lub bardziej prosto - wybierz to, co lubisz najbardziej lub które jest lepiej dostosowane do warunków pracy. Jeżeli kanały wentylacyjne są wykonane z metalu, logiczne (choć niekonieczne) jest używanie metalowych grilli. Są ocynkowane, ze stali nierdzewnej, są wykonane ze zwykłej stali, ale malowane farbą proszkową.

Jeśli przewody wentylacyjne są wykonane z rur z tworzyw sztucznych, są lepsze niż dyfuzory z tworzywa sztucznego. Tutaj wszystko jest jasne. Z resztą parametrów trochę trudniej, zrozummy.

Wszystko to są dyfuzory

Wszystko to są dyfuzory

Miejsce użycia

Po wyznaczeniu nawiewniki dzielą się na:

 • dostawa;
 • wydech;
 • uniwersalny (dostawa i wydech);
 • połączone.

Nazwy mówią same za siebie: są używane w różnych częściach systemu wentylacyjnego. Zasilanie i wylot różnią się w kierunku i położeniu listew i przegród. Nie ma zbyt wielkiej różnicy, tylko jedna działa lepiej dla ekstrakcji powietrza, a druga dla wejścia. Zasadniczo można dostarczać powietrze nawiewane do okapu lub odwrotnie. Katastrofa się nie wydarzy, ale wydajność systemu wentylacyjnego może nieznacznie spaść. W prywatnych domach i mieszkaniach różnica, ze względu na niską produktywność, nie jest widoczna. Namacalne zmiany mogą dotyczyć tylko wentylacji o dużej wydajności.

Uniwersalne dyfuzory przepuszczają powietrze w obu kierunkach jednakowo. Można je więc umieścić bez wahania. Ale, jak zwykle, "uniwersalia" działają nieco gorzej niż specjalnie zaprojektowane modele.

W ten sposób działa regulowany nawiewnik - zmienia kierunek i kształt przepływu powietrza

W ten sposób działa regulowany nawiewnik - zmienia kierunek i kształt przepływu powietrza

Potrzebujemy tylko wyjaśnień z połączonymi modelami. Różnią się tym, że część urządzenia działa na dopływie, część - na odpływie. W związku z tym łączą się z różnymi częściami systemu wentylacyjnego. Oznacza to, że na suficie można zamontować tylko jeden uniwersalny dyfuzor i podłączyć go muszą być dwie gałęzie - zasilająca i wydechowa. Metoda połączenia jest opisana w każdym konkretnym modelu, generalnie nie ma sensu mówić o tym.

Materiały

Wykonaj nawiewniki z:

 • tworzywa sztuczne;
 • aluminium;
 • stal (zwykła lub nierdzewna).

W prywatnych domach i mieszkaniach najczęściej używa się plastiku. W tej sytuacji jest to najlepsza opcja. Przy stosunkowo niskiej cenie mają doskonałe właściwości użytkowe, długą żywotność, łatwą konserwację, brak korozji. Bezproblemowo łączą się z kanałami z tworzywa sztucznego, które są częściej używane w domach prywatnych.

Klosz sufitowy może być wykonany z tworzywa sztucznego, metalu, z drewnianymi elementami

Klosz sufitowy może być wykonany z tworzywa sztucznego, metalu, z drewnianymi elementami

Nawiewniki metalowe są stosowane w pomieszczeniach przemysłowych, w których można używać tylko materiałów niepalnych. Kosztują znacznie więcej, ważą więcej, co komplikuje instalację.

Istnieją również dyfuzory, których zewnętrzna część (krata) jest wykonana z drewna. Takie urządzenia idealnie wpasują się w wnętrze drewnianego domu.

