Desať pre kotol

Desať pre kotol

Skratka TEN sa neustále vyskytuje v popise domácich spotrebičov, takže väčšina z nás je dobre známa. Je to "trubkový elektrický ohrievač". Toto zariadenie bolo vynájdené v polovici minulého storočia a už viac ako sto rokov a pol sa stalo nezmeneným prvkom pri navrhovaní rôznych zariadení, ktoré sú nejako spojené s vykurovaním.

Ak hovoríme o domácich spotrebičoch, elektrické ohrievače sú vybavené práčkami, rúrami, kotlami, vykurovacím zariadením a samozrejme aj ohrievačmi vody. Dnes vám povieme, aké typy ohrievačov sa používajú v moderných kotloch, akú funkciu vykonávajú, a tiež o vlastnostiach výberu a prevádzky týchto zariadení.

Desať pre kotol

vymenovanie

Hlavným účelom ohrievača v kotli je ohrievanie vody. Takéto ohrievače pracujú z elektrickej energie, preto sú vybavené iba zariadeniami, ktoré sa dajú pripojiť k elektrickej sieti (napríklad v ohrievači na plynový plyn, plynový ohrievač spaľuje funkciu TEN).

Ohrievací prvok je špirálová rúrka vyrobená z nichrómovej zliatiny s medeným povlakom. V závislosti od modelu kotla je ohrievač obvykle umiestnený v spodnej časti zariadenia alebo na boku. Prvý variant usporiadania sa považuje za úspešnejší, pretože v tomto prípade sa voda ohreje rýchlejšie a rovnomernejšie.

Účel ohrievača kotla

Čo je to suchý a mokrý ohrievač?

TEN, ktoré sa používajú na vybavenie domácich ohrievačov vody, sú dva typy - "suché" a "mokré".

"Suchý" vykurovací prvok sa nazýva tak, pretože neprichádza do kontaktu s vodou. Izoluje sa z kvapaliny uzavretou bankou. Takéto ohrievače sa používajú hlavne v moderných modeloch kotlov. Predpokladá sa, že sú odolnejšie, pretože nie sú vystavené vodovodnej vode. Neprítomnosť nánosov vápna a stupnice zvyšuje životnosť ohrievača. Veľkým prírastkom "suchých" TEN je to, že pri vykurovaní začína prázdnou nádržou.

Suchý ohrievač pre kotol

"Wet" ohrievače - to je najbežnejší typ TEN (dnes sú tiež nazývané "ponorné"). Mnohí veria, že takéto ohrievače sú už zastarané, ale napriek tomu sa naďalej aktívne využívajú. Medzi nedostatky "mokrých" TENS možno hovoriť sklon k poruchám av dôsledku toho potrebu opravy alebo výmeny. Ale na rozdiel od "suchých" ohrievačov, takéto ohrievače možno ľahko nájsť na trhu a tiež ľahko nahradiť.

Mokrý (ponorný) ohrievač pre kotol

Vykurovacie prvky rôznych výrobcov

Spoločnosti, ktoré vyrábajú domáce ohrievače vody, inštalujú na svojich zariadeniach rôzne modely vykurovacích prvkov, takže tieto zariadenia sú vzácne zameniteľné. Ponúkame vám, aby ste sa oboznámili s funkciami vykurovacích telies pre kotly od najobľúbenejších výrobcov.

Vykurovacie telesá kotla

Ariston

Tento taliansky záujem vybavuje ohrievače vody ohrievačmi z nehrdzavejúcej ocele s poniklovanou mosadzou v medenej škrupine. Ohrievače majú vysokú tepelnú energiu vďaka mosadznej prírube. Väčšina ohrievačov Aristonu má menovitý výkon 1,5 kW. Takéto zariadenia sa používajú ako pre kompaktné kuchynské kotly, tak aj pre veľké zariadenia navrhnuté pre sto litrov. Nákup vykurovacieho telesa pre kotol od tohto výrobcu vás bude stáť okolo 1500-2000 rubľov.

TEN pre kotol Ariston

Thermex

Kotly od tohto výrobcu, ktorých domovom je aj Taliansko, sú vybavené dvomi vykurovacími prvkami, čím sa proces vykurovania vody stáva účinnejším. Jedno zo zariadení má výkon 1 kW, druhý - 1,5 kW. Môžu pracovať spoločne alebo jednotlivo, čo vám umožňuje upraviť spotrebu energie a rýchlosť ohrevu.

