Umiestnenie a výpočet výstuže v páse základov

Základňa pásky má neštandardnú geometriu: jej dĺžka je desaťkrát väčšia ako hĺbka a šírka. Vzhľadom na tento dizajn sú takmer všetky bremená rozložené pozdĺž pásky. Nezávislý betónový kameň nemôže kompenzovať tieto zaťaženia: jeho pevnosť v ohybe je nedostatočná. Na vytvorenie štruktúry zvýšenej pevnosti sa nepoužíva iba betón, ale železobetón je betónový kameň s oceľovými prvkami vo vnútri oceľových prvkov. Proces kladenia kovu sa nazýva zosilnenie základovej štruktúry pásky. S vlastnými rukami je ľahké, výpočet je základný, schémy sú známe. 

Počet, umiestnenie, priemery a stupeň vystuženia - to všetko by malo byť uvedené v projekte. Tieto parametre závisia od mnohých faktorov: geologická situácia na stavenisku a hmotnosť postavenej budovy. Ak chcete mať zaručený pevný základ - je potrebný projekt. Na druhej strane, ak staviate malú budovu, môžete sa pokúsiť urobiť všetko sami pomocou všeobecných odporúčaní, vrátane návrhu schémy posilnenia.

Schéma vystuženia

Usporiadanie výstuže v páse základov v priereze je obdĺžnik. A toto je jednoduché vysvetlenie: táto schéma funguje najlepšie.

Najjednoduchšia schéma posilnenia základov pásky. Vhodné pre výšku nie väčšiu ako 60-70 cm

Vystuženie podkladového pásu s výškou pásky maximálne 60-70 cm

Na páse základov sú dve hlavné sily: zospodu, pod mrazom, sú stlačujúce sily potlačené, a zhora - zaťaženie z domu. V rovnakej dobe je stred pásky takmer naložený. Na kompenzáciu účinku týchto dvoch síl sa zvyčajne vyrábajú dva pásy pracovnej výstuže: zhora a zhora. Pre plytké a stredne zakorenené základy (až do hĺbky 100 cm) to stačí. Pre pásy hlbokého znázornenia už existujú 3 pásy: príliš veľká výška vyžaduje vystuženie.

Hĺbku základov si môžete prečítať tu.

Pre väčšinu základov pásky vystuženie vyzerá presne takto

Pre väčšinu základov pásky vystuženie vyzerá presne takto

K pracovnej armatúre bol na správnom mieste, je pevne upevnený. A to robia s tenšími oceľovými tyčami. Nezúčastňujú sa na práci, pracovnú armatúru udržiavajú len v určitej polohe - vytvárajú štruktúru, preto sa tento typ výstuže nazýva štrukturálne.

Ak chcete urýchliť prácu pri viazaní výstužného pásu, použite svorky

Ak chcete urýchliť prácu pri viazaní výstužného pásu, použite svorky

Ako je vidieť na schéme zosilnenia základovej lišty, pozdĺžne tyče armatúry (pracovníkov) sú spojené s horizontálnymi a vertikálnymi podperami. Často sú vyrobené vo forme uzavretej obrysovej svorky. S nimi je práca jednoduchšia a rýchlejšia a dizajn je spoľahlivejší.

Aké vybavenie potrebujete?

Pre základovú pásku sa používajú dva typy tyčí. Pre pozdĺžne, ktoré nesú hlavné zaťaženie, sa vyžaduje trieda AII alebo AIII. A profil - nevyhnutne rebrovaný: je lepšie priľnúť k betónu a zvyčajne prenáša zaťaženie. Pre štrukturálne mosty používajte lacnejšiu výstuž: hladkú prvotriednu AI s hrúbkou 6-8 mm.

Nedávno sa na trhu objavilo zosilnenie sklolaminátu. Podľa výrobcov má najlepšie pevnostné vlastnosti a je odolnejšia. Ale mnohí dizajnéri neodporúčajú používať ho v základoch obytných budov. Podľa noriem by to malo byť železobetónové. Charakteristiky tohto materiálu sú už dlho známe a vypočítané, boli vyvinuté špeciálne profily vystuženia, ktoré prispievajú k tomu, že kov a betón sa skombinujú do jedinej monolitickej štruktúry.

Triedy ventilov a ich priemery

Triedy ventilov a ich priemery

Ako sa správať v betóne v páre sklených vlákien, ako bude silná tieto zariadenia spolu s betónom, ako dobre pár bude odolávať stresu - to všetko nie je známy a nebol skúmaný. Ak chcete experimentovať - ​​použite prosím sklolaminát. Nie - odoberte železnú výstuž.

Výpočet vystuženia základového pásu vlastnými rukami

Všetky stavebné práce sú normalizované GOST alebo SNiPami. Výztuž nie je výnimkou. Reguluje sa SNiP 52-01-2003 "Betónové a železobetónové konštrukcie". Tento dokument špecifikuje minimálne množstvo požadovanej výstuže: musí byť aspoň 0,1% plochy prierezu nadácie.

