Zásobník plynu: typ a princíp činnosti kotlov na plyn

Zásobník plynu: typ a princíp činnosti kotlov na plyn

Obyvatelia súkromných domov pripojených k plynovodu často radšej používajú plyn nielen na vykurovanie bývania, ale aj na ohrev vody. Takéto rozhodnutie je viac ako odôvodnené, pretože plyn je dosť lacné palivo. Dodávka teplej vody, poskytovaná pomocou plynového zariadenia, je veľmi prospešná pre rodinný rozpočet.

Ak sa rozhodnete ohrievať vodu podobným spôsobom, máte dve možnosti: plynový kotol alebo plynový stĺp. Prvým zariadením je zásobník ohrievača vody a druhý je prietokový ohrievač. Dnes budeme hovoriť o zásobníkoch plynových ohrievačov vody: o ich hlavných charakteristikách, odrodách a vlastnostiach prevádzky.

Zásobník plynu: typ a princíp činnosti kotlov na plyn

Zariadenie a princíp činnosti

Zásobníkové ohrievače vody na rozdiel od tečúcej vody vopred ohrejte vodu. Ohrev prebieha v kovovej nádrži, ktorá je hlavnou súčasťou konštrukcie každého kotla. Veľkosť nádrže závisí od toho, koľko vody je určená. Na predaj sú kotly s kapacitou od 50 do 300 litrov.

Voda v nádrži sa ohrieva pomocou výmenníka tepla. Najčastejšie ide o oceľovú alebo mosadznú cievku. Nachádza sa v spodnej časti nádrže alebo je rozmiestnený takmer na celom povrchu zariadenia. Cievka dostáva teplo z plynového horáka, ktorý je umiestnený v spodnej časti ohrievača vody v špeciálnej spaľovacej komore vybavenej plameňovou rúrkou.

Schéma ohrievača vody na ukladanie plynu

Medzi vyššie, v tomto prevedení plynového kotla izolačné prvky, potrubie pre dodávku vody a stiahnutie, a rôznych senzorov.

Nádrž sa doplňuje vodou v automatickom režime. Keď čerstvá časť vody vstúpi do nádrže, zapne sa plynový horák, z ktorého vyteká teplo z ohňovzdornej trubice a ohrieva nádrž. Keď sa voda v nádrži zohreje na požadovanú teplotu, senzor sa spustí a prívod plynu sa zastaví.

Viac informácií o plynových kotloch nájdete na nasledujúcom videu.

typy

Existuje niekoľko typov zásobníkov plynových ohrievačov vody.

Takéto pomôcky sú klasifikované podľa týchto kritérií:

 • typ spaľovacej komory: otvorený / zatvorený;
 • typ zapálenia: piezopodig / elektrický zapaľovač;
 • spôsob inštalácie: podlaha / múr.

Typy plynových kotlov

Nižšie sa pozrieme bližšie na každý z týchto typov zariadení.

S otvorenou spaľovacou komorou

Plynové kotly s otvoreným prievanom sú vybavené otvorenou spaľovacou komorou. Pracujú na tomto princípe: vzduch potrebný na spaľovanie pochádza priamo z miestnosti, v ktorej je ohrievač vody inštalovaný. Spaľovacie produkty sa vypúšťajú cez samostatné potrubie - komín, ktorý by mal byť vybavený vopred.

Tento typ plynových kotlov je lacnejší, ale inštalácia ventilačného systému je pomerne drahá, takže z tohto hľadiska je ďalší typ ohrievača vody úspornejší.

Plynový ohrievač vody s otvorenou spaľovacou komorou

S uzavretou spaľovacou komorou

Ak nemáte možnosť vybaviť komín v dome, jedinou možnou cestou je kúpa kotla s núteným ponorom. Takéto zariadenia majú uzavretú spaľovaciu komoru vybavenú systémom odstraňovania spaľovacích produktov. Na to sa používa špeciálne čerpadlo, ktoré čerpá dym.

Pri kotloch tohto typu sa nevyžaduje žiadne dodatočné vetranie, pretože z miestnosti nevzniká kyslík. Preto to súkromní majitelia domu zvyčajne uprednostňujú.

