Urządzenie i zasada działania pomp samozasysających

Do zaopatrzenia w wodę w domu lub podlewania ogrodu używaj pomp. Istnieją różne typy i wzory, a każda z nich znajduje własną aplikację. Jeśli potrzebujesz niedrogiego i niezawodnego urządzenia do pompowania wody ze studni, pokładu lub jakiegoś zbiornika, zwróć uwagę na samozasysającą pompę. Te stosunkowo niedrogie urządzenia, które są zainstalowane na powierzchni, mogą pompować wodę z dość przyzwoitej głębokości - 8-9 m. W razie potrzeby modele są uzupełniane ejektorami, a następnie głębokość zasysania wzrasta do 20-35 m. 

Pompy samozasysające: urządzenie i typy

Pompy samozasysające pompują wodę z głębokości 8-9 metrów, podczas gdy same znajdują się na powierzchni. Woda podnosi się z tego powodu, że w centralnej części ciała, dzięki ruchowi kół z ostrzami, powstaje obszar niskiego ciśnienia. Aspirując do wypełnienia, woda unosi się. Okazuje się, że pompa zasysa wodę.

Wygląd samozasysającej pompy

Wygląd samozasysającej pompy

Jak każda inna pompa samozasysająca składa się z silnika i komory roboczej, w której znajduje się mechanizm dostarczający. Wały pompy i silnika są połączone za pomocą sprzęgła, niezawodność połączenia i szczelność jest określona przez rodzaj uszczelnienia. Uszczelnienia są dwojakiego rodzaju:

  • gruczoł - tańszy i mniej niezawodny;
  • uszczelka końcowa - bardziej niezawodna, ale droższa.

Istnieją modele samozasysających pomp ze sprzęgłami magnetycznymi. Nie wymagają uszczelnień, ponieważ nie mają połączeń typu "end-to-end". Jest to zdecydowanie najbardziej niezawodna konstrukcja, ale i najdroższa.

Struktura i zasada działania

Zgodnie z trybem działania pompa samozasysająca może być wirowa i odśrodkowa. W obu kluczowych ogniwach jest tylko wirnik, który ma inną konstrukcję i jest zainstalowany w korpusie o różnych przeciwnościach. Zmienia to zasadę pracy.

Odśrodkowe

Samozasysające pompy odśrodkowe mają interesującą strukturę komory roboczej - w postaci ślimaka. W środku korpusu są zamocowane wirniki. Koło może być jednym, a następnie pompę nazywa się jednostopniową pompą, może kilkoma - wielostopniową. Jednostopniowe pracują zawsze na tej samej mocy, wielostopniowe mogą zmieniać wydajność w zależności od warunków, w związku z tym są bardziej ekonomiczne (mniejsze zużycie energii).

Samozasysająca pompa odśrodkowa

Samozasysająca pompa odśrodkowa

Głównym elementem roboczym tego projektu jest koło z ostrzami. Ostrza są zgięte w kierunku przeciwnym do ruchu koła. Kiedy się poruszają, w jakiś sposób wypychają wodę, przyciskając ją do ścian kadłuba. Zjawisko to nazywane jest siłą odśrodkową, a strefa między ostrzami a ścianą nazywa się "dyfuzorem". W ten sposób wirnik porusza się, tworząc na obwodzie obszar zwiększonego ciśnienia i popychając wodę w kierunku rury odgałęzienia wylotowego.

Schemat przepływu wody w pompie odśrodkowej

Schemat przepływu wody w pompie odśrodkowej

Równocześnie w środku wirnika powstaje strefa o obniżonym ciśnieniu. Wyciąga wodę z rurociągu zasilającego (przewód ssący). Na powyższym rysunku dopływająca woda jest oznaczona żółtymi strzałkami. Co więcej, jest on napędzany wirnikiem do ścian i ze względu na siłę odśrodkową podnosi się w górę. Proces ten jest stały i nieskończony, powtarzany, aż wał się obraca.

