Bednenie pre nadáciu: ako vytvoriť a nainštalovať + spôsoby, ako ušetriť

Povrchová úprava je štruktúra štítu, vzpery a podpery, ktorá slúži na poskytnutie tvaru betónových a železobetónových výrobkov. Ak hovoríme o konštrukcii, potom je tento systém nevyhnutný pri nalievaní základov akéhokoľvek druhu, ale na inštaláciu pásky monolitického základu sú potrebné najväčšie štruktúry. Použite debnenie a pri vytváraní výstužných pásov v murive stien zo stavebných blokov. V tých istých štruktúrach je na vrchu často potrebný zosilnený pás, aby sa vytvoril pevný základ pre upevnenie strešného systému. Tvorí sa tiež pomocou debnenia. Tento dizajn bude potrebný aj pri nalievaní betónových ciest alebo betónovaní slepého priestoru s inými druhmi prác.

Odnímateľné a neodstrániteľné

Na princípe používania debnenia je odnímateľný (demontovateľný) a neodstrániteľný. Ako je zrejmé z názvu, rozoberateľný je demontovaný po tom, čo betón dosiahol pevnosť nad kritickou pevnosťou (rádovo 50%). Pretože sa dá použiť niekoľkokrát. V závislosti od materiálu môže rovnaká sada vydržať od 3 do 8 výplní, priemyselné verzie môžu byť použité niekoľko desiatok a niekoľko stokrát.

Odstrániteľné debnenie sa demontuje po dosiahnutí 50% pevnosti betónu

Odstrániteľné debnenie sa demontuje po dosiahnutí 50% pevnosti betónu

Pevné debnenie sa stáva nedeliteľnou súčasťou nadácie. Takéto systémy sa začali používať pomerne nedávno. Sú vyrobené prevažne z extrudovanej polystyrénovej peny. Vytvárajú sa bloky rôznych konfigurácií, ktoré sú prepojené so zámkami a kovovými kolíkmi. Z blokov, od návrhára, je zadaný požadovaný formulár.

Pevné debnenie sa stáva súčasťou základov - je to aj tepelný izolátor

Pevné debnenie sa stáva súčasťou základov - je to aj tepelný izolátor

Pevné debnenie z expandovaného polystyrénu poskytuje nielen tvar, ale súčasne je tepelne hydroizolačná, má aj zvukotesné vlastnosti. Stojí to za veľa, ale okamžite rieši veľa problémov a podstatne znižuje čas strávený na nadácii.

Existuje iný druh pevného debnenia - duté betónové bloky. Majú tiež rôzne konfigurácie - stenu, rohu, s polomerom atď. Skladá sa z dvoch alebo troch stien a niekoľkých mostov, ktoré držia steny v určitej polohe. Spojte sa navzájom so zámkami vystuženými tyčami.

Požiadavky na debnenie

Vzhľadom k tomu, že celý systém je vytvorený na tvarovanie betónových a železobetónových výrobkov, musí byť dostatočne pevný a pružný, aby odolal tlaku hmoty tekutého betónu. Pretože materiály na debnenie sú dosť vážne požiadavky na pevnosť. Okrem toho musia mať zostavené štíty hladký a rovnomerný povrch: vytvárajú základové steny a potom sú na nich pripevnené vodné a / alebo tepelné izolačné materiály. Namontujte ich na hladké (aspoň relatívne) povrchy.

Materiály pre odnímateľnú konštrukciu

V stavebných organizáciách sú kovové konštrukcie, zostavené na podpätkoch a skrutkách. V súkromnej konštrukcii sú debniace panely vyrobené z dosiek, preglejky odolnej voči vlhkosti a OSB. Ako zábrany a vzpery sa používajú drevené tyče. Nikto nebráni robiť konštrukciu z kovu, ale je to veľmi drahé a pre jednorazové použitie je nerentabilné.

Pri stavbe chaty alebo chaty sú najčastejšie používané dosky z dosiek. Plemená môžu byť použité akékoľvek, ihličnaté a opadavé. Je lepšie, aby sa okraj: cez debnenie by nemal vynechať riešenie, ale s neupraveným doska takého dosiahnutia je nerealistické.

