Montáž plynových stĺpov

Montáž plynových stĺpov

Montáž plynových stĺpov

Riešenie problému nákupu ohrievača vody pomerne často spočíva na zariadeniach, ktoré používajú zemný plyn. Sú spoľahlivé, cenovo dostupné a umožňujú rýchle ohrievanie veľkých objemov vody. Ale do tej miery, kedy si vyberiete pre seba model pravý stĺpec z Valliant, Neva, Electrolux, Astra, Junkers, Oasis či iného výrobcu, je dôležité, aby sa dozvedeli o inštaláciu týchto prvkov výbavy.

Montáž plynových stĺpov

Montáž plynových stĺpov

Aké zákony regulujú inštaláciu?

Montáž plynových stĺpov do viacpodlažných budov sa vykonáva podľa nasledovných dokumentov:

 • SNiP 42-01-2002
 • SNiP 31-01-2003
 • SNiP 41-01-2003

SNIP na inštaláciu plynových stĺpov

Mnohí kupujúci stĺpca pochybujú, či je možné ho umiestniť do kúpeľne, pretože počuli, že to nie je odporúčané. Skutočne, ak v minulosti (v domácnostiach 60. rokov) plynová služba inštalovala prístroj v kúpeľni, v posledných rokoch trvala na inštalácii stĺpca iba v kuchyni. Zákaz zakladania stĺpov v kúpeľni bol predpísaný v Kódexe pravidiel platných do roku 2003.

V súčasnom relevantnom spoločnom podniku neexistuje zákaz takéhoto zariadenia, ale iba požiadavky na priestory, v ktorých je inštalované plynové zariadenie. Najdôležitejšou z nich je objem miestností minimálne 15 m2 a prítomnosť okna s minimálnou plochou 0,45 m2, čo prakticky nie je možné pre štandardné kúpeľne bytových domov. Takže odmietnutie inštalácie stĺpca v kúpeľni môže byť spôsobené práve týmito požiadavkami. Ak je starý stĺpec už v kúpeľni, nie je nutné ho preniesť pri jeho výmene novým zariadením.

Dokumenty na inštaláciu

Najjednoduchšie je inštalácia stĺpca na miesto, kde takéto zariadenie už stalo. Je dôležité, aby nákup certifikovaného zariadenia, a potom aplikovať na bytového úradu získať kópiu projektu svojho bytu, ktorý ukázal vodu, plyn, dymootvedenie, umiestnenie stĺpce a jeho technické charakteristiky. Ďalej je potrebné požiadať plynovú službu o nahradenie stĺpca umiestnením inštalácie. Vyžaduje tiež samostatnú aplikáciu pre opravy na plynovom vedení.

Čo potrebujete na inštaláciu plynového stĺpca

Ak ste prvý, kto ste nainštalovali stĺpec v budove alebo zmeníte jeho polohu, pripravte tieto dokumenty:

 1. Zákon o stave komína. Takýto dokument je zostavený a certifikovaný službou, ktorá riadi dymové a ventilačné kanály.
 2. Technický pas kolóny.
 3. Žiadosť majiteľa bývania na rekonštrukciu bytu. Mal by sa predložiť mestskej správe.
 4. Inštalácia projektu, ktorá sa uskutočňuje v spoločnosti GORGAZ.
 5. Vyhlásenie o práci vykonanej spoločnosťou GORGAS.

Projekt inštalácie plynového stĺpca

Ukážka aplikácie na inštaláciu plynového stĺpca

Akonáhle je povolenie prijaté, plynárenská služba vloží plynové potrubie a umiestni glukometr. Samostatne venujte pozornosť inštalácii vody. Zavesenie stĺpa na mieste, obložené nehorľavými materiálmi, musí plynovod nastaviť a spustiť zariadenie a potom umiestniť plynomer na tesnenie.

Navyše sa majiteľovi vydávajú tieto zákony:

 • Z hasičského oddelenia.
 • Pri príjme prístroja v prevádzke.
 • Od technického dohľadu.

Navyše inštalačný projekt stĺpca je nevyhnutne uvedený v ZINZ.

požiadavky

Miesto, kde sa stĺpec namontuje, sa volí s ohľadom na usporiadanie odsávača a zhodu s inými normami, ako aj s ohľadom na komunikáciu a jednoduchosť použitia.