Zasada działania pomp odśrodkowych jest związana z ich brakiem: aby stworzyć siłę odśrodkową z wirnika powietrznego, nie można zatem przed pracą, ciało jest wypełnione wodą. Ponieważ pompy często pracują w trybie przerywanym, aby woda nie wypływała z obudowy, gdy jest zatrzymana, zawór zwrotny jest umieszczony na rurze ssącej. Są to cechy działania samozasysających pomp odśrodkowych. Jeżeli zawór zwrotny (powinien być obowiązkowy) na przewodzie zasilającym znajduje się u dołu, cały rurociąg musi być napełniony, a to będzie wymagało więcej niż jednego litra.

Tytuł Zużycie energii Głowa Maksymalna głębokość zasysania Produktywność Materiał obudowy Łączenie wymiarów Cena:
Kaliber NBTS-380 380 W 25 m 9 m 28 l / min żeliwo 1 cal 32 USD
Metabo P 3300 G 900 W 45 m 8 m 55 l / min żeliwo (wał napędowy wykonany ze stali nierdzewnej) 1 cal 87 USD
ZUBR ZNS-600 600 W 35 m 8 m 50 l / min plastik 1 cal 71 USD
Elitech НС 400В 400 W 35 m 8 m 40 l / min żeliwo 25 mm 42 USD
PATRIOT QB70 750 W 65 m 8 m 60 l / min plastik 1 cal 58 USD
Gilex Jambo 70/50 H 3700 1100 W 50 m 9 m (wbudowany wyrzutnik) 70 l / min żeliwo 1 cal 122 USD
BELAMOS XI 13 1200 W 50 m 8 m 65 l / min stal nierdzewna 1 cal 125 USD
BELAMOS XA 06 600 W 33 m 8 m 47 l / min żeliwo 1 cal 75 USD

Vortex

Samozasysająca pompa wirowa charakteryzuje się konstrukcją korpusu i wirnika. Wirnik jest dyskiem z krótkimi przegrodami promieniowymi, umieszczonymi na krawędziach. Nazywa się to wirnikiem.

Struktura pompy wirowej

Struktura pompy wirowej

Korpus jest wykonany w taki sposób, że zakrywa on "płaską" część wirnika, a w obszarze przegród występuje znaczna szczelina boczna. Kiedy wirnik obraca się, woda jest przyciągana przez mosty. Ze względu na działanie siły odśrodkowej jest dociskany do ścian, ale po pewnym dystansie ponownie wchodzi w strefę działania przegród, otrzymując dodatkową porcję energii. Tak więc, w szczelinach, również skręca się w wiry. Okazuje się, że przepływ bliźniaczego wiru nadał nazwę sprzętowi.

Ze względu na specyfikę działania pompy wirowe mogą wytworzyć ciśnienie 3-7 razy więcej niż pompy odśrodkowe (przy tych samych rozmiarach kół i prędkości obrotowej). Są idealne, gdy wymagany jest niski przepływ i wysokie ciśnienie. Kolejny plus - mogą pompować mieszaninę wody i powietrza, czasem nawet wytwarzać próżnię, jeśli tylko wypełniona jest powietrzem. Ułatwia to jego obsługę - nie napełniaj aparatu wodą lub jej niewielką ilością. Brak pomp wirowych - niska wydajność. Nie może być wyższa niż 45-50%.

Tytuł Zużycie energii Głowa (wysokość podnoszenia) Produktywność Głębokość ssania Materiał obudowy Cena:
LEO XKSm 60-1 370 W 40 m 40 l / min 9 m żeliwo 24 USD
LEO XKSm 80-1 750 W 70 m 60 l / min 9 m żeliwo 89 USD
AKO QB 60 370 W 30 m 28 l / min 8 m żeliwo 47 USD
AKO QB 70 550 W 45 m 40 l / min 8 m żeliwo 68 USD
Pedrollo RCm 60 370 W 40 m 40 l / min 8 m żeliwo 77 USD
Pedrollo К 65 500 W 55 m 50 l / min 8 m żeliwo 124 USD

