Kropné zavlažovanie v skleníku a na záhrade vlastnými rukami

Poskytovanie vody rastlinám a výsadbe je jednou z obáv majiteľov domov. Niekto polieval postele so zeleninou, niektorými kvetmi a trávnikmi a niekto potreboval poskytnúť záhradu s vodou. V každom prípade postup trvá veľa času. Ale to nie je všetko: obvyklým spôsobom sa tvorí kôra na povrchu, ktorá zabraňuje rozvoju rastlín, pretože pôda musí byť uvoľnená. Všetky tieto problémy sa vyriešia, ak sa zavlažovanie odkvapká. Môžete si zakúpiť hotové sady, vývoj objednávok a inštaláciu "na kľúč" a môžete to urobiť sami. Tu je postup, ako urobiť kvapkanie zavlažovanie sami a bude diskutované v tomto článku.

Princíp činnosti a odrôd

Táto technológia bola testovaná pred niekoľkými desiatkami rokov. Jeho výsledky boli tak pôsobivé, že systém bol široko používaný. Základná myšlienka spočíva v tom, že voda sa privádza k koreňom rastlín. Existujú dva spôsoby:

 • nalial na povrch v blízkosti stonky;
 • sa podáva do podzemia do zóny tvorby koreňov.

Prvý spôsob je jednoduchšia inštalácia, druhá je drahšia: potrebujete špeciálnu hadicu alebo odkvapkávaciu pásku na podzemné kladenie, slušné množstvo zemných prác. Pre mierne podnebie nie je žiadny zvláštny rozdiel - obidve spôsoby fungujú dobre. Ale v regiónoch s veľmi horúcim letom sa podzemné tesnenie ukázalo lepšie: menej vody sa odparuje a viac sa dostáva do rastlín.

Odkvapkávanie sa používa v zeleninových záhradách, v skleníkoch. Je najúčinnejší pri pestovaní zeleniny a ovocia

Odkvapkávanie sa používa v zeleninových záhradách, v skleníkoch. Je najúčinnejší pri pestovaní zeleniny a ovocia

Existujú gravitačné systémy - potrebujú vodnú nádrž nainštalovanú vo výške najmenej 1,5 metra, existujú systémy so stabilným tlakom. Majú čerpadlo a kontrolnú skupinu - tlakomery a ventily, čím vytvárajú potrebnú silu. K dispozícii sú plne automatizované odkvapové zavlažovacie systémy. V najjednoduchšej verzii je to ventil s časovačom, ktorý otvára prívod vody na špecifikovanú dobu. Komplexnejšie systémy môžu riadiť prietok samostatne pre každú vodovodnú sieť, testovať vlhkosť pôdy a určiť počasie. Tieto systémy pracujú pod vedením procesorov, prevádzkové režimy je možné nastaviť z ovládacieho panela alebo počítača.

Klady a zápory

Kvapkanie zavlažovania má veľa výhod a všetky sú významné:

 • Výrazne znižuje pracovnú silu. Systém môže byť plne automatizovaný, ale v najjednoduchšej verzii vyžaduje zavlažovanie len niekoľko minút pozornosti.
 • Znižuje spotrebu vody. Je to spôsobené tým, že vlhkosť sa dodáva iba pod koreňmi, iné oblasti sú vylúčené.
 • Potreba častého uvoľňovania zmizne. Pri dávkovaní vody na malú plochu sa kôra v pôde nevytvára, resp. Nie je potrebné ju roztrhnúť.
 • Rastliny sa vyvíjajú lepšie, zvyšuje výnosy. Vzhľadom k tomu, že voda je napájaná do jednej zóny, na tomto mieste sa vyvíja koreňový systém. Má väčší počet jemných koreňov, stáva sa omrznejším, absorbuje vlhkosť rýchlejšie. To všetko prispieva k rýchlemu rastu a hojnejšiemu ovocnému loženiu.
 • Je tu príležitosť zorganizovať radikálnu vrchný obväz. A spotreba hnojív v dôsledku bodového kŕmenia je tiež minimálna.

Ekonomická účinnosť systémov na kvapkanie zavlažovania bola opakovane preukázaná aj v priemyselnom meradle. V súkromných skleníkoch a kuchynských záhradách bude efekt nie menej významný: náklady na vytvorenie systému môžu byť znížené na malú sumu a všetky plusy zostanú.