Existujú takéto požiadavky:

 • Miestnosť na umiestnenie plynového ohrievača by mala byť neobytná, mala plochu najmenej 7,5 m2 a výšku stropu najmenej dva metre.
 • V miestnosti je dôležité zabezpečiť dostatočné vetranie (vyžaduje okno).
 • Tlak v potrubí prívodu vody by mal byť od 0,1 atm.
 • Inštalácia by mala byť vykonaná na protipožiarnej stene z betónu alebo tehly, potom nie je potrebná izolácia povrchu. V prípade, že je držaná na nehorľavý stenu k stene pre dodanie nehorľavosť možno použiť dokončovacie čadiča Elektronický papier 3-5 mm v hrúbke a pozinkovaného plechu s hrúbkou 0,8-1 mm. Súčasne by izolačný materiál mal presahovať hranice stĺpca minimálne 100 mm zo všetkých strán.
 • Na stenách z dreva alebo stien s horľavým povlakom je inštalácia stĺpov zakázaná.
 • Bočný panel zariadenia by nemal byť umiestnený bližšie ako 15 cm od steny.
 • Predná strana zariadenia musí mať voľný priestor (minimálne 60 cm).
 • Minimálna vzdialenosť od stĺpa k plynovému kachli je 10 cm.
 • Pre dodávku vody a plynu by sa mali použiť ohybné hadice alebo kovové rúry s vnútorným priemerom 13 mm a dĺžkou do 2,5 m.
 • Pred montážou musí byť na stĺpe inštalovaný uzatvárací ventil.
 • Prívodný kanál komína musí mať obvod s priemerom 120 mm.
 • Priemer výstupného potrubia plynu z kolóny musí byť medzi 110 mm a dĺžkou -. 300 mm až 2 m Okrem toho sa rúrka umiestni so stúpaním najmenej 2 °.

Požiadavky na inštaláciu plynového stĺpca

Pravidlá inštalácie v byte

 • Použitie v bytoch na odvádzanie produktov spaľovania z zvlneného komínového stĺpika z hliníka nie je povolené.
 • Žeriav, ktorý blokuje prúd plynu do stĺpika, je umiestnený vedľa prístroja. Mal by mať žlté pero.
 • Ak chcete skĺbiť plynový stĺp za dekoračnými panelmi, mali by byť ľahko odstránené a vyrobené z nehorľavého materiálu.
 • Keďže si reproduktory uvedomujú určitú zotrvačnosť, aby sa zabránilo núdzovým situáciám, studená voda by mala byť privedená do prístroja samostatným potrubím.

Inštalácia plynového stĺpca

Jeřáb so žltou rukoväťou na vypnutie plynu plynového stĺpca

Inštalácia vodovodného potrubia do plynového stĺpca

Môže byť plynový stĺp ukrytý v skrini a kde môže byť skrytý?

Montáž stĺpca v kuchyni, majitelia domov často premýšľať o tom, ako skryť zariadenie z očí, ale pochybujem, či je dovolené zavrieť takéto zariadenie s nábytkom.

Plynový stĺp môže byť skutočne ukrytý v skrini, ale takýto nábytok by nemal mať spodnú stenu, aby nebránil vetraniu zariadenia. Aj v tomto prípade by nemala existovať zadná stena. Okrem toho by mali mať bočné steny dobrú ochranu proti požiaru.

Inštalácia plynového stĺpca v skrini

Komín a vetranie

Inštalácia v dome alebo v byte stĺpiku by mala dostatočná pozornosť venovať kapote, pretože je dôležité nielen pre vysoko kvalitný chod systému, ale aj pre bezpečnosť. Vyberanie rúrku pre odsávanie, stĺpec kapacita do úvahy - pre exponent 19-20 kW a pod vodou poskytuje jediný bod použité rúrky s priemerom 11 cm, a stĺpcov pre výkonom nad 21 kW, dodávky vody po dobu 2-3 bodov je potrebné rúrky s priemerom 13 cm ,

Dobrou voľbou pre súkromný dom budú vlnité rúry z viacvrstvového hliníka. Vo vnútri takejto rúry je inštalovaný oceľový drôt, ktorý dáva komínu tvar. V mestských apartmánoch namiesto vlnitých komínov používajú oceľové rúry pokryté bielym emailom, odolné voči teplu, ako aj pozinkované oceľové rúry. Pre súkromný dom je to menej vhodná možnosť kvôli vytvoreniu veľkého množstva kondenzátu v oceľovom potrubí a vysokej pravdepodobnosti námrazy v zime.