Lokalizacja:

W miejscu nawiewników znajdują się:

 • sufit;
 • otoczony murem;
 • podłoga.
Zgodnie z metodą instalacji, dyfuzory to sufit (większość), ściana i podłoga

Zgodnie z metodą instalacji, dyfuzory to sufit (większość), ściana i podłoga

Najczęściej można zobaczyć dyfuzor sufitowy. Są one stosowane w 95% systemów wentylacyjnych, zarówno w systemach zasilania, jak i układów wydechowych. Zasadniczo, ponieważ powietrze miesza się w górnej części pomieszczenia, nie powodując żadnego specjalnego dyskomfortu dla osoby. A także dlatego, że dzięki układowi podwieszanych sufitów łatwiej jest stworzyć system wentylacyjny, jeśli wcześniej go po prostu nie było. Najczęściej urządzenia są przymocowane do głównego sufitu, a w suficie naprężonym / podwieszanym wycinany jest otwór pokrywający kratkę.

Czasami wentylacja odbywa się przez piwnicę. Następnie umieść dyfuzory podłogowe. Zjawisko to występuje bardzo rzadko.

Nawiewniki ścienne są stosowane rzadziej. Nie ma zbyt wielu sytuacji. Na przykład w mieszkaniach po wymianie okien na plastikowe. W tym przypadku potrzebny jest dopływ świeżego powietrza, który można uzyskać tylko przez wykonanie otworu w ścianie i zainstalowanie dyfuzora. Lub z brakiem świeżego powietrza i niechęcią do wznoszenia / rekonstrukcji systemu zasilania.

Następnie będzie mowa o dyfuzorach sufitowych, ponieważ stanowią one większość, a wszystkie pozostałe należy poszukiwać - są one zwykle dostarczane na zamówienie.

Funkcje konstrukcyjne

Nawiewniki sufitowe mają różne wzory. Są wiry i szczeliny. Te typy mogą być wykonane z dowolnego materiału, dla dowolnej metody instalacji. Ale, zgodnie z ustaleniami, mówimy o modelach sufitowych.

Nawiewniki sufitowe występują w różnych wzorach

Nawiewniki sufitowe występują w różnych wzorach

Vortex

W nich przegrody grilla są ułożone w taki sposób, aby tworzyć zawirowania mas powietrza. To czasami zwiększa szybkość mieszania powietrza, zwiększa wydajność systemu. Znajdź je z łatwością - dzięki charakterystycznemu promieniowemu ustawieniu skoczków. Dyfuzor sufitowy Vortex jest stosowany tam, gdzie konieczna jest szybka wymiana powietrza. To ma sens, aby umieścić je w łazienkach i toaletach - dla szybkiego przywrócenia normalnej atmosferze, choć zazwyczaj są one wykorzystywane w obszarach o dużej powierzchni i wysokie sufity.

Dyfuzor Vortex jest łatwy do zidentyfikowania dzięki charakterystycznemu rozmieszczeniu przegród

Dyfuzor Vortex jest łatwy do zidentyfikowania dzięki charakterystycznemu rozmieszczeniu przegród

Wewnętrzna część nawiewnika sufitowego wirowego jest zwykle wykonana w postaci walca, a kratka może być dowolna - okrągła lub kwadratowa, ale otwory w niej znajdują się ściśle wzdłuż obwodu.

Nawiewnik sufitowy Vortex do wentylacji nawiewnej może mieć dodatkowy wirnik, który znajduje się za rusztem w obudowie. Wirnik może być ruchomy lub nieruchomy. Ruchomy wirnik może być sterowany - ma kilka prędkości obrotowych.

Inna wersja - ze statyczną komorą ciśnieniową. Eliminuje zbyt aktywny ruch mas powietrza. Jeśli dyfuzory wentylacyjne są stosowane w statycznej komorze ciśnieniowej, nawet przy dużych prędkościach przepływu, w pomieszczeniu nie będzie przeciągów.

Slot

Nawiewnik sufitowy szczelinowy nazywa się tak ze względu na charakterystyczny kształt otworów - w postaci szczelin. Lokalizacja szczelin, kształt i wymiary przegród są specjalnie zaprojektowane i obliczone. Rozkład przepływów powietrza zależy od ich położenia i kierunku.

Stosuje się w pomieszczeniach o małej lub średniej wydajności systemu wentylacji. Umieszczono je w salonach, pomieszczeniach technicznych z normalnymi warunkami pracy (szafy, schowki, wbudowane szafy).

