Zariadenie a princíp fungovania práčky

Zariadenie a princíp fungovania práčky

Bez ohľadu na značku automatickej práčky je model modelov s predným nakladaním takmer identický pre rôznych výrobcov. Pochopte, že zariadenie takejto techniky by malo byť pre každého jeho majiteľa. Pomôže to pochopiť, ako funguje automatický stroj, ktorý by mohol zlyhať s rôznymi problémami, a či bude rušenie možné zvládnuť.

Zariadenie a princíp fungovania práčky

Hlavné komponenty zariadenia sú:

 • bývanie;
 • Buck;
 • bubon;
 • Systém plnenia vodou;
 • tlakový spínač;
 • Elektromotor;
 • Vykurovacie teleso;
 • Odtokový systém;
 • Riadiaca jednotka.

Hlavnými časťami práčky sú automatické zariadenia

bývanie

Všetky prvky práčky, bez ohľadu na značku - Indesit, LG, Samsung, Ariston, Electrolux, Bosch alebo iné, sú umiestnené vo vnútri kovového puzdra. V prípade, že je základňa, predný panel s poklopom, horný kryt, bočné steny a zadná stena.

Kryt umývačky

V hornej časti prednej steny krytu je ovládací panel a v ľavom rohu je nádoba na vloženie čistiaceho prostriedku (dávkovača). Zvyčajne v tomto kontajneri sú 3 bunky (dva pre prášok a jeden pre kvapalný produkt), ale môže byť viac alebo menej z nich v závislosti od modelu (od 1 do 5). Prášok naložený do dávkovača preteká jednou alebo viacerými dýzami do nádrže pod pôsobením prúdu vody.

V strede prednej steny je poklop pračky. Rozlišuje také časti ako gumovú manžetu poklopu a zariadenie zodpovedné za uzamknutie poklopu počas prania. Vnútri manžety je pripevnená k nádrži prostredníctvom svorky. Vďaka blokovaciemu zariadeniu sa dvere počas prania nedajú otvoriť. Najčastejšie v takomto zariadení je termočlánok, takže po ukončení umývania dvere zostávajú nejakú dobu uzavreté.

Hlavné prvky automatickej práčky

Systém na plnenie vody

Signál na sadu vody pochádza z riadiaceho modulu do elektromagnetického ventilu, ku ktorému je pripojená prívodná hadica. Táto hadica musí byť pripojená k prívodu vody.

Solenoidový ventil s hadicami na dodávanie vody do práčky - plniaci systém vody

Nádrž a bubon

Nádrž sa považuje za hlavný a najsilnejší prvok automatického stroja. Môže obsahovať 35-60 litrov vody. Takže počas prania zariadenia príliš nepôsobí vibrácie, nádrž nie je pevne spojená s telesom. Na jeho podporu sú v hornej časti stroja dve alebo štyri pružiny a dva alebo štyri tlmiče v spodnej časti stroja. Okrem toho, aby sa zabránilo nerovnováhe a silným vibráciám nádrže počas prania, sú na ňom upevnené betónové protizávažia. Vďaka tomuto dizajnu zostáva telo počas prevádzky zariadenia nehybné napriek kolísaniu nádrže.

Umývačka nádrží a tlmičov nárazov

Vo vnútri nádrže je bubon spojený remeňovým pohonom alebo priamym pohonom s motorom. Bielizeň sa vkladá do bubna a po zapnutí programu prania sa do nej dostane množstvo vody. Z prednej strany je nádrž spojená s bubnom gumovou manžetou zaisťujúcou tesnosť a v zadnej časti bubon prechádza cez nádrž k ložiskovej zostave.

Umývačka nádrží a bubnov

Pri výrobe bubna sa zvyčajne používa nehrdzavejúca oceľ a nádrž môže byť ako oceľ, tak plast. Druhá možnosť je lacnejšia, ale je krehkejšia a má kratšiu životnosť. Často má nádrž dve polovice, ktoré sú spojené so skrutkami alebo svorkou, ale v mnohých autách sú nerozlišujúce nádrže.

Drenážny systém

Hlavnými prvkami systému odtoku strojov sú odtokové čerpadlo a plastová drenážna hadica s dĺžkou 1 až 4 metre. Jedna časť hadice je pripojená k čerpadlu pomocou svorky a druhá je vypúšťaná do kanalizačného systému.

Vyprázdnite práčku z vlnitej hadice a hadice na ostrekovač - systém na vypúšťanie vody

Odtok by sa mal bežne vykonať niekoľkokrát počas prania. V čerpadle je izolovaný motor, obežné koleso a "slimák", ku ktorému sú hadice pripojené. Čerpadlo je najčastejšie synchrónne. Čerpadlo ovláda elektronický modul.

