Pilotový základ s grilem: zařízení s vlastními rukama

Ne vždy a ve všech situacích nelze použít tradiční základy - pásky a desky. V některých situacích se stávají příliš drahé: až 40-50% nákladů na celou budovu může jít do jejich uspořádání. Obvykle se to děje při stavbě v oblastech s velkou hloubkou zamrznutí (pod 2 metry) nebo na nestabilních, špatně nesoucích půdách. V takových případech je často nejlepším řešením založení základové piloty.

Co je základem základové piloty

Hromádkový základ pravděpodobně představuje všechno: je to určitý počet hromad pokrytých v zemi na úroveň nosné vrstvy nebo pod úrovní mrazu. Ve své čisté podobě se tento typ základů používá jen zřídka. Důvodem je zvláštní konstrukce, která vám nedovoluje přerozdělit zatížení z domu mezi piloty. Vzhledem k tomu, že pilotní základna je vyrobena hlavně z kulatiny nebo dřeva, někdy i pod rámovými domy. Tyto typy stavebních materiálů, vzhledem k jejich vlastnostem, samy přenášejí náklad. U domů z jiných materiálů jsou špatně kompatibilní.

Ale jejich zdokonalený vzhled - hromádkový základ s grilováním - postrádá mnoho nevýhod a může být použit jak pro cihlovou, tak pro blokovou konstrukci. V nich jsou všechny podpěry vázány pásem z kovu nebo železobetonu (betonu) do jedné konstrukce. Tato páska se nazývá grillage.

Tímto způsobem se základna rohu a roštu vytáhne ze země

Tímto způsobem se základna rohu a roštu vytáhne ze země

Grillage je součástí nadace, spojuje hlavičky hromád a slouží jako opora stěn. Je to grillage akceptuje, a vzhledem k uzavřenému návrhu přerozděluje zatížení a přenáší ho na piloty. Může to být kov, dřevo, beton nebo železobeton. Podle typu provedení jsou betonové (železobetonové) rošty nízké a vysoké.

Rozdělit základy pilotů s vysokým a nízkým grilováním

Rozdělit základy pilotů s vysokým a nízkým grilováním

Vysoká grillage je nad úrovní terénu. Nejčastěji se jedná o kovové kanály s velkým průřezem nebo čtvercovými kovovými trubkami. Stále děláte takový beton, ale jeho zařízení je mnohem komplikovanější: musíte přijít na to, jak naplnit pásku ve vzdálenosti od země.

Jak funguje grillage a co dává

Každý dům v různých částech dodá jinou zátěž: dekorace, nábytek, sanitární keramika, jiné věci jsou umístěny nerovnoměrně. V důsledku toho bude zatížení z jeho různých částí jiné. Grövsterk přebírá tato nerovnoměrná zatížení a rozděluje je. "Přizpůsobené" zatížení je již převedeno na hromady.

Jaký je rozdíl mezi hromadou a základem piloty a nadace

Jaký je rozdíl mezi hromádkou a hromadou základů (pro zvýšení velikosti obrázku, kliknutím na něj pravým tlačítkem myši)

Je to dobré? Skutečnost, že se stejnou zátěží hromád, je menší pravděpodobnost, že budou sedět nerovnoměrně. A nerovnoměrné smršťování vede, jak víte, k trhlinám v základových a stěnách. Proto je nadace základové piloty stabilnější. Přestože zůstává hlavní nevýhoda základů pilulek: nevíme, jaký druh půdy je pod každou pilou. Protože předpovídat jejich chování je nereálné. Proto architekti nemají moc rád: není možné zaručit dlouhodobý provoz domu.

Opěrný pás na hromadách

V tomto ohledu je mnohem předvídatelnější nízká grillage. Začínají obvykle pod úrovní terénu a jsou odlévány z vyztuženého (nebo ne závislé na projektu) betonu. A vyztužení pilířů je spojeno s příslušenstvím roštu.

V tomto případě je grillage jemně odizolovaná základová páska a vyrábí se stejnou technologií. To se liší tím, že má pevné spojení s piloty, což občas zvyšuje spolehlivost a stabilitu konstrukce. Stále jsou tyto základy nazývány stuhou na hromadách nebo pilotem. Tento návrh je téměř ideální: kombinuje výhody piloty a pásového podkladu a většinou kompenzuje jejich nedostatky.

Uspořádání pilulky

Podložka na páskové zařízení (pro zvýšení velikosti obrázku klikněte pravým tlačítkem myši na něj)

Jak to funguje? Zatížení z domu se přenáší na pásku. Vzhledem k přítomnosti podélné výztuže je redistribuována v celé oblasti. Vzhledem k tomu, že páska spočívá na zemi, část z ní je přenášena, zbytek je na pilotách. Současně je zatížení a smrštění rovnoměrné: jsou "vyrovnány" páskou.

Na monolitické pásky lze v tomto článku přečíst základy.

V zimě, kdy začíná působit děrovací síla, se objevují všechny výhody základů piloty a pásky. Pokud je dům umístěn na podrost, jejich hloubka je nižší než úroveň mrznutí, je velmi obtížné si představit podmínky, za kterých dům zmatek nebo to dá nerovnoměrné smrštění.

Když se na pásku aplikují děrovací síly, "podpatky" hromád, a samy o sobě, nedovolí půdě pohybovat základy. Proto jsou základy s páskovým pilířem vynikající volbou na silně nafouknutých půdách. Náklady jsou mnohem vyšší než při stavbě konvenčních pilířových základů, ale mnohem nižší než při vytváření pásu pod hloubkou zamrznutí.

Kdy lze použít

Doporučuje se položit základovou základnu v následujících případech:

 • Když nestabilní a slabě nesoucí půdy opouštějí dostatečně velkou hloubku. Jedná se o krasové, lesní, rašelinové půdy, pískovce, rostlinné a úrodné půdy velké tloušťky (více než 1,4-1,5 m). V takovém případě musí být zatížení přenášeno do níže husté země s normální nosností. Dostat se k nim není vždy možné, a pokud je to možné, nadace je příliš drahá. Převod zatížení pomocí hromad je proto nejlepší volbou.
 • Na místech s velkými rozdíly ve výšce. V tomto případě je často mnohem levnější používat hromady různých výšin, než provádět práce na vyrovnávání půdy nebo vyplnit hlubokou pásku, která může kompenzovat rozdíl ve výškách.

  Jeden z typů hromádky rostreckého základu - s piloty TISE

  Jeden z typů hromádky rostreckého základu - s piloty TISE

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  32 − = 24