Sufitowe nawiewniki sufitowe i kierunek przepływu powietrza

Sufitowe nawiewniki sufitowe i kierunek przepływu powietrza

Posiadają jedną ważną cechę - są regulowane nawiewniki szczelinowe, które mogą zmieniać kierunek nawiewu powietrza (podobny do rodzaju kurtyn powietrznych). Jeśli mówimy o typach, mogą one być z komorą ciśnienia statycznego lub bez niej.

Jest to również rodzaj nawiewnika szczelinowego

Jest to również rodzaj nawiewnika szczelinowego

Kształt może być dowolny - z okrągłą, prostokątną lub kwadratową kratą zewnętrzną. Istnieją długie i wąskie modele. Taki liniowy dyfuzor z płaskimi szczelinami nie jest bardzo widoczny. W pomieszczeniach o określonym wzornictwie (poddasze, nowoczesne) mogą służyć jako dekoracja.

Regulowany

Aby stworzyć komfortową atmosferę w każdej sytuacji i o każdej porze roku są regulowane dyfuzory. W ich konstrukcji dodawane są przesuwane płytki, przez które zmienia się przepustowość.

Jeden z wzorów regulowanego okrągłego dyfuzora

Jeden z wzorów regulowanego okrągłego dyfuzora

W przypadku regulowanych dyfuzorów istnieje specjalna nazwa - anemostaty. Reguluje się je, obracając środkową część zgodnie z ruchem wskazówek zegara lub przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Wszystkie blaszki w anemostatach są przymocowane ruchomo, zmieniając swoje położenie otwierają / zamykają kanał powietrzny.

Inny regulowany dyfuzor sufitowy o innej zasadzie regulacji

Inny regulowany dyfuzor sufitowy o innej zasadzie regulacji

Istnieją również modele z wbudowanymi czujnikami obecności i analizatorami składu powietrza. Są one podłączone do systemu kontroli mikroklimatu, który automatycznie utrzymuje określone warunki atmosferyczne w trybie automatycznym. Ale jest to część całego kosztownego systemu.

Nawiewnik sufitowy: instalacja

Istnieją dwa sposoby podłączenia dyfuzorów do kanałów wentylacyjnych: bezpośrednio lub poprzez adapter (komora ciśnienia statycznego). Im bardziej poprawna jest druga opcja, ale wymaga większej przerwy między podstawą a dekoracyjnym sufitem.

Jeżeli kształt i wymiary nawiewników sufitowych i rur wentylacyjnych są takie same

Aby podłączyć dyfuzor sufitowy bezpośrednio do rur wentylacyjnych (wylotów), trójnik / rozgałęźnik jest umieszczony w rurze odpowietrzającej w miejscu instalacji. W wolnym - trzecim - wyjdź i włóż urządzenie.

Wytnij otwór w rurze pod swoją instalacją - zła decyzja. Ciało wystaje poza rurę, utrudniając ruch powietrza, wydajność systemu spada, a z czasem powstaje korek pyłowy, który ogólnie może blokować prześwit. Ogólnie należy tego unikać.

Wybierz wygięcia z głównej rury, aby były wygodnie połączone z dyfuzorami. Do okrągłodennej kranu powietrza nie będzie trudne do połączenia Nawiewnik i prostokątny - prostokątny. Ważne jest również, aby ich wymiary pokrywały się. Jest to prosta prawda do zapamiętania podczas tworzenia systemu, wybierania trójników lub wykonywania zgięć o odpowiednich parametrach.

Kiedy kształt i rozmiar pasują do siebie, instalacja dyfuzora sufitowego nie stanowi problemu

Kiedy kształt i rozmiar pasują do siebie, instalacja dyfuzora sufitowego nie stanowi problemu

Odpowiednio dopasowane, nawiewniki są instalowane w kanałach wentylacyjnych po prostu przez ich włożenie. Niewielkie rozmiary i waga modelu można przymocować do skrzynki za pomocą uszczelniacza (neutralny silikon). Dlatego zwykle dołączane są modele z okrągłą podstawą.

