Pračka nestlačí: čo mám robiť?

Pračka nestlačí: čo mám robiť?

Až donedávna - len pred štvrťstoročím - dostupnosť pračky v dome sa mohla pochváliť nie každým priemerným občanom našej krajiny. Dnes však tento "technologický zázrak" možno nájsť takmer v každom byte. A ak predtým bola žena v domácnosti dostatočná na to, aby sa bielizeň umyla bez ich účasti, práčka má teraz vyššie požiadavky: okrem svojej hlavnej funkcie musí tlačiť a niekedy suché prádlo. To sa stalo takým známym, že stiralk bez spin režimu je považovaný za takmer zbytočnú vec.

V tomto článku vám poviem, čo robiť, keď sa práčka prestane šúpať oblečenie: v ktorých prípadoch môžete vyriešiť problém sami a v ktorej budete musieť zavolať sprievodcu.

Aké poruchy je možné odstrániť vlastnými rukami?

V niektorých prípadoch je pomoc profesionálneho opravára nevyhnutná, existujú však prípady, kedy prerušenia v práčke sú spôsobené nevýznamnými problémami, ktoré je možné vyriešiť bez toho, aby mali osobitné vedomosti o domácich spotrebičoch.

Je spustený program prania, ktorý nevyžaduje odstreďovanie

Ak je vaša práčka viac menej moderným dizajnom, určite poskytuje niekoľko umývacích režimov pre rôzne typy textílií. Niektoré tkanivá vyžadujú obzvlášť opatrný postoj. Spravidla ide o prírodný hodváb alebo vlnu.

Počas odstreďovania môžu byť takéto tkaniny deformované, takže sa zvyčajne umývajú jemným alebo jemným umývacím režimom bez následného lisovania. Starostlivo prečítajte návod na obsluhu práčky: podrobne opisuje všetky programy prania.

Buben práčky je vyvážený

Na to, aby sa bubon práčky mohol normálne otáčať vysokou rýchlosťou (a to je potrebná na točenie), je potrebné, aby sa zaťaženie rovnomerne rozložilo. Ak počas prania je práčka zrazená do hromady, bubon nedokáže vyvinúť požadovanú rýchlosť a nedôjde k jej otáčaniu. Problém je možné vyriešiť núteným dokončením prania, vytiahnutím bielizne, rovnomerným rozdelením a opätovným spustením režimu odstreďovania.

Nerovnomerné rozdelenie vecí do práčky

Zariadenie môže tiež "odmietnuť" stlačiť, ak je prekročená maximálna prípustná hmotnosť bielizne. Odporúčania týkajúce sa počtu kilogramov sú uvedené v návode alebo priamo na telese práčky vo forme značiek.

V kanalizačnom potrubí sa vyskytla upchávka

Niekedy sa práčka nestráca nie z dôvodu niektorých porúch mechanizmu, ale z vonkajších dôvodov. Jedným z týchto dôvodov je upchatý kanalizačný systém. Ak chcete spustiť režim odstreďovania, je nutné, aby bol bubon práčky vyprázdnený, to znamená, že voda sa zlúčila. To však nie je možné, ak je výstup kanalizácie blokovaný v dôsledku upchatia vnútri potrubia. V tomto prípade voda zostáva v bubne a režim odstreďovania sa nedá spustiť.

Naučte sa zanášanie záležitosť, je to veľmi jednoduché: stačí odpojiť vypúšťaciu hadicu z mozgov a dať ju do vane alebo do drezu, a zapnite program odstreďovania. Ak všetko funguje, zistí sa zdroj problému. Môžete sa zbaviť blokády čistením potrubia káblom alebo naplnením špeciálnym prostriedkom.