Čo vyzerá debnenie na základňu pásu v sekcii

Čo vyzerá debnenie na základňu pásu v sekcii

Pri výške základov do 1,5 metra musí mať debniaca doska hrúbku minimálne 40 mm. Štít je upevnený pomocou tyčí s rozmermi 60 x 40 mm alebo 80 x 40 mm. Ak je výška suterénu veľká - je hlboko zakotvená - takéto tyče nebudú stačiť na udržanie hmotnosti betónu. Vo výške väčšej ako jeden meter musíte použiť stĺpik 50 x 100 mm a viac. Na montáž sa používajú klince alebo samorezné skrutky. Ich dĺžka je 3/4 celkovej hrúbky dosky a tyče (pre vyššie uvedené rozmery 60-70 mm).

Do debnenia a preglejky. K dispozícii je aj špeciálne debnenie, laminované syntetickým impregnovaným papierom. Povlak má zvýšenú odolnosť voči agresívnym médiám, čo je tekutý betón. Tento materiál je označený PSF (s použitím formaldehydového lepidla).

Hrúbka preglejky pre debnenie je 18-21 mm. Štítky sú namontované na kovovom alebo drevenom ráme. Drevený rám je vyrobený z tyče 40 * 40 mm, upevňovacie prvky potrebujú použiť kratší - 50-55 mm. Pri použití preglejky bude jednoduchšie pracovať s samoreznými skrutkami: hrebeňmi sú tvrdé.

Výstavba preglejkových a OSB debniacich panelov

Výstavba preglejkových a OSB debniacich panelov

OSB sa používa na tento účel zriedkavo, ale tento variant tiež prebieha. Hrúbka je približne rovnaká: 18-21 mm. Štrukturálne sa nelíši od preglejkových dosiek.

Rozmery dosiek týchto fóliových materiálov by sa mali vyberať na základe rozmerov požadovaných debniacich panelov - aby bol odpad čo najmenší. Špeciálna kvalita povrchu sa nevyžaduje, takže môžete mať nekvalitné materiály, ktoré sa zvyčajne nazývajú "stavebné materiály".

Z čoho robíte debnenie pre nadáciu, rozhodujete sa: závisí to od ceny týchto materiálov vo vašom regióne. Zvyčajný prístup je ekonomický: čo je lacnejšie, potom použite.

Bedňu pre základňu nadácie s vlastnými rukami

Najsilnejší je debnenie pre suterén. Opakuje obrysy domu a všetky oporné steny na oboch stranách pásky. Pri budovaní viac či menej veľkej budovy s veľkým počtom oddielov bude spotreba materiálu pre základové debnenie veľmi významná. Najmä s hlbokým základom nadácie.

Návrh štítov a ich spojenie

Pri montáži debnenia vlastnými rukami je dôležité, aby boli dosky silné: budú musieť udržiavať hmotnosť betónu, kým sa nestretnú.

Rozmery debniacich dosiek sa líšia a závisia od geometrie základov. Výška - o niečo vyššia, než je výška základu, dĺžka každého štítu definovať seba, ale zvyčajne je od 1,2 do 3 m konštruktov s veľmi nevhodné pre prevádzku, takže optimálnu dĺžku asi 2 m Celková dĺžka celého debnenia musí byť také, aby .. stali sa presne na základových značkách (nezabudnite brať do úvahy hrúbku štítu).

Ako možno nainštalovať debnenie do suterénu: v zákopu vykopaného pozdĺž rozmerov pásu a v zákopu v zákopoch

Ako možno nainštalovať debnenie do suterénu: v zákopu vykopaného pozdĺž rozmerov pásu a v zákopu v zákopoch

Pri výrobe debnenia z dosiek vyrežte niekoľko kusov rovnakej dĺžky, pripevnite tyče a klince alebo skrutky. Keď používate nechty, sú zablokované z vnútra štítu, ohnuté na lište. Pri samorezných skrutkách je jednoduchšie pracovať: nemusia byť ohnuté, pretože pomocou závitov zabezpečujú tesné prispôsobenie prvkov. Sú skrútené zvnútra štítu (ten, ktorý bude čeliť stene suterénu).