Vlnitá hliníková trubica pre plynový stĺp

Galvanizované potrubie pre plynový stĺp

V posledných rokoch sa stala populárnou inštaláciou koaxiálneho vetrania. Štruktúra takejto rúry zabezpečuje prítomnosť ďalšej rúrky vo vnútri - vnútorné vyčerpané plyny a vonkajší vzduch prichádza z ulice.

Koaxiálne vetranie plynového stĺpca

Náklady na práce

Ak chcete najskôr demontovať starý stĺpec, táto práca vás bude stáť 300-800 rubľov, ale ušetríte a robíte demontáž sami. Náklady na inštaláciu nového zariadenia budú ovplyvnené značkou stĺpca - pripojenie zariadenia domáceho výrobcu je lacnejšie (od 1500 rubľov) než inštalácia importného stĺpca (z 1 700 rubľov).

Tiež si výdavkov bude mať vplyv na zoznam diel - Ak chcete pripraviť pôdu pre montáž zariadení, potom pripojiť stĺpec "na zelenej lúke", cena bude jedna, ak je všetko je už pripravený a môžete zavesiť samotné zariadenie, je už pripojený do vody, a to len vľavo súčet plyn, cena bude oveľa nižšia. V priemere musíte zaplatiť 3000-6000 rubľov za inštaláciu stĺpca.

Náklady na inštaláciu plynového stĺpca

Registrácia plynových stĺpov

Aby nový stĺpec pracoval legálne vo vašom byte, musí byť zaregistrovaný. Na tento účel sa po inštalácii prístroja zavolá plynová služba, ktorá poskytuje všetku potrebnú dokumentáciu.

Registrácia nového plynového stĺpca

pokuty

Pri neoprávnenom napojení na plynovod, ako aj pri nekontrolovanej spotrebe plynu v byte alebo v súkromnom dome, majiteľ čelí administratívnej pokute. Jeho veľkosť v súčasnej dobe je 10.000-15.000 rubľov. Aktuálne informácie nájdete v Správnom kódexe Ruskej federácie - Ch. 7, odsek 7.19.

Pripojenie plynového stĺpca

Inštaláciu a pripojenie stĺpcov by mali vykonávať certifikovaní špecialisti.

Musíte pripraviť všetku dokumentáciu a zásoby a urobia nasledovné:

 • Označte body na upevnenie stĺpika na stenu, potom ich vyvrtajte a upevnite pomocou skrutiek.
 • Pred inštaláciou komína skontrolujte prievan.
 • Priveďte do stĺpca plynovú hadicu.
 • Namontujte spojku, ktorá spája stĺp s vodovodným potrubím.
 • Namontujte časť potrubia horúcej vody, ktorá vychádza zo stĺpika.
 • Namontujte komín.
 • Otestujte stĺpec.
Pripojenie plynového stĺpca

Ak chcete reproduktory namontovať sami, to je prípustné iba pokiaľ ide o pripojenie jednotky k stene a pripojenie vodovodného potrubia. Pre všetky manipulácie týkajúce sa plynu je potrebný špecialista.

Pri pripájaní plynového stĺpca k plynovodu pozri video z kanála "Newsroom 24".

Pravidlá prevádzky

Ak chcete nový stĺpec slúžiť dlhší čas a nevyžadovať opravu, potrebujete:

 • Pravidelne vykonávajte údržbu, čistenie zariadenia od usadenín, prachu a mierky. Odporúčaná frekvencia - raz ročne, ale s kontamináciou, môžete vykonať neplánované čistenie.
 • Nedovoľte nadmernému ohrevu vody v stĺpiku, pretože to urýchľuje proces vytvárania váhy na stenách výmenníka tepla.
 • V prípade potreby nainštalujte filter a čerpadlo pred stĺpik.
Pravidlá prevádzkovania plynového stĺpca

Príklad inštalácie stĺpca plynu môžete vidieť v ďalšom videu z kanála "Yury Trifonov".

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

52 − 42 =