Plynový ohrievač vody s uzavretou spaľovacou komorou (s núteným ťahom)

S piezopodgingom

Pri zapálení moderného plynového zariadenia nie je potrebné používať zápalky ani zapaľovač cigariet. Dokonca aj najjednoduchšie modely plynových kotlov začínajú ohrievať po jednoduchom stlačení tlačidla. Ohrievače vody, ktoré nie sú vybavené funkciou automatického vykurovania, patria do triedy nástrojov s piezopodením. Mnohí považujú takéto zariadenia za už zastarané, ale vďaka nízkym nákladom strácajú svoju popularitu.

Plynový akumulátorový ohrievač vody s piezopodgingom

S elektrickým vypálením

Modernejšie modely zásobníkov plynových ohrievačov vody sú vybavené automatickým zapaľovaním, ktoré sa spúšťa nezávisle, keď je kohútik zapnutý vodou. Takéto modely sú pohodlnejšie na obsluhu, navyše používajú palivo hospodárnejšie. Elektrický zapaľovací systém pracuje z elektrickej energie alebo z batérií.

Plynový ohrievač vody s automatickým zapaľovaním

podlaha

Podlahové ohrievače vody majú veľký objem - od 100 do 300 litrov, takže sa líšia v pomerne veľkých rozmeroch. Pri nákupe sa to musí brať do úvahy, pretože nájdenie miesta na inštaláciu takého veľkého zariadenia môže byť dosť ťažké. Vzhľadom na to, že tento typ kotla má veľkú kapacitu, sú väčšinou zakúpené majiteľmi súkromných domov, kde nie je k dispozícii teplá voda po celý rok.

Podlahový ohrievač vody

Nástenná montáž

Nástenné ohrievače vody sú kompaktnejšie. Zvyčajne sú umiestnené priamo nad sanitárnymi prípravkami. To je veľmi výhodné, pretože umožňuje racionálnejšie využívanie priestoru. Zariadenia tohto typu sú určené pre malé množstvo vody, takže čím častejšie boli zakúpené pre inštaláciu v bytoch - ako dočasné riešenie nedostatku teplej vody počas sezónnych odstávok.

Nástenný plynový zásobník na ohrev vody

Obľúbené zväzky

Objem nádrže je najdôležitejším faktorom pri výbere zásobníka ohrievača vody. Z tohto parametra závisí veľa významných a nie veľmi odtieni, od času ohrevu vody a končiaceho rozmermi zariadenia. Výrobcovia vyrábajú kotly s kapacitou od niekoľkých desiatok do niekoľkých stoviek litrov.

Pri výbere správneho objemu nádrže na vodu je potrebné vziať do úvahy počet domácností a denné vypúšťanie vody pre každú z nich. Napríklad, pre rodiny s malými deťmi je lepšie kúpiť priestrannejšie model, a pre jednotlivé osoby alebo pary, ktoré sú len zriedka doma, hodí veľmi malé valce s 10 až 50 litrov.

Objem ohrievača vody

150 litrov

Ak ide o nákup ohrievača vody pre domový dom, v ktorom rodina trvale žije, je potrebné zvážiť zariadenia s objemom nádrže najmenej 150 litrov. Toto množstvo teplej vody v nádrži je potrebné na to, aby rodina pozostávajúca z niekoľkých ľudí nemala problémy s hygienickými postupmi.

Plynový ohrievač vody na 150 litrov

200 litrov

Odhaduje sa, že 150 až 200 litrov vody je potrebný na kúpeľ, 50 až 90 litrov na sprchu a 20-30 litrov vody denne na umývanie riadu. Pridajte ďalších 10 až 15 litrov, ktoré ide na umývanie a umývanie rúk, potom vynásobte výsledné číslo počtom členov domácnosti. Výsledok výpočtov vás môže nepríjemne prekvapiť. To je dôvod, prečo sú ohrievače vody s veľkou kapacitou nádrže (od 200 litrov) považované za optimálne riešenie pre rodinu, najmä ak žije v súkromnom dome bez dodávky teplej vody.

Plynový ohrievač vody na 200 litrov

Schéma pripojenia a inštalácia

Inštalácia ohrievača vody by mala byť vykonaná v súlade s návodom na inštaláciu, ktorý si určite nájdete v návode na používanie.

Chceme vám poskytnúť niekoľko odporúčaní, ktoré umožnia pripojenie zariadenia k komunikácii čo najlepším spôsobom a bezpečne.