Prvá a posledná tyč je pripevnená z okraja vo vzdialenosti 15-20 cm, medzi ktorými je vzdialenosť 80-100 cm. Na inštaláciu debniacich panelov bolo vhodné, dve alebo tri tyče (na okraji a uprostred) boli vyrobené o 20-30 cm dlhšie. Sú ostré a pri inštalácii sa zaseknú do zeme.

Približné rozmery debniacich dosiek z okrajových dosiek

Približné rozmery debniacich dosiek z okrajových dosiek

Panely z preglejky alebo OSB sú namontované na ráme z lišty. Pri montáži je dôležité posilniť rohy dobre. V tomto dizajne sú najslabším bodom. Posilnite ich kovovými rohmi.

Inštalácia debnenia vlastnými rukami

Ak sú štíty vyrobené z niekoľkých pozdĺžnych tyčí, mali by byť umiestnené na napnutých kordoch. Obtiažnosť je, že musíte zároveň nastaviť vo vertikálnej rovine. Na upevnenie môžete použiť tyče odrezané značkou a vertikálne vystavené. Pri inštalácii roviny štítov ich umiestnite tesne na tieto tyče. Budú podporovať aj sprievodcov.

Štítky s predĺženými priečnymi nosníkmi sa ľahšie inštalujú

Štítky s predĺženými priečnymi nosníkmi sa ľahšie inštalujú

Keďže dno výkopu alebo výkopu by malo byť ploché (kompaktné a vyrovnať na úroveň), potom horizontálne rozmiestniť štíty by mali byť jednoduché. Snažte sa neostávať veľmi dobre: ​​bude neskôr ľahšie vyvážiť. Zatvorte jeden z rohov na úroveň výplne. Neexistuje žiadna medzera, riešenie by nemalo pretekať. Po dosiahnutí úzkeho uchytenia zoberte úroveň budovy, potiahnite pozdĺž štítu a druhým okrajom zatlačte kladivom, až kým horný okraj nezostane horizontálne. Ďalší štít je už nastavený pomerne pevne: musia byť na rovnakej úrovni a v rovnakej rovine.

Ak sa dosky vyrábajú bez dlhých tyčí, na spodku jamy, pozdĺž čiary označenia pásky, upevnite lištu, ktorá bude slúžiť ako zastávka. Štíty sú k nej tesne pripevnené, potom sú pomocou vzpery a vzpery fixované.

Posilnenie - závesy a zarážky

Aby sa zabezpečilo, že pod hmotnosťou betónového debnenia sa nerozložíme, musí byť upevnená vonku aj zvnútra.

Vonku nastavte zarážky. Podpery by nemali byť menšie ako jeden meter. Osobitná pozornosť by sa mala venovať rohu: tu položte zastavenia v oboch smeroch. Ak je výška štítu väčšia ako 2 metre, potom nie je postačujúci jeden pás zastávok. V tomto prípade vytvorte najmenej dva stupne vzpery: horné a spodné.

Formy a závesy sú umiestnené mimo debnenia. Vo vysokej nadmorskej výške sú vyrobené v niekoľkých vrstvách. Dávajte pozor na hrúbku nosného nosníka

Formy a závesy sú umiestnené mimo debnenia. Vo vysokej nadmorskej výške sú vyrobené v niekoľkých vrstvách. Dávajte pozor na hrúbku nosného nosníka

Rovnako je potrebné stabilizovať vzdialenosť medzi dvoma protiľahlými štítmi. Za týmto účelom používajte čapy z výstuže s priemerom 8-12 mm, tesnenia z kovu a matice vhodného priemeru. Kolíky sú inštalované v dvoch úrovniach: nad a pod, vo vzdialenosti 15-20 cm od okraja.