Stanovenie hrúbky výstuže

Pretože základňa pásu v úseku má tvar obdĺžnika, plocha priečneho prierezu sa vynásobí dĺžkami jeho strán. Ak má páska hĺbku 80 cm a šírku 30 cm, plocha bude 80 cm * 30 cm = 2400 cm2.

Teraz musíme nájsť celkovú plochu výstuže. Podľa SNIP musí byť aspoň 0,1%. Pre tento príklad je to 2,8 cm2. Teraz výberovou metódou určujeme priemer tyčí a ich počet.

Citácie z SNIP, ktoré sa týkajú vystuženia

Citácie z SNIP, ktoré sa týkajú výstuže (zväčšiť obrázok, kliknúť naň pravým tlačidlom myši)

Napríklad plánujeme použiť výstuž s priemerom 12 mm. Prierezová plocha je 1,13 cm2 (vypočítané vzorecom plochy kruhu). Ukázalo sa, že odporúčania (2,8 cm2) Potrebujeme tri pruhy (alebo sa hovorí "vlákna"), pretože dva sú jednoznačne malé: 1,13 * 3 = 3,39 cm2, a to je viac ako 2,8 cm2, ktorý odporúča SNiP. Ale tri vlákna pre dva pásy nemôžu byť rozdelené a zaťaženie bude významné na oboch stranách. To je dôvod, prečo stohujú štyri a kladú pevnú bezpečnostnú rezervu.

Aby ste nezakryli ďalšie peniaze v zemi, môžete sa pokúsiť znížiť priemer výstuže: vypočítajte pod 10 mm. Plocha tejto tyče je 0,79 cm2. Ak sa vynásobíme počtom 4 (minimálny počet tyčí pracovnej kotvy pre rámik pásky), získame 3,16 cm2, čo je tiež dostatočné s maržou. Pre túto variantu pásu je možné použiť rebrovanú kotvu triedy II s priemerom 10 mm.

Na vystuženie podkladu pod chatkou môžete použiť ľubovoľný profil

Vystuženie pivnice pre chalupu sa vykonáva pomocou tyčí s iným typom profilu

Ako vypočítať hrúbku pozdĺžnej výstuže pre pásik zistený, je potrebné určiť, s akým krokom na inštaláciu vertikálnych a horizontálnych mostov.

Krok inštalácie

Aj pre všetky tieto parametre existujú metódy a vzorce. Ale pre malé budovy je jednoduchšie. Podľa odporúčaní štandardu by vzdialenosť medzi horizontálnymi ramenami nemala byť väčšia ako 40 cm. Sú orientované na tento parameter.

Ako zistiť, na akú vzdialenosť položiť výstuž? Aby ste zabezpečili, že oceľ nie je poškodená, musí byť v betóne. Minimálna vzdialenosť od okraja je 5 cm. Na základe toho sa vypočíta vzdialenosť medzi tyčami: tak vertikálne, ako aj horizontálne je o 10 cm menšia ako rozmery pásky. Ak je šírka základov 45 cm, ukáže sa, že medzi dvoma závitmi bude vzdialenosť 35 cm (45 cm - 10 cm = 35 cm), čo zodpovedá štandardu (menej ako 40 cm).

Krok vystuženia základového pásu je vzdialenosť medzi dvoma pozdĺžnymi tyčami

Krok vystuženia základového pásu je vzdialenosť medzi dvoma pozdĺžnymi tyčami

Ak má pásku 80 x 30 cm, pozdĺžna výstuž je jedna od druhej vo vzdialenosti 20 cm (30 cm - 10 cm). Pre stredné základy (do výšky 80 cm) sú potrebné dva výstužné pásy, jeden pás druhým je umiestnený vo výške 70 cm (80 cm - 10 cm).

Teraz o tom, ako často dať jumpers. Táto norma platí aj pre SNiPe: krok inštalácie vertikálnych a horizontálnych obväzov by nemal byť väčší ako 300 mm.

To je všetko. Bola vypočítaná pevnosť opasku so svojimi vlastnými rukami. Majte však na pamäti, že neboli zohľadnené ani hmotnosť domu, ani geologické podmienky. Boli sme založení na tom, že tieto parametre boli založené na určení rozmerov pásky.

Rohová výstuž

Pri konštrukcii základov pásky je najslabším bodom rohy a priľahlosť móla. Na týchto miestach je pripojené zaťaženie z rôznych stien. Aby sa zabezpečilo úspešné redistribúcia, je potrebné správne opätovne namazať ranu. Jednoducho sa pripojuje nesprávne: táto metóda neposkytuje prenos záťaže. V dôsledku toho sa v určitom čase objavia praskliny v podklade pásky.