Do sufitów podwieszanych różnych typów (płyta gipsowo-kartonowa, plastikowa, Armstrong), specjalny system blokowania - Clip in. Jest to element dystansowy, który można zobaczyć na wbudowanych oprawach sufitowych.

Bardziej masywne kwadratowe / prostokątne modele są przymocowane do ścian skrzynki za pomocą samogwintujących śrub lub na zawieszkach do sufitu. Pierwszą opcją jest łatwiejsze, ale lepiej nie używać, ponieważ samowiercące wystaje dzieje się w pył. Czy to konstrukcja zapewnia specjalne wypustki dla elementów złącznych. W przeciwnym razie, w miarę upływu czasu, w miejscu, w którym wkręca się śruba, powstaje stały korek, który zakłóca przepływ powietrza.

Przykład zastosowania adaptera - okrągły dyfuzor sufitowy jest połączony z prostokątnym kanałem wentylacyjnym

Przykład użycia adaptera -
Okrągły sufitowy dyfuzor jest podłączony do prostokątnego kanału wentylacyjnego

Jeśli kran jest wykonany z materiału falistego lub istnieje potrzeba, aby wszystko było "w porządku", ciężkie skrzynie są zawieszone pod sufitem na szpilkach lub zawieszkach.

Korzystanie z adapterów

Adaptery lub komory ciśnieniowe pomagają uniknąć tak nieprzyjemnego zjawiska jak przeciągi. W tym zbiorniku znajduje się równomierna redystrybucja powietrza, która przepływa płynnie po całej powierzchni kraty. Ale te urządzenia mają znaczną wadę - "kradną" wysokość sufitu. Modele z bocznym połączeniem są mniejsze, ale siedzenia są nadal dość.

Rodzaje adapterów do nawiewników sufitowych wentylacyjnych

Rodzaje adapterów do nawiewników sufitowych wentylacyjnych

Najczęściej komora ciśnienia statycznego jest równoległościenna, do której dna przymocowany jest dyfuzor. Na górze lub boku znajduje się wylot do podłączenia kanału wentylacyjnego. Może to być dowolny pożądany kształt: okrąg, kwadrat, prostokąt, owal.

Istnieją adaptery:

 • Ze zintegrowanym zaworem obrotowym. Jeśli model dyfuzora nie zapewnia regulacji, można to zrobić za pomocą adaptera.
 • Ze zdejmowanym filtrem. Pozwalają również na oczyszczanie powietrza.
 • Z dzielnikiem przepływu powietrza. To jest arkusz metalu z płytką komórką. Jest umieszczony na potężnych systemach nawiewnych, umożliwia równomierne rozprowadzanie strumienia powietrza na całej powierzchni rusztu. .

Komory ciśnieniowe do nawiewników są najczęściej wykonane ze stali ocynkowanej. Grubość arkusza wynosi 0,5-0,8 mm. Są firmy, które wykonają urządzenie według twoich parametrów. Również w sprzedaży dostępne są standardowe adaptery - do standardowych rozwiązań. Mogą być wykonane ze stali (ocynkowanej, nierdzewnej) lub z tworzywa sztucznego.

Plastikowe łączniki są łączone z falistymi lub plastikowymi kanałami

Plastikowe łączniki są łączone z falistymi lub plastikowymi kanałami

W razie potrzeby komorę ciśnienia statycznego pokrywa się grzałką. Konieczne jest, aby kondensat nie padał na ciepłą powierzchnię adaptera i zimne powietrze.

Jednym ze sposobów instalacji adaptera do nawiewnika

Jednym ze sposobów instalacji adaptera do nawiewnika

Jeśli dyfuzor jest podłączony za pomocą adaptera, głównym zadaniem jest naprawienie tego urządzenia. Jeśli jest to sufit podwieszany, możesz zamontować kamerę na profilach. W przypadku sufitu napinanego należy go powiesić na suficie głównym. Znane są metody: kołki lub perforowane zawiesiny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

71 − 62 =