Čerpadlo práčky - systém na vypúšťanie vody

Keďže najčastejšou poruchou systému odtoku je porucha čerpadla v dôsledku jeho upchatia, zariadenie zariadenia umožňuje ľahký prístup k čerpadlu na jeho pravidelné čistenie. Kontrola a čistenie filtra čerpadla sa odporúča aspoň raz za 6 mesiacov.

Riadiaca jednotka

Tento prístroj používa práčku na ovládanie všetkých ostatných prvkov, takže sa dá bezpečne nazvať "mozgom" prístroja. Tiež sa nazýva programátor, elektronická doska alebo riadiaci modul. Práve z tohto prístroja sú zadané príkazy, ktoré sú vykonávané v systéme posádky, TEN, bubna, odtokové čerpadlo a ďalšie časti.

Riadiaca jednotka práčky

Riadiaca jednotka je najťažšia a drahšia časť práčky. Vo svojom zariadení je zvýraznený digitálny indikátor, vďaka ktorému používateľ vie všetko o fungovaní zariadenia. Vo väčšine modelov sa v prípade poruchy tento indikátor začne zobrazovať chybový kód. Po naučení jeho dekódovania je možné určiť, aký je podstatný rozpad a či je s ním možné zvládnuť bez volania pána. Ak je samotný modul nesprávny, obráťte sa na špecialistu na opravu alebo výmenu.

Riadiaca jednotka (modul) práčky - oprava

senzory

Prevádzka riadiaceho modulu je založená na ovládaní rôznych senzorov, ktoré zasielajú informácie o všetkých procesoch v stroji počas prania.

Takéto snímače sú:

 • Tlakový spínač. Takzvaný senzor, ktorého funkciou je monitorovanie hladiny vody. Ďalšou z jeho pomenovania je spínač úrovne. Môže to byť elektronický alebo mechanický a princíp jeho fungovania je pneumatický. Akonáhle tlakový spínač vysiela signál do riadiaceho modulu o dostatku vody v nádrži, bude zariadenie pokračovať v prevádzke.
 • Vzduchová komora. Takáto plastová časť je vedľa výtoku a je dôležitá pre prevádzku tlakového spínača. Keď nádrž naplní vodu, tlak vzduchu v komore sa zvyšuje proporcionálne s tlakom vody. Prostredníctvom malej tlmivky sa tlak prenáša na tlakový spínač.
 • Termostat. Taký snímač je umiestnený na dne nádrže. Hlavnou funkciou tohto snímača je určenie teploty vody v nádrži a prenos údajov do riadiaceho modulu.
 • Tachosensor. Jeho hlavnou úlohou je sledovať rýchlosť motora, ktorá je dôležitá pre rôzne spôsoby prania a spriadanie.
Prístroj na nastavenie tlaku (hladina vody) automatická

Automatická práčka na vzduchovú komoru

Termostat práčka

Práčka automatická tachadchik

ohrievač

Vnútri práčky je TEN zodpovedný za ohrev vody počas prania. Výkon ohrievača je zvyčajne v rozmedzí od 1800 do 2200 W. Nachádza sa na dne nádrže a považuje sa za jeden z najzraniteľnejších prvkov tejto techniky. Jeho rozpad je jedným z najbežnejších a najčastejšie sa vyskytuje v dôsledku nahromadenia stupnice na povrchu ohrievača.

TEN (ohrievač) práčka

Motor

Hlavnou funkciou motora v práčke je zabezpečenie otáčania bubna. Najčastejšie v automatickom prístroji je kolektorový motor, ale môžete stretnúť modely s bezkartáčovým alebo asynchrónnym motorom.

Pračka práčky

Pri modeloch s priamym pohonom je držiak motora pripravený na bubon (na jeho zadnú stenu). Tento druh elektromotora v práčke sa nazýva účinnejším. Jeho otáčanie vyžaduje menej energie a úroveň vibrácií a hluku z prístroja s priamym pohonom bude tiež menšia. Okrem toho tento motor zaberá menej miesta, čo umožňuje vytvárať stroje s kompaktnými rozmermi.

Motor sa nachádza na práčke v nádrži

Pri modeloch s prevodom pásu je kladka, ktorá sa nachádza za nádržou. Je pripojený k motoru pomocou hnacieho pásu. Keď motor spustí pohyb pásu, kladka sa začne otáčať a tým zaisťuje otáčanie bubna. Hlavnou nevýhodou tohto konštrukčného riešenia je opotrebenie pásu v dôsledku trenia. Navyše takáto práčka vibruje pri práci viac ako modely s priamym pohonom.

Otáčanie bubna práčky motorom a pásom

O prístroji práčky a jeho princípe fungovania je dobre známe v ďalšom videu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 1 = 3