Podstielka v kanalizačnom potrubí

Jeden z drenážnych prvkov

Ak zabudneme vyprázdniť vrecká pred praním, vystavíme pračku vážnemu nebezpečenstvu. Zabudnuté vo vreckách veci - mince, papierové obrúsky, lístky, zápasy, žuvačka a iné také drobnosti - môžu spôsobiť vážne škody. Najčastejšie to všetko spadá do odtokového systému jednotky, čím zabraňuje jeho normálnej prevádzke.

Ak chcete zistiť, že problém je v tomto, najprv musíte vytiahnuť odtokový filter. Nachádza sa v jednom z dolných rohov pračky, za malými dverami na prednom paneli. Ako vytiahnuť a vyčistiť túto časť je podrobne popísaná v používateľskej príručke.

Zanesený filter v práčke

Ďalším prvkom odtokového systému, ktorý sa môže upchať, je obežné koleso. Je priamo za vypúšťacím filtrom. Nemôžete to vytiahnuť, ale môžete to preskúmať pre cudzie telesá pomocou baterky.

Záverom nášho prieskumu je kontrola odtokovej hadice. Ak sa v ňom vytvorí upchávka, hadica by mala byť dobre vyfúknutá a ešte lepšie - opláchnuť pod silným prúdom vody.

Odstránime zablokovanie v odtokovej hadici

Ak chcete odstrániť zablokovanie, prečítajte si video z kanála "Oprava práčok - video".

Kedy je potrebná pomoc špecialistu?

Ak je diagnóza vykonáva sami nie ste schopní preukázať dôvod pre práčky alebo rotáciu, potom problém je vážnejší, a vysporiadať sa s ňou sami bude oveľa ťažšie. Ak potrebujete pomoc, kontaktujte odborníka v nasledujúcich prípadoch.

Vadný snímač hladiny vody

Moderné práčky sú sofistikované elektronické zariadenia, ktoré majú inteligentné funkcie. Preto problémy s akýmkoľvek prvkom ovplyvňujú prevádzku celého systému. Na väčšine nových modelov podložiek je snímač, ktorý fixuje hladinu vody v nádrži. Ak tento snímač nie je v poriadku, môže signalizovať, že v nádrži je voda, aj keď je v skutočnosti prázdna.

Princíp fungovania snímača hladiny vody v práčke

Ako je známe, ak voda zostáva v nádrži, režim spin-off je automaticky zablokovaný. Zlomený snímač je potrebné vymeniť.

Čerpadlo vypustite

Ak sa predtým, než sa zistili problémy s stláčaním, jednotka spôsobila podivný hluk, zatiaľ čo voda bola vyčerpaná, s najväčšou pravdepodobnosťou je príčinou poruchy v odtokovom čerpadle. Ak je táto časť pračky rozbitá, režim odstreďovania sa nespustí. Zistite, že tento typ porúch je veľmi jednoduchý. Uvoľnite prístup k čerpadlu obežného kolesa a bez zapínania do vodného stroja spusťte režim odstreďovania: ak sa obežné koleso neotočí, potom je vypúšťacie čerpadlo vadné a je potrebné ho vymeniť.

Ak chcete vymeniť čerpadlo, pozrite si video kanála "Wash +".

Ak chcete zistiť dôvody vedúce k poruche vypúšťacieho čerpadla, pozrite si nasledujúce video.

TEN zlomil

Trubicové vykurovacie teleso alebo TEN - je veľmi dôležitou súčasťou práčky. Ak sa rozpadne, samotný proces prania je často nemožný. Najčastejšie je ohrievač poškodený kvôli zlej vodovodnej kohútiku (napríklad príliš tvrdej) alebo kvôli používaniu chemikálií pre domácnosť s agresívnym chemickým zložením.

Rozbitá práčka TEN

Ak je ohrievač vadný, voda sa nedá zohriať na požadovanú teplotu a umývanie sa automaticky zastaví. Moderné modely práčok zobrazia v tomto prípade chybové hlásenie.

Stav ohrievača sa určuje pomocou špeciálneho zariadenia, ktoré je k dispozícii od profesionálnych opravovní.