 • Kotol by mal byť inštalovaný v blízkosti steny; V takom prípade sa presvedčte, že potrubia na horúcu a studenú vodu sú striktne paralelné. Medzi ohrievačom vody a stenou by mala byť malá vzdialenosť, čo umožní preventívnu kontrolu a údržbu spojení.
 • Odporúča sa použiť ¾ "potrubie na pripojenie k prívodu vody. Pred spotrebičom: Teplá voda by mala byť umiestnená na ľavej strane a studená - na pravej strane.
 • Použitie bezpečnostného ventilu pre zásobník ohrievača vody pomôže zabrániť prehriatiu prístroja a súvisiacim nepríjemným následkom.
 • Pred pripojením kotla k vodovodným potrubím otvorte kohútik so studenou vodou. Uistite sa, že je dostatočne čistý, bez vtákov piesku, častíc hrdze a iných malých nečistôt. Ak je to potrebné, rozdeľte do potrubia špeciálny filter na vodu (na časti siete a ohrievača vody).
 • Pred začatím inštalácie sa odporúča skontrolovať tlak vo vodovodných potrubiach. Jeho úroveň by nemala presiahnuť 8 barov. Pri prekročení tejto hodnoty by sa mal nainštalovať regulátor tlaku.
 • Vodné kvapky, ktoré padajú z hydraulického ventilu, sú znakom bežnej prevádzky zariadenia a systému prívodu vody. Je však potrebné zabezpečiť, aby voda z ventilu neklesla na teleso ohrievača vody. Za týmto účelom musí byť k ventilu pripojený špeciálny vypúšťací lievik s odtokom do kanalizácie.
 • Ak je kotol inštalovaný v dedinskom dome, v ktorom nie je trvalé vykurovanie, musíte sa uistiť, že v nádrži nie je žiadna voda, keď teplota na ulici klesne pod nulu. Preto opusťte dom v chladnej sezóne vždy vytekajte zostávajúcu kvapalinu z nádrže, inak môže prístroj zlyhať.
Schéma zapojenia zásobníka ohrievača vody

ventilácia

Akumulačné plynové ohrievače vody, ktoré odvádzajú vzduch z miestnosti, v ktorej sú inštalované, by mali byť umiestnené iba v miestnostiach, ktoré spĺňajú niekoľko dôležitých požiadaviek:

 • Prívod vzduchu sa vykonáva z ulice alebo zo susednej miestnosti;
 • v miestnosti je odvzdušňovanie s plochou najmenej 1 m2 (plocha otvoru je vypočítaná v závislosti od výkonu zariadenia - 6 cm2 pre každý kW);
 • Odvzdušňovacie otvory musia byť prevzaté roštom, ktorý nezasahuje do pohybu vzduchu a otvor nesmie byť prekážkou ničím.
Vetranie pre zásobník na ohrev vody

Tipy na výber

Nedá sa jednoznačne povedať, aký druh ohrievača vody je lepší: plynový alebo elektrický, tečúci alebo skladovací. Každá odroda má svoje výhody a nevýhody.

Plynové kotly sú preto hospodárnejšie, ale sú považované za menej bezpečné ako elektrické kotly. Zásobníkové ohrievače vody zabezpečujú rovnomerné zahrievanie vody, ale prietokové modely vykonávajú vykurovanie rýchlejšie a vo veľkých objemoch. Každý kupujúci sa preto musí sám rozhodnúť, ktorá z vlastností ohrievačov vody je pre neho dôležitejšia. Okrem toho je potrebné vziať do úvahy technické možnosti pripojenia, ako napríklad prítomnosť plynovodu alebo vodovodu s normálnym tlakom v systéme.

Odporúčania pre výber ohrievačov vody na ukladanie plynu

recenzia

Technické charakteristiky - to je určite kľúč, ale nie jediný faktor, ktorý určuje výber zásobníka plynového ohrievača vody. Okrem suchých údajov je tiež vhodné vziať do úvahy názory tých, ktorí už používajú plynové kotly. Po oboznámení sa s odpoveďami skutočných kupujúcich sa naučíte, ako sa konkrétny model prejavuje v praxi, a nie v sľuboch predajcov.

Pri štúdiu recenzií by ste mali venovať pozornosť častým poruchám - je to pre nich vypočítať "slabé miesta" rôznych modelov a výrobcov. Objavte spätnú väzbu používateľov internetu na tematických fórach alebo na stránkach rôznych obchodov, ktoré predávajú plynové ohrievače vody.

Plynový akumulátorový ohrievač vody - recenzie

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

69 + = 77