Nástenné kotly

Nástenné kotly

Ohrievač vody - vec mimoriadne vhodná aj pre tých, ktorí čelia nedostatku teplej vody v potrubiach je extrémne zriedkavý. Preto takéto zariadenia sú často inštalované nielen v predmestských domoch, ale aj v bytoch - tak, aby nezáviseli od neočakávaných preventívnych prác na vodovodnej sieti.

Nástenný kotol v kuchyni

Existuje veľa rôznych druhov kotlov na predaj, ktoré sa líšia v niekoľkých parametroch. Povieme vám o rôznych typoch ohrievačov steny a o vlastnostiach tohto typu zariadení v dnešnom článku.

Nástenný domový kotol

Pre väčšinu z nás sú najbežnejšie kotle, ktoré sú namontované na stenu.

Nástenný kotol

typy

Nástenné kotly sa medzi sebou líšia, predovšetkým spôsobom vykurovania, ktorý závisí od typu použitej energie. Existujú dve odrody:

  • ohrievače vody, pracujúce z plynu;
  • ohrievače vody, poháňané elektrickou energiou.

Prečítajte si viac o každom z nich nižšie.

Elektrický ohrievač vody

Plynový ohrievač vody

plynový

Je známe, že plyn je lacnejším zdrojom energie ako elektrická energia, preto sú plynové kotly ziskové z hľadiska finančných nákladov. Ale aby ste mohli inštalovať takéto zariadenie, musíte sa pripojiť k plynovodu. Preto sa plynové ohrievače vody nachádzajú častejšie v súkromných domoch ako v mestských apartmánoch.

Nástenný plynový ohrievač vody

Medzi nedostatky tohto typu kotla stojí za zmienku obtiažnosť montáže a potreba nastavenia odsávacieho ventilačného systému. Optimálnym riešením na použitie v takýchto podmienkach sú prietokové plynové ohrievače vody, nazývané aj "plynové stĺpy".

Plynový stĺp

elektrický

Tento typ domácich kotlov je bežnejší, pretože je možné ich používať takmer všade. Ale tu sú niektoré nuansy. Napríklad s malým napájacím zariadením nebudú žiadne problémy. Ak je kapacita ohrievača vody väčšia ako 5 kW, bude potrebné vybaviť samostatné vedenie vybavené poistkou. Výhody elektrických kotlov zahŕňajú jednoduchosť inštalácie a prevádzky.

Elektrické ohrievače vody

Okrem bežných ohrievačov vody poháňaných elektrickou energiou existujú zariadenia s nepriamym typom. Tiež sa týkajú elektrických spotrebičov, ale ohrev vody sa neuskutočňuje elektrickou energiou ani plynom. Jedná sa o skladovacie kotly, ktoré používajú vodu ohrievanú v ohrievači.

Nástenný nepriamy vykurovací kotol

kombinovaný

Nesmieme spomenúť iný typ nástenných kotlov, ktorý nie je tak často, ale stále sa vyskytuje - zariadenia kombinovaného typu. Kombinujú princípy pôsobenia elektrických a nepriamych ohrievačov vody.

Usporiadanie kotlov tohto typu je dosť jednoduché: uzatvorený kryt s nádržou, cez ktorú prechádza cievka, a rúrkovým vykurovacím článkom, ktorý pracuje s elektrickou energiou. Voda z vykurovacieho kotla cez cievku vstupuje do nádrže, kde je vykurovaná TEN.

Nástenný kotol

Takýto kotol je univerzálnym zariadením schopným zabezpečiť priame aj nepriame ohrievanie vody v závislosti od času v roku. Takéto zariadenia môžu pracovať tak z plynu, ako aj z elektrickej energie.

Kombinácia schémy prevádzky kotlov na stenu

Tipy na výber

Spôsob ohrevu vody je jedným z kľúčov, ale v žiadnom prípade jediným kritériom pre výber kotla. Mali by ste zvážiť také parametre, ako je objem nádrže, tvar, typ zariadenia, ako aj výkon a maximálne parametre (čas vykurovania, teplota atď.).

Nástenný kotol pre domáce potreby

Ak je to možné, zakúpte ohrievač vody od spoľahlivých, osvedčených výrobcov. Najväčší počet pozitívnych recenzií z produktov od firiem Hotpoint Ariston, Electrolux, Thermex, Gorenje, Atlantik.

Nástenný plynový ohrievač vody

Nástenný elektrický ohrievač vody

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

43 − 41 =