Dĺžka kolíkov je väčšia ako šírka pásky asi o 10-15 cm. Existujú dve možnosti:

 • Na obidvoch koncoch výstuže sa vyrezáva vlákno. Potom na každom kolíku budete potrebovať dve kovové tesniace dosky a matice.
 • Na jednej strane je vlásenka ohnutá a sploštená, závit je rezaný oblúkom. V tomto prípade je matica potrebná sama (dosky sú stále dve).

Vnútorná vzdialenosť medzi štítmi, ktorá sa rovná konštrukčnej šírke pásky, sa upevní pomocou kusov plastových rúrok. Ich vnútorný lúmen by mal byť o niečo väčší ako čapy.

Ako vytvoriť rozperné kolíky v debnení

Ako vytvoriť rozperné kolíky v debnení

Zostava je nasledovná:

 • Oba otvory sú vyvŕtané dlhým vrtným otvorom.
 • Medzi nimi je kúsok potrubia.
 • Vo vlásenke sa prenikajú.
 • Kovové dosky sú inštalované (nedovolia vláseniu pretrhnúť materiál ochranného štítu).
 • Matice sú utiahnuté a utiahnuté.

Musíme spolupracovať, alebo lepšie - troch z nás. Jeden z vnútra medzi štítmi nastavuje rúrky a nad osobou na inštaláciu kolíkov a otáčanie matiek.

Pri demontáži debnenia najskôr odskrutkujte matice a vyberajte čapy, potom rozoberte svahy a zastavte ich. Oslobodené štíty sú odstránené. Môžu byť použité ďalej.

Ako míňať menej

Mnoho materiálov sa používa na výrobu debnenia pre základovú pásku: panely tvoria celú pásku na oboch stranách. Pri veľkej hĺbke je prietok veľmi vysoký. Hneď povedneme: je tu možnosť zachrániť. Urobiť len časť debnenia a vyplniť nie všetky v jednom dni, ale v častiach. Napriek širokému názoru na silu nadácie to nebude ovplyvnené (ak poznáte tajomstvá) a môžete sa zachrániť slušne. Nadáciu možno rozdeliť buď horizontálne alebo vertikálne.

Vyplňte vrstvy

Ak je hĺbka ložiska výhodnejšia, je výhodnejšie vypĺňať náplň v kusoch horizontálne (vrstvami). Napríklad požadovaná hĺbka je 1,4 m. Náplň môžete rozdeliť na dve alebo tri stupne. Na dvoch stupňoch bude potrebné vytvoriť dosky vo výške 0,8-0,85 m, pri troch - 50-55 cm.

Ak má nadácia veľkú hĺbku výskytu, môže byť zaplavená dvoma alebo troma časťami, ktoré sa vertikálne delia na približne rovnaké časti

Ak má nadácia veľkú hĺbku výskytu, môže byť zaplavená dvoma alebo troma časťami, ktoré sa vertikálne delia na približne rovnaké časti

Poradie práce je nasledovné:

 • Bednenie je vyrobené z krátkych štítov, kovania sú viazané na požadovaný objem.
 • Betón sa naleje do výšky debnenia.
 • Po 7 až 8 hodinách po nalievaní budete musieť vrchnú vrstvu stierať z celého povrchu pásky. Pri vibračnom betóne stúpa cementové mlieko nahor. Zmrazené, stáva sa krehké a krehké. Táto vrstva bude musieť byť odstránená. Výsledkom bude, že povrch bude nerovný a drsný a tým sa zlepší priľnavosť (adhézia) k ďalšej vrstve betónu.
 • Pri teplote + 20 ° C, po troch dňoch, môže byť debnenie odstránené, vyčistené a tienené vyššie. Odstráňte štíty a vyberte čapíky. Rúry môžu zostať v betóne. Už sa stali súčasťou monolitu. Niekedy sú odstránené a otvory sú vyplnené roztokom.
 • Vložte debnenie a znovu ho naplňte.

  Štít je jednoducho nainštalovaný na už

  Štít je jednoducho inštalovaný na už "chytený" betón a spočíva na okrajoch výkopu, ale už na inej úrovni

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  + 38 = 43