Výrobca vybavuje ohrievače vody ohrievačmi vyrobenými zo špeciálnej patentovanej zliatiny. Veľkým prínosom pre vlastníkov ohrievačov Thermex je, že vykurovacie články v nich môžu byť nahradené ohrievačmi vyrobenými inými výrobnými spoločnosťami (napríklad Garanterm alebo Atlantic).

Vykurovací prvok kotla Thermex

Gorenje

Spoločnosť zo Slovinska používa vo svojich zariadeniach trubicové vykurovacie telesá, ktoré sú pokryté dodatočnou ochrannou vrstvou sklovitého glazúru alebo skleneného porcelánu (tieto materiály sa tiež používajú na zakrytie vnútorného povrchu nádrže ohrievača vody). Tento povlak zabraňuje vzhľadu vodného kameňa, čo často vedie k poruchám zariadenia.

Keďže voda v kotloch Gorenje ohrieva na pomerne vysokú teplotu o 90 stupňov, pri inštalácii ohrievača od výrobcu tretej strany by maximálna teplota vykurovania nemala byť vyššia ako 60 stupňov, inak by zariadenie rýchlo zlyhalo.

Vykurovací článok kotla Gorenje

Čo sa často rozpadá?

Tak ako všetky ostatné domáce spotrebiče, ohrievače vody sa môžu zlomiť pod vplyvom vonkajších alebo vnútorných faktorov. Často sa pri týchto poruchách vykurovacie teleso dopúšťalo viny.

Vymenujme najbežnejšie typy porúch, ktoré súvisia s prevádzkou ohrievača:

  • ak je namiesto horúcej vody vodovodný kohútik, s najväčšou pravdepodobnosťou je spojenie medzi TEN a regulátorom teploty rozbité;
  • ak je zariadenie stále zapnuté a vypnuté, je možné, že na TEN sa vytvorila hrubá vrstva stupnice;
  • ak sa pri inštalácii kotla vyskytnú chyby, v nádrži môže byť vytvorený vzduchový vankúš, ktorý zabraňuje prístupu vody k TEN.

Príčiny poruchy vykurovacieho telesa kotla

Výmena vykurovacích telies

Pripravili sme pre vás krátky návod, na ktorý môžete navigovať, a to tak, že vymeníte vadný vykurovací článok.

  • Vypnite napájanie zariadenia a potom vypustite z nádržky vody.
  • Pre pohodlie sa odporúča vytiahnuť ohrievač vody zo steny.
  • Odstránime spodný panel, fotografujeme polohu všetkých drôtov a pripojení.
  • Odpojte všetky vedenia od ohrievača a starostlivo ho odstráňte.
  • Odhadujeme vhodnosť TET pre ďalšiu prácu. Ak váha nie je veľká a ľahko sa vyčistí, môžete po čistení vrátiť zariadenie na miesto. Ak váha poškodila kov, vykurovanie bude potrebné vymeniť.
  • Inštalujeme nový ohrievač, pripojte ho k drôtu podľa obrázka. Zaviedli sme zadný panel.

Proces nahrádzania tónu je jasne uvedený v nasledujúcom videu.

Tipy na výber

Namiesto neúspešného elektrického ohrievača je lepšie inštalovať nové zariadenie rovnakého modelu. Nájdete ho na internete pomocou označenia na kryte TEN. Môžete tiež ukázať predávajúcemu v obchode staré vykurovacie teleso a pomôže vám nájsť ten správny model.

Ak sa rozhodnete nahradiť ohrievač vody "natívnym" ohrievačom zariadením od iného výrobcu, nezabudnite zohľadniť dva dôležité faktory. Prvý je tepelný výkon vykurovacieho telesa. V kotle je možné inštalovať iba ohrievač s rovnakým výkonom ako starý. Druhým faktorom je umiestnenie ochrannej anódy. Existujú modely kotlov, v ktorých je tento prvok namontovaný priamo do ohrievača. V tomto prípade by mal nový ohrievač mať špeciálny otvor na inštaláciu anód.

Odporúčania pre výber ohrievača pre kotol

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

44 + = 53