Wyrzutnik

Największa głębokość, z jaką wiry powierzchniowe i pompy odśrodkowe mogą podnosić wodę - 8-9 metrów, często znajduje się głębiej. Aby "dostać" to z tego miejsca, na pompach jest zainstalowany wyrzutnik. Jest to rurka o specjalnym kształcie, który, gdy woda przechodzi przez nią, tworzy próżnię na wlocie. Zatem takie urządzenia należą również do kategorii samozasysania. Pompa samozasysająca wyrzutnika może podnosić wodę z głębokości 20-35 m, co jest już wystarczające dla większości źródeł.

Schemat podłączenia zdalnego wyrzutnika do studni o różnych średnicach - dwa cale w prawo, cztery cale w lewo

Schemat podłączenia zdalnego wyrzutnika do studni o różnych średnicach - dwa cale w prawo, cztery cale w lewo

Wadą jest to, że część robocza wody, która jest rozumiana, musi zostać zwrócona, w związku z czym wydajność jest znacznie zmniejszona - taka pompa nie może zapewnić bardzo dużego przepływu wody, ale zużywa się mniej energii elektrycznej w celu zapewnienia operatywności. Podczas instalowania wtryskiwacza w studni lub studni o wystarczającej szerokości, dwa rurociągi są opuszczane do źródła - jedno zasilające o większej średnicy, drugie zasilanie, drugie, o mniejszej. Wyrzutnik jest podłączony do ich wyjść, a filtr i zawór zwrotny są zainstalowane na końcu. W tym przypadku wada jest również oczywista - zużycie podwójnej rury, a tym samym droższa instalacja.

W studniach o małej średnicy wykorzystywany jest jeden rurociąg - podajnik, a zamiast odwrotnego - obudowa studni. Tak więc powstaje strefa rozrzedzenia.

Vortex i odśrodkowe - porównanie i zakres

Pierwsze wspólne funkcje:

  • maksymalna głębokość zasysania - 8-9 metrów;
  • metoda instalacji - powierzchnia;
  • Na rurze ssącej powinna być rura lub wąż wzmocniony (normalny nie umieszczony, spłaszczony podciśnieniem).

Teraz o tym, jaka jest różnica między wirowaniem a modelami wirówkowymi. Pompy Vortex są bardziej kompaktowe, mniej kosztowne, ale zwiększają hałas podczas pracy. Odśrodkowe - bardziej ciche, na wyjściu wytwarzają niewielki nacisk. Wirowanie przy tych samych wymiarach wirnika i prędkość jego obrotów może wytworzyć ciśnienie 3-7 razy większe. Ale nie możemy powiedzieć, że to jest ich godność - nie zawsze wymaga dużej presji na wyjście. Na przykład nie jest konieczne do podlewania ogrodu i ogrodu. Woda dostarczana pod wysokim ciśnieniem po prostu zmyje glebę, odsłoni korzenie. Dlatego jako pompa do nawadniania lepiej jest użyć samozasysającej pompy odśrodkowej.

Wysokie ciśnienie na wylocie może być wymagane przy organizowaniu systemu zaopatrzenia w wodę w domu. Wymagana będzie tutaj charakterystyka pomp wirowych. Jest tylko jedna wada: nie mogą zapewnić dużego kosztu. Dlatego coraz częściej do tych celów stosuje się wszystkie takie same wirówki, ale w połączeniu z hydroakumulatorem. Jednak wtedy okazuje się już przepompownia.

Powierzchniowe pompy odśrodkowe muszą być napełnione wodą przed uruchomieniem

Powierzchniowe pompy odśrodkowe muszą być napełnione wodą przed uruchomieniem

Główną wadą samozasysających pomp odśrodkowych jest konieczność napełnienia ich wodą przed uruchomieniem. Nie jest to najprzyjemniejsze zajęcie, które dodaje kłopotów podczas używania takiej pompy do nawadniania.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

38 − = 29