Pri výmene ohrievača v práčke LG pozri video kanál Vladimíra Khatuntseva.

Porucha zariadenia

Tadhodchik - to je ďalší dôležitý prvok v pračke na zariadenia, ktorej existencia a účel nie sú známe každému. Zberač je potrebný na ovládanie rýchlosti štýlovacieho motora. Keď sa otáčky motora znižujú (napríklad v dôsledku preťaženia), signalizuje prevodovka a jednotka sa môže zastaviť. Ak je snímač rozbitý, dôjde k falošnému poplachu. Problémy s vozidlom môžu vzniknúť z rôznych dôvodov, ale najčastejšie to je spôsobené problémom v drôtoch, ktoré ho spájajú s "mozgom" stroja.

Práčka tachadchik

Problémy súvisiace s prevádzkou motora

Stabilita práčky závisí predovšetkým od použiteľnosti motora. Motor je pomerne komplikované zariadenie, preto je lepšie ho zveriť špecialistovi. Predtým, ako sa obrátite na nadriadeného, ​​môžete sa pokúsiť diagnostikovať sám. Najprv musíte odpojiť styralku od elektrickej siete, odtiahnuť ju zo steny a odstrániť zadný kryt. Ďalej odporúčame fotografovať každý krok, aby ste neskôr mohli zhromaždiť všetko presne tak, ako to bolo.

Opatrne odstráňte motor a skontrolujte integritu všetkých jeho komponentov. Napríklad uhlíkové kefy sa môžu opotrebovať - ​​v tomto prípade sa stávajú tenšie a zakryjú sa uhlíkom.

Uhlíkové kefy v práčke

Okrem toho môže byť motor mokrý kvôli tomu, že sa niekde vytvorila netesnosť. Na ďalšie objasnenie problému sa odporúča požiadať o odbornú pomoc.

Príklad opravy práčka Bosch, ktorá sa už lisovanie v 6. minúte kvôli poruche motora z dôvodu poľaviť magnetu, si môžete pozrieť v nasledujúcom videu.

Problémy s elektronikou

Modul hardware-software je akýmsi "mozgom", ktorý riadi prácu práčky. Je zodpovedný za fungovanie programov a senzorov. Ak dôjde k problému v práci programátora, je resynchronizovaný alebo obnoviť všetky jeho nastavenia. Tieto problémy môžu vzniknúť v dôsledku poklesu sieťového napätia alebo prieniku vody do zariadenia. Príčinou poruchy je často aj továrenské manželstvo.

Elektronika práčky

Ak chcete vymeniť model elektroniky v práčke, pozrite si nasledujúce video.

Tipy

Ak záručná lehota neuplynula, bolo by vhodné požiadať o pomoc servisné stredisko. Robte to okamžite bez pokusu o samodiagnostiku a opravu. Faktom je, že záručný servis neakceptuje elektroniku, ktorá už bola opravená.

Problémy s lisovaním môžu byť zabránené včasnému upozorneniu na poruchu v práčke. Nasledujúce "príznaky" hovoria, že existujú nejaké problémy:

  • po praní a odstreďovaní je bielizeň stále príliš mokrá;
  • v priebehu umývania zariadenie produkuje vonkajšie zvuky: bzučanie, poklepávanie atď .;
  • voda sa náhle začala miešať pomalšie ako zvyčajne.

Nezabudnite na prevenciu. Po každom umývaní stroja je potrebné vykonať niekoľko manipulácií. Najskôr vypláchnite zásobník a podávajte čistiaci prostriedok. Po druhé namočte mäkkou handrou na tesniaci poklop na poklop a vyčistite ju z trosiek. Po tretie, vysušte bubon a nechajte dvere auta otvorené niekoľko hodín.

Starostlivosť o práčku by si mala vybrať správnu chemikáliu pre domácnosť. Používajte iba tie čistiace prostriedky, ktoré sú určené pre tento typ domáceho spotrebiča.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

29 + = 36