Kvapkanie zavlažovania, zhromaždené vlastnými rukami, stojí malé množstvo

Kvapkanie zavlažovania, zhromaždené vlastnými rukami, stojí malé množstvo

Nevýhody sú takisto veľmi málo:

 • Pre normálnu prevádzku vyžaduje filtráciu vody, a to je dodatočné náklady. Systém môže fungovať aj bez filtrov, ale potom je potrebné zvážiť systém čistenia / plákania na odstránenie upchávok.
 • Kvapky v priebehu času sú upchaté a vyžadujú čistenie alebo výmenu.
 • Ak sa používajú tenkovrstvové pásky, môžu ich poškodiť vtáky, hmyz alebo hlodavce. Existujú miesta neplánovanej spotreby vody.
 • Zariadenie vyžaduje čas a peniaze.
 • Je potrebná pravidelná údržba - vyfukujte potrubie alebo vyčistite kvapky, skontrolujte upevnenie hadice, vymeňte filtre.

Ako môžete vidieť, zoznam nedostatkov nie je veľký, ale nie sú veľmi vážne. To je naozaj užitočná vec v záhrade, v záhrade, na trávniku, v záhonovom kvete alebo v skleníku.

Komponenty a možnosti rozloženia

Kvapkávacie zavlažovacie systémy môžu byť usporiadané tým, že majú akýkoľvek zdroj vody. Dobre, studňa, rieka, jazero, centralizované zásobovanie vodou, dokonca aj dažďová voda v nádržiach. Hlavná vec je mať dostatok vody.

Hlavné potrubie je napojené na zdroj, ktorý prináša vodu do miesta napájania. Potom ide na jednej strane zavlažovanej oblasti, na konci je utopený.

Pred lôžkami sa do potrubia vkladajú odpaliny, odkvapkávacie potrubia (potrubia) alebo pásky pripevnené k bočnému koncovke. Majú špeciálne kvapky, cez ktoré sa voda dodáva do rastlín.

Schéma odkvapkávania z hlavne je ľahko realizovateľná vlastnými rukami

Schéma odkvapkávania z hlavne je ľahko realizovateľná vlastnými rukami

Medzi výstupom zo zdroja a prvou vetvou do lôžka je žiadúce inštalovať filter alebo filtračný systém. Nie sú potrebné, ak je systém napájaný domácim vodovodom. Ak vyčerpávate vodu z jazera, rieky, dažďovej vody, filtre sú povinné: môže dôjsť k veľkému znečisteniu a systém bude príliš často vystavený krívaniu. Typy filtrov a ich počet sú určené v závislosti od stavu vody.

Ako tu čistiť vodu zo studne a studne. 

Odkvapkávacie hadice

Hadice na odkvapkávanie sa predávajú vo zvitkoch od 50 do 1000 metrov. Už postavili body spotreby vody: labyrinty, cez ktoré preteká voda pred vstupom do zásuvky. Tieto nasávacie hadice poskytujú rovnaké množstvo vody v celej línii bez ohľadu na terén. Vďaka tomuto labyrintu je tok v každom bode zavlažovania prakticky rovnaký.

Odlišujú sa v týchto charakteristikách:

  • Pevnosť trubice. Odtokové hadice - sú tvrdé, sú mäkké. Mäkké sa nazývajú pásky, tvrdé sú nazývané hadice. Hard môže byť použitá až do 10 ročných období, soft - až 3-4. Pásky sú:
   • Tenkostenné - s hrúbkou steny 0,1-0,3 mm. Sú položené iba na povrchu, ich životnosť je 1 sezóna.
   • Pásky s hrubými stenami majú stenu 0,31-0,81 mm, životnosť je až 3-4 ročné obdobia, existujú pre zem a podklad.
Zavlažovanie môže byť organizované pomocou kvapiek alebo odkvapkávacích hadíc

Zavlažovanie môže byť organizované pomocou pások alebo hadíc

 • Priemer. Ovplyvňuje výkon a maximálnu dĺžku linky. Vnútorný priemer hadíc môže byť od 14 do 25 mm, pásky od 12 do 22 mm. Medzi pásky je najbežnejšia veľkosť 16 mm.
 • Prietok vody. Vyberá sa v závislosti od požadovanej intenzity zavlažovania. Hadice môžu dávkovať 0,6-8,0 l / hodinu, tenkostenné pásky - 0,25-2,9 l / hod, hrubostenné pásky 2,0-8,0 l / hod. Táto prietoková charakteristika je cez každú kvapku.
 • Vzdialenosť medzi kvapkami. Môže sa pohybovať od 10 do 100 cm. Vyberá sa v závislosti od požadovaného množstva vody a od množstva vysadených rastlín.
 • Kvapky môžu byť s jedným alebo dvomi výstupmi. Prietok vody zostáva stabilný. Iba hĺbka a oblasť, nad ktorou sa tok vody mení. V jednej zásuvke je plocha menšia, hĺbka je väčšia, s dvoma vývodmi sa plocha zavlažovania zvyšuje, hĺbka klesá.

  Kapka v zavlažovacej hadici môže mať jeden alebo dva vývody. V závislosti od koreňového systému rastliny

  Jeden alebo dva výstupy. V závislosti od koreňového systému rastliny

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  + 20 = 30