Správne obvod výstužné uhly: alebo objímky sú použité - svorky v tvare písmena L, alebo pozdĺžne nite už o 60-70 cm a zložené cez roh

Správne obvod výstužné uhly: alebo objímky sú použité - svorky v tvare písmena L, alebo pozdĺžne nite už o 60-70 cm a zložené cez roh

Aby ste sa vyhli tejto situácii, pri posilňovaní rohov používajte špeciálne schémy: lišta na jednej strane je ohnutá na druhú. Tento "tie-in" by mala byť aspoň 60 až 70 cm. V prípade, že dĺžka pozdĺžne tyče v ohybe nestačí, pomocou svorky v tvare písmena L so stranami tiež nie menej ako 60 až 70 cm. Diagramy ich umiestnenie a upevnenie kovania sú uvedené v nižšie uvedenej fotografii.

Rovnakým princípom sú posilnené opory móla. Tiež je žiaduce, aby sa armatúra odložila a ohýbala. Je tiež možné použiť svorky v tvare L.

Schéma na spevnenie opory stien v páse

Schéma posilňujúca oporu stien v základni pásky (pre zväčšenie obrázka, kliknite na ňu pravým tlačidlom myši)

Poznámka: v oboch prípadoch v rohoch sa krok nastavenia krížových prepojok zníži o polovicu. Na týchto miestach už pracujú - podieľajú sa na prerozdelení nákladu.

Vystuženie podrážky základového pásu

Na pôdach s veľmi nepatrnou nosnosťou, na voľne tečúcich pôdach alebo pod ťažkými domami, sú často pásové základy vyrobené s podrážkou. Prenáša zaťaženie na veľkú plochu, čo poskytuje väčšiu stabilitu nadkladu a znižuje množstvo poklesu.

Aby sa tlak podrážky nerozlišoval, musí byť tiež posilnený. Na obrázku sú dve možnosti: jeden a dva pásy pozdĺžnej výstuže. Ak sú pôdy zložité so silnou tendenciou k pečeni v zime, môžete položiť dva pásy. Pri normálnych a stredne piesčitých pôdach stačí jedna.

Dĺžka výstužných tyčí funguje. Oni, rovnako ako pre pásky, si druhú alebo tretiu triedu. Sú umiestnené od seba vo vzdialenosti 200-300 mm. Sú spojené pomocou krátkych dĺžok tyče.

Dva spôsoby spevnenia základne pásky: vľavo pre základne s normálnou nosnosťou, vpravo - pre veľmi málo spoľahlivé pôdy

Dva spôsoby spevnenia základne pásky: vľavo pre základne s normálnou nosnosťou, vpravo - pre veľmi málo spoľahlivé pôdy

Ak podrážka nie je široká (tuhá schéma), priečne segmenty sú konštruktívne, nezúčastňujú sa na rozložení zaťaženia. Potom ich robia s priemerom 6 - 8 mm, ohýbajú sa na koncoch tak, že zakrývajú vonkajšie tyče. Viazaný na každého s pletacím drôtom.

Podrážka je široká (flexibilná schéma), priečna výstuž v podrážke tiež funguje. Odolá pokúškaniu krajiny, aby ju "zhroutila". Preto v tejto verzii výlučného použitia je rebrovaná výstuž rovnakého priemeru a triedy ako pozdĺžna.

Koľko bar je potrebný

Po vytvorení schémy vystuženia podkladovej lišty viete, koľko pozdĺžnych prvkov potrebujete. Sú položené po celom obvode a pod stenami. Dĺžka pásky bude dĺžka jednej tyče pre výstuž. Vynásobením počtom závitov získate potrebnú dĺžku pracovnej armatúry. Potom na číslo dostanete 20% - zásoby na kĺboch ​​a "prekrytie". To je v metroch a budete potrebovať pracovnú armatúru.

Zvážte koľko pozdĺžnych vlákien potom vypočítajte, koľko konštrukčnej tyče je potrebné

Zvážte koľko pozdĺžnych vlákien potom vypočítajte, koľko konštrukčnej tyče je potrebné

Teraz je potrebné vypočítať množstvo štrukturálnej výstuže. Zvážte, koľko priečnych mostov by malo byť: dĺžka pásky je vydelená krokom inštalácie (300 mm alebo 0,3 m, ak dodržiavate odporúčania SNiPa). Potom vypočítajte, koľko potrebujete na vytvorenie jedného prekladu (sklopte výstužný rám s výškou a dvojitým). Výsledné číslo sa vynásobí počtom prepojok. K výsledku pridáte aj 20% (pre pripojenie). To bude počet štrukturálnych zosilnení pre posilnenie základov pásky.

Podobným princípom zvážte množstvo, ktoré je potrebné na posilnenie podrážky. Ak to všetko zistíte, zistíte, koľko posilnenia potrebujete v nadácii.

Môžete si prečítať o voľbe betónu pre nadáciu tu. 

Technológie pre montáž armatúry pre pásovú základňu

Vystuženie základov opasku s vlastnými rukami začína po inštalácii debnenia. Existujú dve možnosti: